Zagadki do rozwiązania, a może dreszczyk strachu i emocji? Tego możesz doświadczyć między innymi wybierając taką atrakcję, jaką jest escape room. W ostatnich latach taki sposób spędzania czasu cieszy się szczególną popularnością. Dowiedz się, czy to jest to odpowiedni wybór dla Ciebie i Twoich znajomych, jeżeli macie akurat przed sobą wolny wieczór…

Czym jest Escape Room?

Gra grupowa, o której w ostatnich latach jest szczególnie głośno, to właśnie escape room. Mowa tutaj o spotkaniu kilku osób w pokoju, które zostają w nim uwięzione na czas godziny. Mają zaledwie sześćdziesiąt minut na to, aby rozwiązać umieszczone w pomieszczeniu zagadki i znaleźć klucz, który pozwoli im wyjść. Taki sposób spędzania wolnego czasu pobudza naszą kreatywność, ale jest też odpowiedzialny za podniesienie adrenaliny. Po prostu lubimy rywalizację i wyścig z czasem.  

Opuszczenie pomieszczenia wcale nie jest takie proste. Zagadek bywa wiele, a liczy się tutaj nie tylko umiejętność logicznego myślenia, ale też spostrzegawczość czy dedukcja. Zazwyczaj w takiej zabawie bierze udział od dwóch do sześciu osób. Przed rozpoczęciem zabawy zostają przedstawione reguły gry oraz wyjścia ewakuacyjne (to jest szczególnie ważne w przypadku zachowania odpowiednich norm bezpieczeństwa). Główne drzwi, przez które wchodzą gracze, zostają zamknięte dokładnie na 60 minut. Od środka można otworzyć je znalezionym kluczem. Ale jak właściwie go zdobyć?

Konieczne jest szczegółowe przeszukanie pokoju i znalezienie niezbędnych wskazówek i zagadek. Tym samym kroczek po kroczku próbujemy dotrzeć do ostatecznego rozwiązania tajemnicy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko, co wpadnie nam w oko, będzie pomocne. Nie brakuje tutaj również dodatkowych zmyłek. O tym, że escape room stałe się szczególnie pożądaną atrakcją, świadczy między innymi fakt, że w samej Polsce powstaje coraz więcej miejsc, które oferują nam ucieczkę z pokoju w wyznaczonym czasie i uzyskanie nagrody! Ale czy rzeczywiście jest to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu ze znajomymi?  

Czy Escape Room to atrakcja dla każdego?

Może się wydawać, że escape room nie jest atrakcją dla każdego, ale nie jest to do końca prawdą. Z racji tego, że na samym początku wybór tematyki i rodzajów pokoi nie był zbyt duży, nietrudno było o pojedynczych niezadowolonych klientów. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na tę grę, a to ze względu na stale poszerzającą się ofertę. W ten sposób każdy może znaleźć coś dla siebie. Są na przykład miejsca, które nawiązują do konkretnych tematów pozostających w obszarze naszych zainteresowań. Rodzaje zagadek też bywają różne, dzięki czemu może być to test na spostrzegawczość albo na umiejętność szybkiego liczenia.  

Przed wybraniem pokoju możemy dowiedzieć się o nim więcej, wystarczy jedynie zapytać o to osobę, która nadzoruje działanie przybytku. Warto również zwrócić uwagę na to, że w naszej grupie mogą znaleźć się osoby uzdolnione w różnych dziedzinach, które wykażą się wiedzą na różnych płaszczyznach.  

Czy zagadki w Escape Roomie są trudne?

Są osoby, które rezygnują z powyższej atrakcji, ponieważ boją się, że nie dadzą sobie rady z zadaniami, które należy wykonać. Przede wszystkim fakt, że nie rozwiążemy zagadek, nie powinien być dla nas demotywujący! Nie każdej grupie udaje się wyjść z pokoju na czas. Możliwe jednak, że strach wywołuje u nas poczucie, że nie pomożemy innym bądź będziemy jedynie przeszkadzać podczas wykonywania zadań. Tutaj pomóc może wybór odpowiednich ludzi! Postaraj się wejść do escape roomu z osobami, które doskonale znasz, a które nigdy nie powiedzą Ci przykrego słowa ani też nie skrytykują Cię za taką błahostkę.  

Poziom zagadek można dobrać wedle potrzeb grupy. Są pokoje o zaawansowanym poziomie trudności, jak i te, z którymi powinni poradzić sobie amatorzy, którzy odwiedzają takie miejsce po raz pierwszy. Pamiętaj także, że możesz wybierać spośród dostępnych tematów zagadek i możesz wyraźnie podkreślić, że nie interesują Cię na przykład zadania matematyczne.  

Escape Room, czyli atrakcja dla każdego, kto lubi zagadki!

Jeżeli wiesz już, że escape room to atrakcja, której chcesz spróbować, możesz się odpowiednio do niej przygotować! W jaki sposób? Jeżeli chcesz wygrać, musisz pamiętać o upływającym czasie, ale nie możesz też ulegać presji, z jaką będą kojarzyć się uciekające minuty. Skup się na tym, co jest Twoją mocną stroną. Może Twój wzrok jest lepszy? Albo potrafisz rozwiązywać matematyczne zagadki?

Przede wszystkim pamiętaj jednak o tym, że escape room to nie tylko rywalizacja i próba ukończenia zadania na czas, ale przede wszystkim dobra zabawa. Jeżeli zbierzesz grupę zgranych ludzi, to szybko okaże się, że jest to dla Was idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. To również idealny test na waszą współpracę, który pozwoli sprawdzić, kto tak naprawdę jest tutaj liderem, a kogo można uznać za geniusza w waszej ekipie!