Czym charakteryzuje się pub i dyskoteka? Gdzie wybrać się ze znajomymi w sobotni wieczór? Co musisz zrobić, jeśli chciałbyś zostać właścicielem pubu lub dyskoteki? Na te pytania odpowiada ten artykuł.  

Pub  

Pub to lokal, który jest skrzyżowaniem baru z klubem. Słowo to pochodzi z języka angielskiego, gdzie wywodzi się od określenia public house, czyli miejsce publiczne. W pubach podaje się głównie piwo. Pub jest nie tylko miejscem konsumpcji napojów alkoholowych, ale także miejscem gier towarzyskich, jak np. domino, szachy, a do tego ruchowych, takich jak kręgle czy piłkarzyki. W wielu pubach można również oglądać relacje ze spotkań sportowych, przede wszystkim z meczy piłki nożnej. Można tam też często wypić kawę, zjeść posiłek lub napić się bezalkoholowych drinków.  

Puby spotyka się przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Australii oraz innych krajach, które znajdują się pod widocznym wpływem kultury brytyjskiej. Coraz częściej puby można spotkać także w Polsce. Pub jest znacznie spokojniejszym miejscem niż dyskoteka. Możesz tam umówić się zarówno na spotkanie z przyjaciółmi, na którym porozmawiacie o wszystkim co was interesuje, jak i na randkę. Do pubu możesz iść również sam, jeżeli chcesz poznać nowe, ciekawe osoby, które lubią spędzać czas w podobny sposób co Ty.  

Jak założyć pub?

Pub podlega podobnym regulacjom jak w przypadku wielu działalności gospodarczych. na początku należy zarejestrować działalność gospodarczą, jak każde inne przedsiębiorstwo. Kolejne ważne etapy to wybór biura rachunkowego, otwarcie rachunku bankowego, wybór formy opodatkowania, a także rozwiązanie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem terminalu płatniczego oraz koncesji na sprzedaż alkoholu.  

W pubie będzie na pewno odtwarzana muzyka. Z tego powodu konieczne będzie uiszczanie regularnych opłat na rzecz różnego rodzaju organizacji, takich jak Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).  

Należy wprowadzić odpowiednie przepisy regulujące kwestie RODO dotyczące przede wszystkim pracowników, a więc gromadzenia, przetwarzania i archiwizowania danych osobowych. Warto skonsultować się z osobą z większym doświadczeniem, aby upewnić się, że dopilnowałeś wszystkich formalności.  

Wybierając lokal pod pub, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę jego dwa elementy – powierzchnię oraz lokalizację. Pub powinien być przestronnym miejscem, tak aby każdy czuł się w nim swobodnie. Metraż należy dostosować do ilości klientów, nie warto wybierać zbyt dużego lokalu, aby nie był pusty.  

Bardzo istotna jest również lokalizacja. Najlepiej wybrać lokal znajdujący się w pobliżu dużych skupisk ludzkich, a także w lokalizacjach, gdzie nie ma zbyt wielu innych pubów, kościoła czy szkoły, ponieważ w przepisach uregulowano zakaz tego typu działalności w pobliżu tych miejsc.  

Najważniejsze narzędzia i akcesoria, jakich będziesz potrzebował, rozpoczynając, to:

• akcesoria barmańskie – wiadra na wino lub szampana i stojaki do nich, pojemniki i szczypce do lodu, shakery do koktajli, miarki i dyspensery barmańskie;

• dozowniki i nalewaki do piwa;

• otwieracze do butelek;

• syfon do wody sodowej;

• blender;

• kostkarkę;

• zmywarkę barową do szkła;

• wyciskarkę do cytrusów;

• kruszarkę do lodu;

• barową szafę chłodniczą;

• kufle do piwa, szklanki, kieliszki, talerze i sztućce.

Dyskoteka

Dyskoteka to miejsce, w którym odbywają się imprezy taneczne, najczęściej połączone z grą dźwięku, świateł, dymu i obrazów. Dyskoteka to również nazwa wydarzenia tanecznego, które odbywa się w takim miejscu. Osobą, która prowadzi dyskotekę, jest DJ. Zajmuje się on zabawianiem publiczności, a oprócz tego płynnym łączeniem następujących kolejno po sobie utworów tanecznych. Za pierwszą dyskotekę na świecie uznaje się założony w 1959 roku w niemieckim Akwizgranie „Scotch Club”.

Dyskoteki rozpowszechniły się szczególnie w latach 70., kiedy zastąpiły zabawy taneczne, gdzie funkcję DJ-a pełniła orkiestra lub zespół muzyczny grający na żywo. Współcześnie dyskoteki zostały wyparte częściowo przez kluby nocne. Na dyskotekę najlepiej wybrać się z paczką przyjaciół, z którymi będziesz się dobrze bawił. Pójście samemu na dyskotekę nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ często nie ma tam wystarczająco okazji, aby poznać nowych ludzi.  

Jak założyć dyskotekę?  

Jednym z kluczowych czynników powodzenia dyskoteki jest jej lokalizacja. Najlepsze kluby zlokalizowane są w centrach miast lub miejscach nieco oddalonych, ale ze świetną komunikacją.  

Oprócz lokalizacji bardzo ważnym czynnikiem jest powierzchnia lokalu. W dyskotece powinno być odpowiednio dużo miejsca zarówno na parkiet, jak i na bar. Dyskoteka powinna pomieścić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. Warto stworzyć ustronne miejsce, w którym ludzie będą mogli porozmawiać i odpocząć od głośnej muzyki puszczanej przez DJ-a.  

Zakładając zarówno pub, jak i dyskotekę, potrzebujesz również koncesji na alkohol. Czeka się na nią długo, od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy. Warto załatwić to, zanim otworzysz dyskotekę lub pub. W przypadku otwierania dyskoteki będziesz również potrzebował zezwolenia na publiczne odtwarzanie muzyki.