Kiedy myślimy o przeżyciach, które będą w stanie zapewnić nam masę pozytywnych emocji, najczęściej będziemy wyobrażali sobie przejażdżkę czołgiem czy lot szybowcem. To spory błąd, gdyż o ile z całą pewnością są to przeżycia warte zapamiętania, sporą dawkę emocji będzie mogła nam dostarczyć nawet jazda rowerem – pod warunkiem, że wybierzemy rower crossowy, dla którego żadna trasa nie będzie straszna. Sprawdź, w jaki sposób sprawić, że każda Twoja przejażdżka na dwóch kołach będzie mogła dostarczyć Ci wspaniałych wrażeń.

Czym jest rower crossowy?

Na samym wstępie warto zastanowić się nad tym, czym jest rower crossowy i dlaczego przejażdżka na nim może wywołać tyle emocji. To sprzęt przeznaczony do użytku na właściwie każdej powierzchni – dobry rower crossowy świetnie poradzi sobie z pokonywaniem kilometrów po ścieżkach rowerowych, jednak swój największy potencjał będzie w stanie pokazać dopiero na leśnych trasach. Ma on zazwyczaj sporą liczbę przerzutek, która pozwala dostosować parametry jazdy do aktualnie pokonywanego terenu. Jego rama najczęściej jest wysoka, chociaż można spotkać także crossy z ramą przypominającą tę z rowerów miejskich.

Dlaczego rower crossowy dobrze sobie radzi na różnych nawierzchniach? Wynika to z kilku czynników. Pierwszym z nich zdecydowanie są opony, znacznie szersze i grubsze od tych w rowerach miejskich czy szosowych. Dzięki nim cross jest w stanie zachować odpowiednią przyczepność nawet na grząskim i mało stabilnym podłożu. Jednocześnie szerokość opony w rowerze crossowym nie jest aż tak duża, jak w rowerach przeznaczonych typowo do użytku terenowego, dzięki czemu jazda po chodniku czy ulicy również może być odpowiednio komfortowa.

Zorganizowana przejażdżka rowerem crossowym – dlaczego to dobry pomysł?

Żeby móc się przejechać rowerem crossowym, nie jesteśmy skazani od razu na zakup swojego własnego egzemplarza. Możemy postawić na zorganizowaną wyprawę, która będzie w stanie dostarczyć nam masy emocji. Dlaczego to tak dobry pomysł?

Decydując się na zorganizowaną przejażdżkę rowerami crossowymi, będziemy w stanie przetestować je na specjalnie wyznaczonej, leśnej trasie. Dzięki temu odkryjemy pełnię ich możliwości i będziemy mogli spędzić czas z podobnymi do nas pasjonatami adrenaliny i silnych wrażeń. Jeśli ktoś nie jest przekonany, że jazda rowerem jest w stanie je zapewnić, powinien samemu wybrać się na przejażdżkę przez trudny, piaszczysty dukt – to świetna zabawa, która z całą pewnością nie będzie nudna.

A może... elektryczny rower crossowy?

Niestety wszystko ma swoje wady i jazda rowerem nie jest tutaj wyjątkiem. Decydując się na tę aktywność, będziemy musieli być gotowi na zmęczenie, jakie będzie na nas czekało po zakończeniu tej przygody. Jeśli jednak do kogoś to nie przemawia i preferuje raczej spokojniejsze formy spędzania czasu, będzie mógł się zdecydować na podróż przy pomocy elektrycznego roweru crossowego. Dla kogo ta opcja będzie szczególnie kusząca?

Elektryczny rower crossowy nie różni się tak wiele od klasycznej wersji tego sprzętu, przynajmniej pod względem wyglądu. Jeśli chodzi o samą kwestię jego działania oraz napędu, tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej – rower na prąd pozwala pokonywać kolejne kilometry bez żadnego wysiłku. To bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą przeżyć świetną przygodę na leśnym dukcie, jednak jednocześnie obawiają się o swoje możliwości. W dzisiejszych czasach takie obawy są zupełnie bezpodstawne, gdyż zawsze może pomóc nam technologia.

Jak się przygotować na wyprawę rowerem?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy klasyczny rower crossowy, czy może jego elektryczną wersję, do naszej przejażdżki będziemy się musieli odpowiednio przygotować. Co to oznacza? Przede wszystkim będziemy musieli dobrze przemyśleć kwestię ubioru. Pamiętajmy o tym, że jadąc na rowerowym siodełku, będziemy bardziej narażeni na wiatr niż w innych okolicznościach. Z tego powodu koniecznie załóżmy odzież termiczną lub termoaktywną, która będzie w stanie zapewnić nam maksimum komfortu. Jazda rowerem oznacza trzymanie dłoni na kierownicy przez długi czas, co może negatywnie odbić się na stanie skóry naszych dłoni. Mając to na względzie, przygotujmy sobie też odpowiednie rękawiczki.

Przy jeździe rowerem zwróćmy uwagę nie tylko na nasz komfort i wygodę, ale także na kwestie związane z bezpieczeństwem. Podstawa to dobry kask, który będzie chronił naszą głowę przed potencjalnymi urazami, ale nie zapomnijmy także o butach o wysokiej przyczepności i okularach przeciwsłonecznych. Te ostatnie często bywają lekceważone przez miłośników rowerów, jednak jazda pod słońce będzie znacznie bardziej bezpieczna i bezproblemowa w momencie, kiedy zachowamy właściwy poziom widoczności.

Jazda rowerem crossowym lub rowerem elektrycznym może być świetną przygodą, która zostanie w naszej pamięci przez długi czas. Korzystając z tych środków transportu, możemy z łatwością dotrzeć w niedostępne miejsca i zwiedzić je w bardzo przyjemny sposób. Pamiętajmy, że nie musimy do tego nawet posiadać swojego własnego roweru – często możemy postawić na zorganizowane wydarzenie, podczas którego poznamy innych pasjonatów tej aktywności.