gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
backWróć do wszystkich artykułów
Styl życia
 • #praca
 • #rozmowa

Jak przygotować się na rozmowę o pracę? Masz wybór!

Obawiasz się, że rozmowa kwalifikacyjna nie pójdzie po Twojej myśli? Dowiedz się, jak odpowiednio się do niej przygotować i zaskoczyć rekrutera. 

Rozmowa o pracę dla wielu osób jest niezwykle stresującym wydarzeniem. Możemy jednak odpowiednio przygotować się do tego rodzaju spotkań, aby nie stracić pewności siebie i wypaść możliwie jak najlepiej. Ten artykuł podpowie Ci, na co w szczególności zwrócić uwagę, aby potencjalny pracodawca zdecydował się zatrudnić właśnie Ciebie. 

Jak zdobyć pracę marzeń?

Zdobycie stanowiska, na którym szczególnie nam zależy, wcale nie jest takie proste. Warto jednak pamiętać o tym, że w okresie naszego życia podejmiemy się zapewne wielu różnych prac, co oznacza, że z czasem znajdziemy idealne dla nas środowisko. Nie warto poddawać się przy pierwszej porażce. Ale czym tak naprawdę jest praca marzeń? To miejsce, które zapewni nam odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków oraz dostarczy nam odpowiednich zarobków. Bardzo ważna jest także atmosfera, jaka panuje w pracy. Może mieć ona wpływ na nasze samopoczucie i unikanie wypalenia zawodowego.

Najpierw jednak musimy spróbować zdobyć taką pracę. Najprostszym sposobem jest rozsyłanie CV i odpowiadanie na wiadomości pozostawione przez rekruterów. Najczęściej zapraszają nas oni na rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym warto wiedzieć

Rozmowa kwalifikacyjna może przebiegać w siedzibie firmy, w kawiarni, a w ostatnim czasie coraz popularniejsze są rozmowy o pracę przeprowadzone przez kamerę internetową. Niezależnie od tego, o jakiej formie spotkania mówimy, warto we właściwy sposób przygotować się na taką sytuację. Jeżeli poświęcimy na to odpowiednio dużo czasu, to jest szansa, że zostaniemy przyjęci. A przecież na tym zależy nam najbardziej. Poznaj nasze wskazówki, które pomogą Ci lepiej wypaść na rozmowie!

Zadbaj o swój wizerunek w sieci

Jeżeli ma dojść do rozmowy kwalifikacyjnej, to najpewniej Twoje CV zwróciło uwagę potencjalnych przyszłych pracodawców. Może to jednak oznaczać, że osoba rekrutująca odnalazła już w sieci Twoje profile społecznościowe. Jeżeli jeszcze do tego nie doszło, to zapewne stanie się to przed samym spotkaniem. Internet odgrywa dzisiaj bardzo ważną rolę w naszym życiu, dlatego musimy zwracać uwagę na to, co dodajemy w sieci i jak z niej korzystamy. Jeżeli chcemy dobrze wypaść przed przyszłym pracodawcą, to zadbajmy o to, aby nasze profile społecznościowe prezentowały się w odpowiedni sposób. Pamiętajmy, że nie wszystko, co dodajemy, powinno być widoczne także dla osób postronnych. Zawsze możemy zweryfikować to, kto ogląda publikowane przez nas treści i ustawić je jako prywatne.

A jak dobrze się zaprezentować? Nie umieszczaj na swoich profilach niczego, co sugerowałoby, że źle wypowiadasz się o pracodawcach. Możesz natomiast pochwalić się swoimi zainteresowaniami czy publicznymi projektami, które udało Ci się zrealizować.

Dowiedz się więcej o firmie, do której aplikujesz

Podstawową kwestią odpowiedniego przygotowania do pracy jest dowiedzenie się czegoś więcej na temat przyszłego pracodawcy. Większość informacji bez problemu powinniśmy znaleźć w internecie. Zawsze możemy też poprosić o pomoc znajomych – może ktoś będzie w stanie powiedzieć nam nieco więcej o przyszłym pracodawcy. Postaraj się zapamiętać najważniejsze fakty, ponieważ możesz zrobić pozytywne wrażenie na rekruterach, jeżeli wykażesz się wiedzą tego rodzaju podczas spotkania.

Wybierz odpowiedni strój na rozmowę o pracę

Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne. To ono sprawi, że zostaniemy zapamiętani dobrze, źle lub wręcz przeciwnie – zupełnie nie zwrócimy na siebie uwagi. Jak powinien wyglądać odpowiedni strój na rozmowę o pracę? Unikaj krzykliwych kolorów oraz ubrań niekojarzących się z elegancją. Panowie często wyciągają z szafy garnitur lub koszulę wraz z eleganckimi spodniami, a panie klasyczne garsonki, proste sukienki czy ołówkowe spódnice i białe bluzki. Odpowiedni strój to okazanie szacunku osobie, z którą się spotykamy.

Przygotuj materiały, z których możesz skorzystać podczas rozmowy

Na rozmowę kwalifikacyjną możesz przynieść materiały, dzięki którym lepiej opiszesz swoje dotychczasowe osiągnięcia. Mogą być to referencje z poprzednich stanowisk albo projekty zrealizowane podczas nauki w liceum lub na studiach. Mogą być to przeróżne dowody naszej kreatywności. Przyszły pracodawca zapewne doceni nasz trud i wkład, jaki poczyniliśmy do odpowiedniego zaprezentowania swojej osoby.

Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Żadna rozmowa kwalifikacyjna nie może odbyć się bez części, w której to osoba rekrutująca będzie zadawała nam pytania. Mogą być one podchwytliwe, skomplikowane i czasami naprawdę trudne. Większość z nich uznać można jednak za coś powtarzalnego. Przyszłego pracodawcę interesuje między innymi to, jak wyobrażamy sobie naszą przyszłość i czy wiążemy ją z prowadzoną przez niego firmą. Trudno znaleźć odpowiedź, która będzie w pełni szczera, a która zadowoli rekrutera.

Postarajmy się jednak możliwie jak najwcześniej przygotować odpowiedzi na najczęściej występujące pytania. W ten sposób towarzyszący nam stres będzie nieco mniejszy, a my lepiej wypadniemy na samej rozmowie. 

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór