Zastanawiałeś się kiedyś, jakie to uczucie zawisnąć w powietrzu? Jeśli jesteś osobą, która ciągle poszukuje nowych wrażeń i potrzebuje zastrzyku adrenaliny, być może zainteresuje Cię skok na bungee. Choć sama czynność trwa zaledwie kilka sekund, towarzyszące jej emocje z pewnością pozostaną z Tobą na całe życie! Dowiedz się, jak wygląda skok na bungee oraz jak się do niego przygotować. To także ciekawy pomysł na prezent. Masz wybór!

Skok na bungee – o co w nim chodzi?

Skok na bungee znany także pod nazwą bungee jump lub bungee jumping to aktywność, która polega na skakaniu z bardzo dużej wysokości (średnio jest to 70-100 metrów) przy pomocy specjalnej liny. Osoba, która zdecyduje się na taki skok, zostaje przetransportowana na specjalną platformę o konkretnej wysokości. Tam doświadczony instruktor, czuwający nad przebiegiem całego wydarzenia, mocuje do kostek linę przy pomocy uprzęży. Oprócz tego uprząż asekuracyjna zostaje zamontowana na biodrach. 

Z czego wykonana jest lina? Jeśli interesuje Cię skok na bungee, powinieneś wiedzieć, że do tej aktywności wykorzystuje się akcesoria bezpieczne i posiadające odpowiednie certyfikaty, które świadczą o jej jakości. Oprócz tego, zanim taka lina zostanie dopuszczona do użytku, testuje się jej wytrzymałość za pomocą znacznie większych obciążeń niż tych, które mają miejsce podczas skoku. Sama lina jest wykonana z taśmy alpinistycznej oraz gumy lateksowej, które łączy się w jedną całość. Oczywiście istnieje kilka rodzajów gum do bungee. Każda lina przed skokiem jest dobierana w sposób indywidualny. Uwzględnia się wagę skoczka i przede wszystkim na tej podstawie dobiera jej grubość i długość.

Czy skok na bungee jest bezpieczny?

Choć wizja skoku z bardzo dużej wysokości znacznej części osób może wydawać się interesującym przeżyciem, wśród niektórych z pewnością może budzić niepewność. Czy taki skok na pewno jest bezpieczny?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że skok odbywa się pod okiem doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie. Instruktorzy skoku na bungee powinni posiadać odpowiednie dokumenty poświadczające ich kwalifikacje. Oprócz tego to właśnie oni informują uczestnika, jak będzie przebiegać skok i przez cały czas czuwają nad tym, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie. Do ich obowiązków oczywiście należy także prawidłowe zamontowanie liny, która, jak już wspomnieliśmy, jest w stanie utrzymać ekstremalny ciężar. Oprócz wytrzymałej liny warto zwrócić także uwagę na uprząż. Posiada ona podwójne zabezpieczenie, które asekuruje skoczka w sytuacji, gdyby doszło do zerwania głównego zaczepu.

Czy skok na bungee to rozwiązanie dla każdego? Często decydują się na niego osoby, które są fanami mocnych wrażeń i chcą dostarczyć sobie dawki adrenaliny. Jednocześnie taką aktywność wybierają również ci, którzy chcą przetestować swoje granice. Pamiętaj jednak, że w skoku na bungee przede wszystkim ważne jest to, aby sprawił Ci on przyjemność i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Jeśli wizja skoku na linie z bardzo dużej wysokości budzi w Tobie duży niepokój i stres, być może warto zainteresować się czym innym.

Pierwszy skok na bungee – jak się przygotować?

Zdecydowałeś się na swój pierwszy w życiu bungee jumping? Z pewnością jesteś bardzo podekscytowany. Być może zastanawiasz się jednak, czy taka czynność wymaga od Ciebie odpowiedniego przygotowania? Cóż, skok na bungee jest bardzo często wybierany przez amatorów, więc aby skoczyć na linie, nie musisz posiadać w tym celu specjalnych umiejętności czy doświadczenia. 

Na pewno warto zastosować się do uwag instruktora, który czuwa nad bezpieczeństwem Twojego skoku. Co więcej, kiedy jesteś już przygotowany do oddania skoku i masz zamontowane wszystkie niezbędne elementy, nie zastanawiaj się zbyt długo. Możesz się wtedy niepotrzebnie zestresować, przez co znacznie trudniej będzie Ci oddać skok. Samo uczucie zrobienia pierwszego kroku w powietrzu może wydawać się surrealistyczne. Jednak bardzo możliwe, że gdy znajdziesz się już na ziemi, będziesz chciał skoczyć po raz kolejny!

Skok na bungee jako pomysł na prezent

W ostatnim czasie skoki na bungee cieszą się dużą popularnością, stając się formą prezentu zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli chcesz podarować bliskiej osobie coś wyjątkowego i dostarczyć niezapomnianych wrażeń, skok na bungee sprawdzi się w tym celu idealnie. Z jakiej okazji można podarować skok na bungee? Mogą to być:

Dzień Chłopaka;

walentynki;

urodziny;

wieczór kawalerski;

rocznica związku/ślubu.

Jak możesz zauważyć, okazji, aby podarować komuś niezapomniane wspomnienia w formie skoku na bungee, jest naprawdę sporo. Oczywiście przed wyborem takiego prezentu należy mieć całkowitą pewność, że obdarowywana osoba będzie z niego zadowolona i będzie to coś, co ją zainteresuje. Zastanawiasz się, gdzie można wykonać skok na bungee? Obecnie, ze względu na rosnącą popularność, bungee jumping odbywa się w wielu miastach w Polsce. Dzięki temu możesz wybrać lokalizację, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Co więcej, wielu organizatorów tego typu eventów umożliwia nakręcenie filmu czy też wykonanie zdjęć, które będą stanowić wyjątkową pamiątkę na całe życie.