gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
skuter elektryczny czy spalinowy – masz wybór
backWróć do wszystkich artykułów
Styl życia
 • #skuter
 • #lifestyle

Skuter elektryczny czy spalinowy? Masz wybór!

Zarówno skuter elektryczny, jak i skuter spalinowy mają swoje wady i zalety. Zobacz, jakie one są i który z tych skuterów będzie lepszym wyborem!

Jeszcze stosunkowo niedawno silniki spalinowe były jedynym rozwiązaniem, jakie mogły być zastosowane w skuterach. Jednakże rosnąca troska o planetę i wynikające z niej zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne sposoby transportu spowodowały znaczne zwiększenie znaczenia na rynku skuterów elektrycznych. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem pomiędzy tymi dwoma środkami transportu, to dobrze trafiłeś – w dzisiejszym artykule omówimy, czym różnią się skuter spalinowy i skuter elektryczny, więc zapraszamy do lektury!

Skuter spalinowy a skuter elektryczny

Podstawowa różnica na linii skuter spalinowy skuter elektryczny polega oczywiście na rodzaju napędu. W skuterach spalinowych najczęstszym rozwiązaniem są silniki benzynowe, czterosuwowe. W przypadku skuterów z napędem elektrycznym możemy wskazać różnicę związaną z rodzajem ogniwa, jaki został w nim zastosowany. Na rynku znajdziemy skutery elektryczne wyposażone w ogniwa kwasowo-ołowiowe oraz litowo-jonowe.

Jak łatwo się domyślić, każdy z tych rodzajów skuterów będzie miał swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się więc różnicom, które dzielą te dwa środki transportu i odpowiedzmy sobie na pytanie, czy lepiej jest wybrać skuter spalinowy, czy skuter elektryczny.

Skuter elektryczny a skuter spalinowy – cena i koszty utrzymania

Jednym z podstawowych kryteriów, które mogą wpłynąć na naszą decyzję, są oczywiście koszty, jakie wiążą się z zakupem i utrzymaniem skutera. Trudno jest powiedzieć, który z nich opłaca się lepiej, gdyż wpływa na to kilka czynników.

Zasadniczo skuter spalinowy będzie tańszy w zakupie niż skuter elektryczny. Wpływ na cenę skutera elektrycznego ma zastosowana w nim bateria. Skuter wyposażony w ogniwa kwasowo-ołowiowe może być zbliżony ceną do skutera spalinowego, natomiast skuter z ogniwami litowo-jonowymi będzie już zauważalnie droższy. Odpłaca nam się za to osiągalną prędkością i zasięgiem, ale o tym nieco później.

Nieco inaczej przedstawia się kwestia eksploatacji skuterów, gdyż na tym polu zdecydowanie bardziej opłacalne są skutery elektryczne. Nie dotyczy to tylko tankowania, ale także prac serwisowych. W silniku spalinowym konieczne jest regularne wymienianie filtrów czy olei, którego nie doświadczymy w skuterze elektrycznym. Fakt faktem, że skutery elektryczne są na rynku krócej, więc nie poznaliśmy jeszcze pełnego zakresu ich długoletniej eksploatacji, ale jeśli nie dojdzie do żadnej awarii, to skuter elektryczny raczej i tak zdobywa przewagę na tym polu.

Zasięg skutera i jego ładowanie lub tankowanie

Zasięg skutera, czyli to, jaką trasę jest on w stanie pokonać na pełnym ładowaniu lub pełnym tankowaniu, także może być jednym z kluczowych czynników, które przesądzą o zakupie. Skutery elektryczne dalej się rozwijają i najprawdopodobniej ich zasięg również będzie większy wraz z upływem czasu, jednakże obecnie skuter spalinowy jest zdecydowanie lepszym wyborem dla kogoś, kto nie chce martwić się tym, czy zasięg pozwoli mu dotrzeć do miejsca docelowego.

Skuter elektryczny może zaoferować nam około 100 kilometrów zasięgu, dodatkowo infrastruktura do ich ładowania nie jest jeszcze rozwinięta na tyle, że moglibyśmy naładować skuter podczas przystanku na trasie. Jednakże, jeśli jeździmy głównie w ruchu miejskim, znaczenie zasięgu może być mniejsze, gdyż okolice 100 kilometrów powinny nam spokojnie wystarczyć.

Warto poruszyć też kwestię samej czynności, jaką jest ładowanie i tankowanie naszych skuterów. Skuter spalinowy może być bezproblemowo zatankowany do pełna w ciągu paru minut. Skuter elektryczny natomiast będzie potrzebował kilka godzin na sam proces ładowania. W przypadku kiedy dysponujemy własnym garażem nie jest to taka wielka przeszkoda, jednak jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy, ładowanie skutera elektrycznego może być utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Kwestie ekologiczne

Jeśli chodzi o wpływ na środowisko, jak łatwo się domyślić, prym wiedzie skuter elektryczny. To zdecydowanie bardziej ekologiczne źródło transportu, gdyż nie pozostawia po sobie spalin. Wynika z tego także inny plus tego środka lokomocji. Z racji na to, jak dużą wagę przykłada się obecnie do kwestii ekologii, posiadanie skutera elektrycznego daje nam kilka przywilejów, takich jak chociażby jazda specjalnym pasem. Nie ma to może tak dużego znaczenia, jak podobny przywilej dla elektrycznych samochodów, gdyż skuter i tak jest na tyle mały, że można nim spokojnie ominąć korki, ale w dalszym ciągu jest to całkiem pozytywny aspekt, który wynika z posiadania skutera elektrycznego.

Skuter elektryczny czy może skuter spalinowy? Masz wybór!

Przedstawiliśmy pokrótce zalety i wady obu tych pojazdów. To, na jaki z nich się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od naszych warunków mieszkalnych oraz osobistych preferencji. Jeśli mieszkasz poza miastem i zależy Ci na codziennych dojazdach do pracy, skuter spalinowy będzie na to pozwalał, bez obaw o zasięg. Z drugiej jednak strony skuter elektryczny może być świetnym wyborem do miasta, gdzie stacji ładowania będzie więcej oraz będziemy mogli liczyć na pewne przywileje związane z elektrycznym napędem naszego pojazdu.

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór