Słuchanie muzyki to sposób na relaks, ale też przyjemna czynność, która po prostu nierzadko towarzyszy nam w trakcie dnia. Nie zawsze mamy jednak możliwość włączyć radio czy playlistę na telefonie bądź innym sprzęcie w taki sposób, aby nie przeszkadzać osobom z naszego otoczenia. W takim przypadku warto wykorzystać słuchawki douszne lub nauszne. Z tego artykułu dowiesz się, w który model szczególnie warto zainwestować.

Jak najczęściej słuchamy muzyki?

Nie ma wątpliwości, że słuchanie muzyki to coś, co lubi bądź kocha wielu z nas! Kiedy pytamy kogoś o hobby lub pasję, to tutaj muzyka często pojawia się jako jedno z zainteresowań. Nierzadko jest to związane z grą na jakimś instrumencie czy nawet ćwiczeniem umiejętności śpiewania. Tak naprawdę muzyka towarzyszy nam każdego dnia, chociaż nie zawsze jesteśmy tego świadomi.  

Jednak tutaj warto zadać sobie pytanie, jak najczęściej słuchamy muzyki? Warto zacząć od tego, w jakich momentach mamy z nią styczność. Na przykład w pracy wiąże się to z grającym w tle radiem. Jeżeli mamy zawód nieco swobodniejszy w tej kwestii, to mamy na przykład możliwość słuchać samodzielnie wybranej muzyki, na przykład przez słuchawki czy też ustawienie urządzenia niedaleko nas.

A w domu? Tutaj wybór jest jeszcze ciekawszy! Propozycją może być nie tylko radio czy wieża stereo, ale każdy inny sprzęt grający, taki jak chociażby gramofon. Coraz częściej odtwarzamy też muzykę przez głośniki komputera czy wybieramy słuchawki.

Słuchawki – czy wybór ma znaczenie?

Jeżeli do słuchania muzyki potrzebujemy słuchawek, to zapewne zależy nam na tym, aby były one jak najlepszej jakości. Tutaj dla wielu osób przeszkodą jest budżet. Z powodzeniem możemy bowiem znaleźć bardzo drogie modele, które kosztują więcej niż zestawy głośników. Okazuje się bowiem, że jakość ma tutaj duże znaczenie, natomiast niekoniecznie prawdą jest, że nie da znaleźć się dobrego sprzętu w akceptowalnej cenie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeżeli niekoniecznie chcemy się wykosztować, a jednak nie wyobrażamy sobie zrezygnowania ze słuchawek? Jakie parametry powinny być dla nas istotne?

Jakie słuchawki wybrać?

Jeżeli planujemy zakup nowych słuchawek, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, do jakiego urządzenia będą one podpinane najczęściej. Okazuje się, że również ma to niemałe znaczenie. O czym jednak mowa? Przykładowo, jeżeli chcemy, aby muzyka była słuchana głównie na takim urządzeniu jak telefon czy tablet, najlepiej poszukać modelu o niskiej impedancji. W tym przypadku optymalny przedział to 16-32 Ohm.  

Są jednak osoby, które niekoniecznie potrafią odczytywać poszczególne parametry oferowanych przez producentów produktów. W takim przypadku nie należy bać się konsultacji ze sprzedawcą w sklepie. Należy wskazać, jak będą użytkowane słuchawki oraz jaki przedział cenowy nas interesuje. Dobrze również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bardziej przydadzą się nam słuchawki douszne czy może nauszne.

Słuchawki douszne – wady i zalety

Jeżeli chodzi o słuchawki douszne, to możemy tutaj wskazać kluczowe zalety, chociaż nie obędzie się także bez wytknięcia drobnych wad. Warto zacząć od tego, że nie każdemu użytkownikowi zależy na eksponowaniu użytkowania słuchawek. Czasami wolimy, gdy pozostają one praktycznie niewidoczne. Tutaj właśnie najlepiej sprawdza się wariant douszny.  

Takie słuchawki są niewielkie, a sam kabel pozostaje często praktycznie niewidoczny. Dostępne są w wielu wariantach i kolorach. Aktualnie jest to praktycznie najpopularniejszy model. Warto dodać, że słuchawki douszne dostępne są zarówno w wersji z kablem, jak i bezprzewodowej. Czy to rozwiązanie ma jednak wady? Wiele osób skarży się, że nie może dopasować kształtu nakładem do ucha. To sprawia, że takie słuchawki wypadają w niespodziewanym momencie, co może nawet prowadzić do ich zgubienia.  

Słuchawki nauszne – wady i zalety

W przypadku słuchawek nausznych również warto zacząć od ich najważniejszych zalet. Najczęściej takie modele wykorzystywane są przez profesjonalistów, którzy na co dzień pracują z muzyką. Dlaczego? W dużej mierze wyróżnia je komfort noszenia. Jeżeli postawimy na wariant wykończony miękkimi gąbeczkami i elastycznym stelażem, to ich wielogodzinne noszenie nie będzie dla nas żadnym problemem. Także i tutaj dostępne są zarówno warianty przewodowe, jak i bezprzewodowe. Nierzadko są to także urządzenia niezwykle designerskie i przyciągające uwagę.  

Należy jeszcze dodać, że słuchawki nauszne doskonale izolują nas od dźwięków z zewnątrz. W ten sposób możemy w pełni skupić się na tym, co właśnie słuchamy.

Wadą takich słuchawek może być kłopot z ich przechowywaniem. Jeżeli zabieramy słuchawki ze sobą i wychodzimy z domu, to po skończeniu słuchania muzyki mam do wyboru zawieszenie ich na szyi bądź znalezienie dla nich miejsca w torbie.