Każdy z nas oglądając filmy czy grając w gry, chciałby zagwarantować sobie jak najlepszą możliwą jakość nie tylko obrazu, ale także dźwięku. W tym celu możemy skorzystać zarówno z odpowiedniego zestawu kina domowego, jak i bardziej nowoczesnego urządzenia typu soundbar. Która opcja jest lepsza? Czy nowatorskie podejście do jakości dźwięku wygrywa z klasyką? Sprawdzisz w tym artykule!

Soundbar – co to jest?

Zanim przejdziemy do wad i zalet zestawu kina domowego oraz soundbara, warto zauważyć, jakie są różnice pomiędzy nimi. Pełnoprawne kino domowe składa się łącznie przynajmniej z kilku osobnych głośników, które należy odpowiednio rozmieścić w pomieszczeniu, by cieszyć się przestrzennym dźwiękiem. Poza nimi w zestawie znajdziemy także wzmacniacz. W przypadku soundbara wygląda to nieco inaczej, natomiast on sam jest bardziej minimalistyczny w porównaniu do zestawu głośników.

W soundbarze również znajdziemy kilka głośników, jednak są one zamknięte w jednej obudowie. W przypadku modeli tych urządzeń dla osób, które cenią więcej basu w odtwarzanym dźwięku, ewentualnym dodatkiem do soundbara może być osobny głośnik basowy – subwoofer. Wybierając soundbar, nie trzeba obawiać się również o wzmacniacz, który także jest stałym elementem urządzenia.

Kino domowe kontra soundbar – jakość dźwięku

Przy wyborze jakichkolwiek głośników jakość dźwięku odgrywa bardzo ważną rolę. Co wypada lepiej w tym przypadku – soundbar czy kino domowe? Wiele zależy od konkretnych modeli, jednak jeśli czystość odtwarzanej muzyki czy dźwięku z filmu jest najważniejsza, powinien zwrócić się bardziej w kierunku kina domowego. Dlaczego?

W przypadku kina domowego można liczyć na prawdziwy, przestrzenny dźwięk. Dzięki rozstawieniu głośników w różnych miejscach w pomieszczeniu uzyskamy efekt prawdziwej sali kinowej i dokładnie będziemy wiedzieć, z której strony dochodzą do nas poszczególne odgłosy. W soundbarach również nie można narzekać na brak dźwięku w przestrzeni, jednak musimy mieć świadomość, że jest on wywoływany dzięki elektronicznym systemom i w większości wypadków nie będzie tak dobry jakościowo jak ten, który dobiega z pełnego zestawu głośników. W dalszym ciągu będzie on jednak lepszy od większości głośników wbudowanych w telewizory i co do tego nie ma żadnej wątpliwości.

Warto w tym miejscu również zauważyć, że najczęściej soundbar będzie nieco cichszy niż kino domowe. Dla niektórych nie będzie to żadna wada, jednak w przypadku, kiedy do nagłośnienia mamy duże pomieszczenie, może się to okazać bardzo istotnym czynnikiem decydującym o wyborze pomiędzy tymi dwoma rodzajami urządzeń.

Soundbar i kino domowe – co jest bardziej praktyczne?

Chociaż kino domowe zazwyczaj będzie mogło pochwalić się lepszą jakością dźwięku, niż ma to miejsce w przypadku soundbara, nie oznacza to, że pełny zestaw głośników góruje pod każdym względem. Jednym z pól, na których soundbar ma znaczną przewagę, jest kwestia wygody i komfortu użytkowania – kino domowe jest zdecydowanie mniej praktyczne.

Decydując się na soundbar, wybieramy kilka głośników zamkniętych w jednej obudowie, przy czym zazwyczaj jest ona nieduża. Nawet jeśli zdecydujemy się na zestaw z dodatkowym głośnikiem basowym, zajmie on niewiele miejsca. Jedyne, co trzeba będzie zrobić, żeby go podłączyć do naszej wieży czy telewizora, to podpięcie jednego przewodu, a często nie będziemy musieli robić nawet tyle, gdyż wiele soundbarów obsługuje połączenia przez Wi-Fi lub Bluetooth.

W przypadku kina domowego wygląda to zupełnie inaczej – będzie czekało nas żmudne podłączanie każdego z przewodów od poszczególnych głośników. Co więcej, będziemy musieli także dobrze rozplanować ich ustawienie, jeśli chcemy uzyskać najwyższą możliwą jakość dźwięku. Oczywiście warto również zauważyć, że zestaw kina domowego zajmie też znacznie więcej miejsca.

W kwestii wygody użytkownika i prostoty użycia soundbar ma znaczną przewagę nad kinem domowym. Jeśli nie jesteśmy audiofilami, którzy o obsłudze sprzętu oraz akustyce wiedzą wszystko, soundbar może się okazać bardziej trafioną propozycją.

Kino domowe i soundbar – co będzie lepsze?

W przypadku wyboru pomiędzy kinem domowym a soundbarem trudno będzie zdecydować, która opcja będzie jednoznacznie lepsza. Wiele zależy od tego, na czym nam zależy. Jeśli cenimy sobie wygodę i prostotę, a dodatkowo możemy się pogodzić z nieco gorszą, ale wciąż bardzo dobrą jakością dźwięku, soundbar będzie dla nas odpowiedni. Jego wybór docenią także te osoby, które nie dysponują ogromną ilością miejsca w domu i nie są w stanie rozstawić pełnego zestawu kolumn, ale dalej chcą polepszyć dźwięk słyszany z telewizora.

Kino domowe to natomiast opcja dla bardziej wymagających. Będzie w stanie odpłacić nam się pełnym, przestrzennym dźwiękiem, jednak za cenę zajmowania większej ilości miejsca i dużej ilości przewodów, wymaganych do jego podłączenia. Jeśli jesteśmy na to gotowi i chcemy zapewnić sobie rewelacyjne wrażenia podczas każdego seansu – zestaw głośników kina domowego to opcja dla nas.