Prasowanie ubrań to dla wielu osób niezwykle uciążliwe zajęcie. Nie ma co się dziwić, że wcale nie zgromadziło zbyt dużego grona fanów. Tutaj warto jednak wspomnieć o tym, że wcale nie musi być to przykry obowiązek. Wiele zależy od tego, po jakie urządzenia sięgamy. Czy parownice do ubrań to dobre rozwiązanie? Kiedy są w stanie zastąpić nam klasyczne żelazko?

Jak prasować ubrania szybko i z jak najlepszym efektem?

Wiele osób traktuje prasowanie jako przykry obowiązek. Przede wszystkim bywa ono czasochłonne, a dodatkowo należy je powtarzać nie tylko po każdym praniu, ale często też po pojedynczym założeniu ubrania. Tutaj warto jednak podkreślić, że nie każdy materiał wymaga prasowania, o ile tylko w odpowiedni sposób go wysuszymy. Niestety nie brakuje też tkanin, które są szczególnie podatne na powstawanie zagnieceń. To może zniechęcać do ich zakupu, chyba że posiadamy odpowiednie urządzenia, które sprawią, że nasze ubrania będą prezentowały się po prostu zjawiskowo.  

Aby prasowanie było jednak efektowne i szybkie, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na przykład o wspomnianym już wcześniej prawidłowym suszeniu naszej garderoby. Niektórych ubrań nie powinniśmy wieszać na wieszakach, ponieważ doprowadzi to do ich odkształcenia. Przykładowo wełniane swetry rozkładamy delikatnie na płaskiej powierzchni, co sprawi, że po ich wyschnięciu są gotowe do noszenia. Ubrań nie należy również wieszać na suszarce byle jak. Najlepiej unikać powstawania nawet małych zagnieceń i delikatnie wygładzić materiał przy użyciu dłoni. Są również pralki, które już na ostatnim etapie prania wpuszczają do bębna gorącą parę. Jaki jest tego efekt? Mniej zagnieceń!  

Rodzaje urządzeń przydatnych podczas prasowania

Jeżeli chodzi o samo prasowanie, to tutaj mamy do wyboru kilka popularnych urządzeń. Każde z nich jest odpowiedzią na nieco inne potrzeby, ale wszystkie sprawiają, że nasze ubrania są gładkie i bez zagnieceń. Po które sprzęty warto sięgać? Jakie są ich najważniejsze zalety, które zachęcają do zakupu?

Stacje parowe

Stacje parowe to sprzęty znacznie większe niż na przykład ręczne parownice do ubrań czy żelazka. Najczęściej ich poszczególne części są rozkładane, dzięki czemu w jedną chwilę zbudujemy stelaż umożliwiający nam powieszenie ubrania, a następnie jego komfortowe wyprasowanie. Takie stacje parowe to idealne wyposażenie dużej szafy lub osobnej garderoby.  

Minusem jest natomiast konieczność uzupełniania zbiornika regularnie, a naszym wyborem musi być woda destylowana. Warto też wspomnieć, że prasowanie przy pomocy pary trwa nieco dłużej i nie zawsze daje aż tak zaskakujące rezultaty, jak w przypadku żelazka. Zaraz po skończeniu użytkowania tego urządzenia nasze ubrania mogą wydawać się nieco wilgotne, co niektóre osoby zniechęca do ich założenia.  

Parownice do ubrań

Ręczne parownice do ubrań nie zajmują zbyt wiele miejsca. Czasami są nawet tak małe, że możemy zabrać je ze sobą w podróż. Idealnie zmieszczą się w walizce, dzięki czemu zawsze możemy liczyć na pięknie wyprasowane elementy garderoby. Co więcej, również ich waga nie jest zbyt duża, ponieważ w innym przypadku ich obsługa byłaby nieco męcząca.  

Małe parownice do ubrań mogą mieć jednak mniejszą moc niż większe stacje parowe, a to dla wielu osób będzie znaczącą wadą. Na pewno mają jednak inną zaletę, o której należy wspomnieć. Otóż świetnie sprawdzą się na przykład podczas wykonywania domowych prac związanych ze sprzątaniem. O czym mowa? Z pomocą takiej parownicy możemy na przykład odświeżyć zasłony czy tapicerkę foteli lub kanap. Odświeżymy także dywan! Gorąca para doskonale usuwa część bakterii, co sprawia, że korzystanie z przestrzeni staje się jeszcze przyjemniejsze.  

Jeżeli niekoniecznie mamy sposobność skorzystania z profesjonalnej pralni, to niektóre ubrania wierzchnie możemy również potraktować gorącą parą. Może nie pozbędziemy się zabrudzeń, ale na pewno zniwelujemy przykry zapach, który może pojawić się z różnych powodów.  

Klasyczne żelazka

Do wyboru mamy jeszcze klasyczne żelazka, które użytkowane są od wielu lat. Dzisiejsze wersje są natomiast znacznie bardziej zaawansowane, a przez to jeszcze chętniej wybierane przez użytkowników. Z powodzeniem znajdziemy też niedrogie urządzenie, a przynajmniej znacznie tańsze od parownicy czy w szczególności stacji parowej.  

Niemałą zaletą klasycznych żelazek jest na pewno fakt, że z ich pomocą jesteśmy w stanie perfekcyjnie wyprasować większość posiadanych ubrań. Z łatwością dotrzemy w takie zakątki, jak chociażby załamanie pod kołnierzykiem czy przestrzenie między guzikami. Warto jednak pamiętać o tym, że żelazko w prosty sposób może zniszczyć bardzo delikatną tkaninę. Wystarczy, że użyjemy zbyt dużej temperatury bądź przyłożymy żelazko do materiału na zbyt długo.