Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w przypadku wielu osób. To właśnie od jego wyniku zależy, czy dostaniemy się na wymarzony kierunek studiów i uczelnię, której program jest dla nas najbardziej interesujący. Jednak wybór kierunku, w jakim chcemy się kształcić, nie jest tu jedynym problemem. Aktualnie młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się nad tym, jaką formę studiowania wybrać: studia zaoczne czy dzienne? Czym się od siebie różnią? Dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie wybór studiów stacjonarnych, a dla kogo niestacjonarnych? Sprawdź, jaki masz wybór!

Studia dzienne a zaoczne – czym się różnią?

Na początek odrobina teorii i wyjaśnienie podstawowych różnic pomiędzy dwoma trybami studiów. Czym są studia dzienne, a czym zaoczne? Studia dzienne, funkcjonujące również pod nazwą studiów stacjonarnych, to takie, na których zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. To sprawia, że teoretycznie przypominają zajęcia w liceum.  

Z kolei w przypadku studiów zaocznych lub niestacjonarnych podstawowa różnica polega na tym, że zajęcia (zjazdy) odbywają się w trakcie weekendu, najczęściej co dwa tygodnie. Takie zajęcia najczęściej odbywają się w sobotę, jednak w zależności od uczelni mogą rozpocząć się już w piątek późnym popołudniem i skończyć w niedzielę wieczorem.

Warto mieć świadomość, że każda z tych form kształcenia posiada swoje zalety, jak i wady. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym potrzebom oraz trybowi życia.

Studia dzienne – co je charakteryzuje?

Na studia dzienne najczęściej decydują się świeżo upieczeni maturzyści. Jak już wspomniano, zajęcia w przypadku studiów dziennych odbywają się w dni robocze, od poniedziałku do piątku. To sprawia, że studenci studiów stacjonarnych spędzają sporo czasu na uczelni, co ma swoje zalety, jak i wady. Duża liczba godzin bez wątpienia pozwala dość szybko przyswoić materiał. Jeśli z kolei pojawią się wątpliwości, można szybko skonsultować je z wykładowcą w trakcie ćwiczeń lub wykładów.

Studia dzienne, jak i godziny spędzone na uczelni zdecydowanie sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości i przyjaźni, często na całe życie. Studia stacjonarne to także możliwość czynnego włączenia się w życie studenckie.

W przypadku państwowych studiów stacjonarnych bardzo dużą zaletą jest fakt, że są to studia bezpłatne. Niestety, nierzadko duża liczba zajęć w tygodniu uniemożliwia studentom podjęcie dodatkowej pracy, a już na pewno nie w pełnym wymiarze godzin. To powoduje, że studenci, którzy chcą pracować dorywczo, najczęściej muszą robić to po zajęciach lub w weekendy.

Studia zaoczne – co warto o nich wiedzieć?

Studia zaoczne najczęściej wybierane są przez osoby, które pracują już w konkretnym zawodzie, ale chcą poszerzać swoją wiedzę i zdobyć dodatkowy dyplom. Jednocześnie obserwuje się, że coraz częściej decydują się na nie również maturzyści, którzy w ciągu tygodnia zarabiają na swoje utrzymanie.  

Cechą charakterystyczną studiów zaocznych jest wiedza podawana w mocno skompresowanej formie. W trakcie zajęć wykładowcy przekazują studentom bardzo dużą dawkę najważniejszych informacji. To jednak sprawia, że studenci większości materiału muszą nauczyć się we własnym zakresie. Plusem jest natomiast to, że osoby podejmujące tę formę kształcenia są w stanie podjąć pracę zarobkową w pełnym wymiarze godzin.  

Studia zaoczne zdecydowanie uczą samodyscypliny i wytrwałości, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Ze względu na fakt, że zdecydowaną większość materiału studenci muszę przyswoić samodzielnie, muszą tak zorganizować sobie pracę i naukę, aby te ze sobą nie kolidowały i przynosiły korzyści.  

Dodatkowym plusem podejmowania studiów zaocznych jest możliwość swobodnego rozdzielenia czasu, jaki poświęcają na pracę oraz na naukę. Ze względu na to, że zajęcia na uczelni odbywają się w weekendy, studenci nie muszą obawiać się, że harmonogram zajęć będzie kolidował z grafikiem w pracy, co niestety często ma miejsce w przypadku studiów stacjonarnych.  

Dla kogo studia stacjonarne, a dla kogo zaoczne?

Największa różnica w przypadku tych dwóch trybów kształcenia dotyczy liczby godzin oraz dni, w jakich się one odbywają. Decydując się na wybór studiów zaocznych, warto mieć świadomość, że ich program jest taki sam, jak w przypadku studiów stacjonarnych, a wiedza jest po prostu podawana w bardziej skondensowany sposób.

Zatem dla kogo odpowiednie będą studia dzienne, a dla kogo zaoczne? Studia dzienne to bez wątpienia dobre rozwiązanie dla tych osób, które chcą zdobywać jak najwięcej wiedzy podczas zajęć na uczelni. To także ciekawy wybór dla osób, które chcą poznać odrobinę studenckiego życia, aktywności na uczelni czy nawiązywać znajomości z innymi studentami, zarówno w trakcie zajęć, poza nimi, jak i w czasie popularnych okienek. Warto mieć świadomość, że w przypadku niektórych kierunków, jak medycyna czy prawo, należy poświęcić kilka lat na samo zdobywanie wiedzy, co może być utrudnione w trybie niestacjonarnym.

Studia zaoczne to z kolei optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą zdobywać doświadczenie zawodowe już po ukończeniu liceum lub mieć więcej czasu na zgłębianie swoich pasji czy też poświęcanie go rodzinie.