Właściwa higiena zębów jest niezwykle istotna, o czym mówi się często i głośno. Aby zawsze cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, konieczna jest profilaktyka oraz bardzo dokładne i regularne mycie zębów. Tutaj spotykamy się jednak z dosyć ciekawym zagadnieniem, a zarazem pytaniem, jakie zadaje wiele osób – czy lepsza będzie szczoteczka elektryczna, czy może tradycyjna? Podpowiadamy!  

Poprawne mycie zębów – jak powinno wyglądać?

Wciąż wiele osób myje zęby w sposób niepoprawny. W następstwie prowadzi to do pogorszenia stanu naszego uzębienia, co w dalszych skutkach powoduje konieczność odwiedzenia dentysty. Leczenie bywa natomiast kosztowne, dlatego w miarę możliwości lepiej go unikać. Jak więc powinno wyglądać prawidłowe mycie zębów? Czego lepiej się tutaj wystrzegać?

Tutaj należy wymienić kilka często powtarzanych błędów, które zaleca się jak najszybciej zminimalizować. Przede wszystkim nie myjemy zębów zbyt krótko ani zbyt długo. Szczoteczka elektryczna to około 2 minut szczotkowania, natomiast w przypadku klasycznej wersji około 3 minut. Czyszczenie powinno być dokładne, co oznacza, że obejmuje też ono również język czy przestrzeń międzyzębową.  

Co będzie zapewne zaskakujące dla wielu osób, to fakt, że nie należy płukać jamy ustnej zaraz po myciu zębów. Nie zaleca się także stosować twardych szczoteczek czy zbyt mocno przyciskać włosie od szkliwa. Koniecznie należy pamiętać, aby co 3 miesiące wymienić asortyment przydatny podczas higieny jamy ustnej.

Jak często myć zęby?

Okazuje się, że nie każdy wie również, jak często powinno się myć zęby. Na pewno koniecznością jest oczyszczenie jamy ustnej zarówno o poranku, jak i wieczorem. Wtedy znajduje się w ustach najwięcej bakterii, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu naszego uzębienia. Co więcej, warto pamiętać o oczyszczaniu zębów także po posiłkach. Nie chcemy, aby pozostałości jedzenia pozostawały w szparach międzyzębowych. Do procesu mycia powinno dojść jak najszybciej po spożyciu dania. Wyjątkiem będą na przykład kwaśne produkty, a za przykład mogą posłużyć nam na przykład soki owocowe. Tutaj lepiej jest odczekać około 30 minut.  

Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepszym wyborem?

Tutaj pojawia się jednak pytanie dotyczące tego, czy lepsza będzie szczoteczka elektryczna, czy też model tradycyjny. Zdania są natomiast podzielone i warto poznać zarówno wady, jak i zalety obu tych rozwiązań. To pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru i w podjęciu decyzji dotyczącej przyszłych zakupów.  

Szczoteczka tradycyjna

Jeżeli chodzi o szczoteczki tradycyjne, to na pewno sporą ich zaletą będzie fakt, że nie kosztują one zbyt wiele. Znajdziemy bez problemu modele w przystępnych cenach, które nabędziemy już za kilka złotych. Dodatkowo możemy zabrać je ze sobą wszędzie, nie zajmują zbyt wiele miejsca, a nawet jeżeli zapomnimy spakować taką szczoteczkę na wyjazd, to bez problemu dokupimy podobną już na miejscu. Wariant tradycyjny ma oczywiście wiele zalet, ale ze względu na to, że wykonujemy tutaj ruchy manualne, to musimy pamiętać, aby robić to dokładnie i z odpowiednim naciskiem. To dla wielu osób będzie już minusem. A już zwłaszcza to, że zalecany czas mycia zębów z wykorzystaniem klasycznej szczoteczki jest nieco dłuższy niż w przypadku elektrycznego modelu.

Co więcej, wiele takich szczoteczek nie daje jeszcze użytkownikowi możliwości wymiany samej górnej części. To oznacza, że co trzy miesiące wymieniamy całą szczoteczkę, produkując w ten sposób niemałą ilość śmieci. W przypadku wariantów bambusowych konieczne jest pamiętanie, aby materiał nie znajdował się zbyt długo zanurzony w wodzie, ponieważ prowadzi to do jego niszczenia.

Szczoteczka elektryczna

Tutaj wkracza jednak szczoteczka elektryczna, która przez wielu specjalistów uważana jest za nieco bardziej skuteczną, a co za tym idzie – chętniej polecaną. Ma to związek z tym że w przypadku tego modelu opieramy się na osiągnięciach techniki. Elektryczna szczoteczka sprawia, że codzienne mycie zębów staje się jeszcze prostsze. Nie musimy martwić się o to, że nie dotrzemy do przestrzeni międzyzębowej. Dodatkowo obrotowy ruch nie uszkadza naszego szkliwa, a jedynie odpowiednio je pielęgnuje.

Warto też wskazać, że dla niektórych osób, zwłaszcza tych, które mają problem z manualnymi ruchami, taka szczoteczka okaże się idealnym rozwiązaniem. Wystarczy jedynie delikatnie przesuwać nią po miejscach, które mają zostać oczyszczone.  

Szczoteczki elektryczne to więc doskonałe osiągnięcia techniki, ale nie da się też ukryć, że mamy tutaj dosyć kosztowny wariant dbania o higienę naszych zębów. Dodatkowo musimy też pamiętać o tym, że taka szczoteczka elektryczna musi być naładowana, aby możliwe było korzystanie z niej.