Tosty z ciągnącym się serem, dodatkiem szynki, suszonych pomidorów i rukoli? A może chrupiące grzanki posmarowane masłem, dżemem lub ulubionym kremem czekoladowym? Nie da się ukryć, że wielu z nas wprost uwielbia pieczywo na ciepło – bardzo często stanowi to podstawę naszych śniadań, a nierzadko też innych posiłków w ciągu dnia. A najprostszym sposobem, by zafundować sobie taki posiłek, jest zainwestowanie w toster lub opiekacz. Mimo że te nazwy bywają używane zamiennie, w rzeczywistości są to dwa różne urządzenia. Warto zatem poznać bliżej ich funkcje, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.

Tosty czy sandwiche – jak należy mówić?

Nierzadko odpowiadając komuś na pytanie, co jedliśmy na śniadanie lub co właśnie przygotowujemy, odpowiadamy krótko: tosty. Zwykle nie wymaga to dodatkowego wyjaśnienia, ponieważ każdy rozumie, co mamy na myśli. Tymczasem to określenie jest po prostu używane jednakowo do dwóch różnych rodzajów pieczywa na ciepło, które w rzeczywistości dość istotnie się różnią.

Tost, jak sama nazwa na to wskazuje, przygotowywany jest w tosterze. To zazwyczaj pojedyncza kromka chleba, którą umieszczamy w pozycji pionowej w specjalnie do tego przeznaczonej szczelinie w urządzeniu. Pieczywo jest tam podgrzewane bądź przypiekane, a kiedy jest gotowe, wyskakuje w taki sposób, że możemy bezpiecznie je wyjąć. Wówczas możemy po prostu posmarować tost (lub grzankę, bo i takiego określenia używamy) masłem, miodem, dżemem czy kremem czekoladowym lub – jeśli preferujemy wytrawne posiłki – zjeść go z dodatkiem wędliny czy świeżych warzyw.

Z kolei to, co przygotowujemy najczęściej w opiekaczu, to sandwich, czyli kanapka. Między dwie kromki chleba umieszczamy wówczas swoje ulubione składniki, a czasem ograniczamy się wyłącznie do ulubionego sera. Następnie sandwich ląduje na płycie grzewczej opiekacza, który jest zamykany. Zwykle na jego obudowie znajdują się lampki informujące o tym, na jakim etapie jest przypiekanie. Gdy Twoja kanapka na ciepło będzie gotowa, światło zmieni się na zielone.

Jak działa toster?

Już z powyższego opisu możemy łatwo wywnioskować, w jaki sposób działa toster i czym różni się on od opiekacza. Na pierwszy plan wysuwa się bez wątpienia różnica w ich wyglądzie. Toster posiada charakterystyczną, zaokrągloną obudowę, przy czym najistotniejsze są dwie szczeliny przeznaczone właśnie na przypiekanie grzanek. Z boku urządzenia znajduje się zwykle pokrętło do ustawiania temperatury podgrzewania, zapadnia, za sprawą której kromki wsuwają się do środka i ewentualnie dodatkowe przyciski.

Toster nie służy jednak wyłącznie do przygotowywania prostych grzanek, choć bez wątpienia to do tego zadania jest wykorzystywany najchętniej. Zdecydowana większość tosterów na rynku wyposażona jest także w dodatkowy, zdejmowany ruszt, który w razie potrzeby możesz umieścić na górnej części urządzenia. Na nim możesz z kolei umieścić bułki, rogaliki, chleb czy dowolne inne pieczywo, które chcesz podgrzać lub rozmrozić. Rozmrażanie może też przebiegać poprzez włożenie kromek do szczelin – możemy być wówczas pewni, że pieczywo rozmrozi się szybko i bezproblemowo.

Do czego służy opiekacz?

Opiekacz do kanapek to w gruncie rzeczy urządzenie, które posiada nieco więcej funkcji niż klasyczny toster. Za jego pomocą również możesz przygotować tradycyjne grzanki – wystarczy, że pojedyncze kromki włożysz do środka, zamkniesz klapę i odczekasz, aż zmiana światła poinformuje Cię, że pieczywo jest gotowe. W tym przypadku ważne jest, aby sprzęt posiadał regulację temperatury, jako że grzanki nie wymagają zbyt intensywnego podgrzewania. To, co jednak jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem, to właśnie sandwiche. We wnętrzu urządzenia ląduje wówczas gotowa kanapka ze wszystkimi składnikami, które najbardziej lubisz, i wszystkie są podgrzewane w tym samym czasie.

To jednak nie wszystko. Obecnie na rynku znajdziemy opiekacze o coraz bardziej zaawansowanych i nowoczesnych możliwościach. Aktualnie nie brakuje modeli, które umożliwiają nawet grillowanie mięsa i warzyw. Oznacza to, że jeśli chcesz na szybko zgrillować kilka plasterków cukinii, która stanowi dodatek do jakiejś potrawy, to z powodzeniem możesz wykorzystać do tego opiekacz. Oprócz tego opiekacz do kanapek możesz wykorzystać jako urządzenie do przygotowywania gofrów. A jeśli z poprzedniego dnia zostały Ci resztki posiłku, np. kawałek pizzy, to opiekacz błyskawicznie go podgrzeje, dzięki czemu zyskasz przekąskę na ciepło.

Toster czy opiekacz – co wybrać?

Na powyższe pytanie nie sposób jest odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Tak naprawdę wiele zależy od tego, czego oczekujemy od urządzeń znajdujących się w naszej kuchni. Jeśli zdecydowanie częściej wybierasz przyrządzanie kanapek i do tej pory służył Ci do tego piekarnik, to opiekacz będzie świetnym rozwiązaniem. Jeżeli natomiast potrzebujesz czegoś, co szybko rozmrozi lub podgrzeje pieczywo – toster w zupełności odpowie na Twoje wymagania.

Co ciekawe, coraz więcej osób, które mają sporą przestrzeń roboczą w swojej kuchni, decyduje się na zakup obu urządzeń, tak by używać ich zamiennie w zależności od potrzeb. Jak zatem widać, masz wybór i możesz samodzielnie podjąć decyzję co do tego, który sprzęt lepiej Ci się sprawdzi na co dzień.