Wśród nas zdecydowanie nie brakuje osób, które szukają mocnych wrażeń i zastrzyku adrenaliny. Lubimy przeżywać ekstremalne doświadczenia, za sprawą których powstają nierzadko nasze najpiękniejsze wspomnienia. Dlatego też, jeżeli nie obawiamy się wysokości i chcemy poczuć duże emocje, znakomitym rozwiązaniem może się okazać zjazd tyrolką. To atrakcja, która jest oferowana w wielu miejscach w Polsce i na świecie, dzięki czemu za każdym razem możemy podziwiać zupełnie inny widok i tym samym odkrywać na nowo uroki tej formy rozrywki. Ale czym właściwie jest tyrolka i dlaczego warto rozważyć taki sposób spędzania wolnego czasu?

Co to jest tyrolka?

Tyrolka to forma trawersu linowego – brzmi to dość enigmatycznie, wobec czego już spieszymy z wyjaśnieniem. Trawersem nazywamy taką drogę wspinaczkową, która nie pnie się do góry, tylko prowadzi poziomo. W przypadku tyrolki to właśnie na takim poziomym odcinku zamocowana jest lina nośna (idealnie równo lub z lekkim nachyleniem), do której przyczepia się specjalną uprząż. Tym sposobem możliwy jest zjazd po wspomnianej linie, przy czym przebywana trasa jest pozbawiona wystających punktów czy też nagłych przepaści.

Oznacza to, że osoba korzystająca ze zjazdu tyrolką zostaje dokładnie zapięta w uprząż, a następnie, dzięki sile nośnej, zjeżdża po linie na wyznaczonym odcinku. W zależności od rodzaju i długości trasy osiągana prędkość może robić naprawdę duże wrażenie. Dech w piersiach mogą natomiast zapierać widoki, które będziemy mogli podziwiać podczas zjazdu.

Ciekawostką jest, że tyrolka – nazywana też po prostu kolejką tyrolską – bywa używana w sytuacjach, kiedy konieczna jest ewakuacja osób znajdujących się w trudno dostępnych miejscach, uniemożliwiających drogę ewakuacyjną tradycyjnymi metodami.

Gdzie organizowane są zjazdy tyrolką?

Wystarczy, że wpiszemy to hasło w wyszukiwarkę i odkryjemy, że ofert zjazdu tyrolką zdecydowanie nie brakuje. Co więcej, możemy skorzystać z takiej formy rozrywki zarówno na terenie naszego kraju, jak i za granicą. Tyrolki najczęściej umieszczane są w wyjątkowo malowniczych okolicznościach przyrody, dzięki czemu każdy zjazd obfituje w ogromne wrażenia. Poszczególne punkty możemy oglądać z lotu ptaka i cieszyć się osiąganą prędkością.

Wszystko to sprawia, że każdy zjazd tyrolką będzie inny w zależności od lokalizacji. Trasy mogą być krótsze i dłuższe, do tego krajobrazy będą niezwykle różnorodne. Jeżeli zatem nasza pierwsza próba zakończy się sukcesem i takie spędzenie wolnego czasu przypadnie nam do gustu, możemy kiedyś do niego wrócić w zupełnie innym miejscu na świecie. Trudno tutaj o nudę.

Czy zjazd tyrolką jest bezpieczny?

Nie da się ukryć, że wysokości, na których umieszczane są tyrolki, mogą czasem przerażać. Dlatego warto tutaj podkreślić, że wszystkie takie zjazdy są ściśle kontrolowane przez profesjonalistów. Wykorzystywany do tego sprzęt jest najwyższej jakości, a przed samym rozpoczęciem naszej podróży na wysokości zostaniemy szczegółowo poinformowani na temat zasad bezpieczeństwa.

Wszystkie elementy wyposażenia są dokładnie sprawdzane przed każdym zjazdem, tak by mieć absolutną pewność, że uczestnikowi zjazdu nie będzie zagrażało żadne niebezpieczeństwo. Kluczowe znaczenie ma tutaj uprząż, a także odzież ochronna, w tym kask. Nie musimy się też obawiać o to, że nie zatrzymamy się w punkcie docelowym – na końcu przejazdu instruktor wyhamowuje uczestnika, w związku tym jesteśmy przez cały czas przez niego asekurowani.

Żeby dodatkowo zwiększyć swój komfort w trakcie zjazdu, dobrze jest mieć na sobie wygodną i niekrępującą ruchów odzież. Oprócz tego ważne jest, aby kobiety związały włosy na czas takiej atrakcji – unikniemy wówczas sytuacji, w której zaplączą się one w zapięciu kasku lub też zwyczajnie będą nam przeszkadzać podczas przejazdu.

Kto powinien spróbować zjazdu tyrolką?

Jeżeli nie mamy lęku wysokości i po prostu nie boimy się wyzwań – zdecydowanie powinniśmy rozważyć zjazd tyrolką. To niezapomniane doświadczenie, które pozwoli nam poczuć prawdziwą adrenalinę w żyłach, a przy tym cieszyć się fantastycznymi widokami, które trudno byłoby zaobserwować z tej perspektywy w inny sposób. A nawet jeśli mamy jakieś drobne obawy, to właśnie skorzystanie z tyrolki może być dla nas metodą na pokonanie własnych lęków i przekroczenie swoich granic. Może się okazać, że to dzięki temu przeżyciu zyskamy większą pewność siebie i w przyszłości będziemy bardziej zdecydowani na to, by próbować nowych rzeczy.

Nie da się ukryć, że zjazd tyrolką to prawdziwa gratka dla fanów dużych emocji, którzy uwielbiają wszelkie przygody. Rzeczywiście uczucie wolności, które może narodzić się w trakcie przejazdu, zapadnie nam w pamięć na długo. Jeśli w dodatku od zawsze byliśmy fanami parków linowych, tym bardziej powinniśmy spróbować tej nietypowej formy wspinaczki.

Oprócz tego wykupienie zjazdu tyrolką może stanowić doskonały pomysł na... prezent. To bez wątpienia oryginalny podarunek, którym możemy sprawić bliskiej osobie ogromną radość. To właśnie takie prezenty sprawiają, że urodziny, rocznica ślubu czy wieczór kawalerski naprawdę stają się niezapomniane.