gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
Ubiór na imprezę firmową powinien być przede wszystkim dostosowany do charakteru przyjęcia.
backWróć do wszystkich artykułów
Rozrywka
 • #impreza
 • #firma
 • #dresscode

Jak się ubrać na imprezę firmową? Masz wybór!

Impreza w firmie to okazja, kiedy chcemy pokazać się z jak najlepszej strony. Sprawdź, jak się ubrać, żeby Twoi współpracownicy oniemieli z zachwytu!

Przyjęcie organizowane u nas w firmie to sytuacja, kiedy z całą pewnością chcemy wypaść jak najlepiej. Z tego powodu jedną z rzeczy, na jakie jest warto zwrócić szczególną uwagę, to ubiór na imprezę firmową. Stare porzekadło „jak nas widzą, tak nas piszą”, wydaje się mieć jeszcze więcej sensu w dobie pracy zdalnej, gdzie rzadziej pojawiamy się w naszym miejscu pracy. Opłaca się więc zadbać o naszą prezencję w momencie, gdy mamy spotkać się ze współpracownikami. Jaki więc powinien być ubiór na imprezę firmową? Dowiesz się z tego artykułu!

Impreza firmowa – jak się ubrać?

Na samym wstępie koniecznie trzeba zaznaczyć, że nie da się w stu procentach odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być ubiór na imprezę firmową. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – to, jakie ubrania założymy, zależy od tego, gdzie pracujemy, jaka panuje tam atmosfera na co dzień lub jaki charakter ma mieć impreza firmowa, na jaką się wybieramy.

Jeśli pracujemy w małym biurze, gdzie wszyscy się znają, najprawdopodobniej kwestia ubioru nie będzie tak istotna. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto ubrać się elegancko i schludnie, natomiast prawie na pewno nie zostaniemy wrzuceni w ramy sztywnego dress-code'u. Zupełnie inaczej będzie się przedstawiała sytuacja w momencie, kiedy pracujemy w ogromnej korporacji i szykujemy się na przyjęcie z okazji chociażby rocznicy jej założenia. Wtedy strój może zostać odgórnie określony i nie będziemy mieli wielkiego pola do manewru.

Jaki więc powinien być ubiór na imprezę firmową, który sprawi, że odnajdziemy się w towarzystwie współpracowników? Omówimy dwa powyższe przypadki – jak należy ubrać się na imprezę w mniejszej firmie, bez skonkretyzowanych wymagań co do stroju, oraz na jakie stylizacje postawić, kiedy impreza w przedsiębiorstwie ma mieć bardziej formalny charakter.

Ubiór na imprezę firmową – smart casual, czyli elegancja w codziennym wydaniu

Pierwsza z propozycji zakłada, że impreza firmowa będzie się odbywała w bardziej kameralnych i luźnych warunkach. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie styl smart casual. Jest to połączenie mody codziennej z modą formalną, bardzo często spotykane w wielu biurach i korporacjach.

Smart casual jest świetną opcją stylu, w jakim może być nasz ubiór na imprezę firmową z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest odpowiedni poziom elegancji. Wybierając stylizację w stylu smart casual, uzyskujemy pewność, że nasz styl nie będzie zbyt luźny i codzienny i będziemy wyglądać należycie elegancko. Drugim powodem jest natomiast fakt, że smart casual jako ubiór na imprezę firmową nie będzie zbyt formalny. Jeśli wszyscy Twoi koledzy i koleżanki z pracy zjawią się na imprezie ubrani nieco luźniej, to pełny garnitur lub formalna sukienka sprawią, że będziemy się czuli nieswojo.

Jaki więc powinien być ubiór na imprezę firmową utrzymany w stylistyce smart casual? Z uwagi na fakt, że cechuje się on łączeniem formalnych i nieformalnych elementów, dobrym wyborem mogą być chociażby koszula, sportowa marynarka, jeansy i pół-formalne buty. Marynarka może zostać zastąpiona swetrem lub kardiganem, a zamiast koszuli możemy postawić na wygodniejszy t-shirt. Nie eksperymentujmy jednak za bardzo, zwłaszcza z kolorami – smart casual nadal musi być bardziej elegancki niż styl codzienny, więc lepiej wybrać stonowane kolory, takie jak biel, beż, odcienie szarości, czerń i granat.

Ubiór na imprezę firmową – jak wybrać odzież na formalną okazję?

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy impreza firmowa będzie mieć bardziej oficjalny wydźwięk. Jeśli ma odbyć się ona w godzinach naszej pracy, musimy postawić przynajmniej na elegancki garnitur, natomiast w godzinach wieczornych, lepszym wyborem może się okazać smoking.

Organizator przyjęcia, czyli w tym przypadku nasz pracodawca, może nam pomóc w wyborze stylizacji, określając wcześniej charakter przyjęcia. Na naszym zaproszeniu mogą się w takiej sytuacji pojawić wyrażenia white tie lub black tie, które określają poziom formalności, jaki jest od nas wymagany.

Black tie to mniej formalny styl wieczorowy, podczas którego obowiązuje ciemny garnitur lub czarna sukienka. Można też postawić na smoking, ale nie jest to wymagane. W stylu black tie zabronione są kolorowe dodatki, warto więc postawić na bardziej stonowany krawat i poszetkę do marynarki. White tie to natomiast styl, który jest bardziej rygorystyczny. W tej sytuacji wymagany jest smoking albo frak, koniecznie utrzymany w ciemnych kolorach.

Ubiór na imprezę firmową – podsumowanie

To na jaką stylizację się zdecydujemy, kiedy musimy wybrać ubiór na imprezę firmową, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest atmosfera, jaka panuje w naszej firmie, innym charakter organizowanego przyjęcia. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj imprezy firmowej się wybieramy, zawsze pamiętajmy o tym, by ubrania były czyste, wyprasowane i odpowiednio eleganckie, ale przy okazji wybrane tak, byśmy czuli się w nich dobrze. Nie zawsze też więcej oznacza lepiej – to, że my pojawimy się w biurze we fraku, nie będzie oznaczało, że zrobią to także nasi współpracownicy, w efekcie czego nasza stylizacja wypadnie zbyt formalnie.

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór