Wczasy nad morzem to wciąż bardzo popularny kierunek letnich wyjazdów, który wybierają setki Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego – to właśnie plaża, woda i możliwość wylegiwania się na słońcu najczęściej kojarzą nam się z wypoczynkiem. Co istotne, pobyt nad morzem może być idealnym połączeniem leniuchowania oraz zwiedzania, szczególnie kiedy postanowimy zatrzymać się w pobliżu większego miasta, do którego zawsze będziemy mogli się wybrać, żeby nieco pozwiedzać. Ale właśnie, gdzie wykupić nocleg? Która opcja jest atrakcyjniejsza – agroturystyka czy może hotel? Jest to wybór w dużej mierze indywidualny, jednak postaramy się omówić wady i zalety obu tych propozycji.

Agroturystyka nad morzem, czyli bliski kontakt z przyrodą

Na samym wstępie warto nieco przybliżyć, czym właściwie jest agroturystyka, ponieważ to pojęcie może nie być dokładnie znane szczególnie tym osobom, które do tej pory nie korzystały z noclegu w takiej formie. Agroturystyka polega na wynajmie miejsc noclegowych na terenie czynnie działającego gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że jego właściciele zajmują się aktywnie uprawą roślin, warzyw, owoców, a nierzadko również hodowlą zwierząt. Jak łatwo się domyślić, gospodarstwa agroturystyczne mieszczą się w niewielkich miejscowościach oraz na wsi.

Jest to zatem dobra propozycja dla osób, które pragną się wyciszyć i jak najlepiej wypocząć, a miejski zgiełk nie stanowi wymarzonego elementu ich urlopu. Sielski klimat będzie więc widoczny zarówno w najbliższym otoczeniu, jak i w pokojach, które będziemy zajmować. Bardzo często w ramach agroturystyki możemy liczyć również na wyżywienie w postaci domowej kuchni, bazującej zazwyczaj na lokalnie uprawianych, świeżych produktach.

Czy warto nocować w agroturystyce?

To, co przemawia na korzyść rozwiązania, jakim jest agroturystyka, to bez wątpienia przystępna cena. Oczywiście w sezonie letnim za nocleg koszt spędzenia jednej nocy na gospodarstwie będzie z pewnością wyższy niż w pozostałych porach roku, jednak bardzo szybko się okaże, że całość pobytu nie nadszarpnie za bardzo naszego domowego budżetu. Oprócz tego agroturystyka pozwala nam na obcowanie z przyrodą w swojej najczystszej formie, co dla wielu osób stanowi prawdziwy synonim relaksu.

Warto jednak pamiętać, że by nocować w agroturystyce, prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z sąsiedztwa dużych, turystycznych miast. Oznacza to, że aby wygodnie się przemieszczać, przyda nam się własny samochód. Wcześniej dobrze jest także sprawdzić, w jakiej odległości mieści się najbliższa plaża, bo przecież to właśnie dla niej jeździmy nad morze.

Hotel nad morzem – wakacje w wysokim standardzie

Hotel to jedna z alternatyw dla agroturystyki. W zależności od placówki, na której usługi się zdecydujemy, możemy postawić zarówno na proste pokoje na wynajem, które będą po prostu naszym miejscem noclegowym, jak i na luksusowe ośrodki wypoczynkowe, gdzie będziemy mogli zarezerwować wygodny apartament. Kilkugwiazdkowe hotele są też często samowystarczalne, tj. w ramach obiektu mamy do dyspozycji kilka sklepów, salony usługowe, a nawet basen czy dostęp do SPA. Jeżeli więc któregoś dnia pogoda nie dopisze, nie zabraknie nam atrakcji na miejscu.

Na hotel decydują się zazwyczaj osoby, które pragną jak największej wygody i chcą możliwie jak najbardziej ułatwić sobie cały pobyt. W cenie noclegu zwykle mamy jeden, a czasem nawet dwa lub trzy posiłki. Oprócz tego najchętniej uczęszczane hotele mieszczą się w miastach, skąd będziemy mieli komfortowy dostęp do miejsc wartych odwiedzenia w przerwach od wylegiwania się na plaży.

Czy hotel nad morzem to dobry pomysł?

I tak, i nie. To, co z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę, to koszt takich wakacji. Latem nie będzie on należał do najmniejszych, ponieważ ceny wzrastają wraz z nadejściem letniego sezonu, który jest zazwyczaj najbardziej oblegany przez turystów. Tym samym nocleg będziemy musieli zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli nasze możliwości finansowe pozwalają nam na takie rozwiązanie, to oczywiście będziemy zadowoleni, zwłaszcza gdy wybierzemy hotel z dobrymi ocenami.

Z drugiej strony nie można też zapominać o tym, że zatrzymywanie się w najpopularniejszych obiektach równa się dużej ilości ludzi. Dla jednych ten fakt nie będzie istotny, drudzy natomiast nie będą potrafili w pełni wypocząć i odciąć się od codzienności. Jeśli natomiast należymy do osób towarzyskich i w trakcie urlopu wręcz chcemy nawiązać nowe znajomości, to hotel może się okazać całkiem niezłą opcją.

Agroturystyka czy hotel – co wybrać?

Jak już wspominaliśmy na samym początku, wybór tego typu jest tak naprawdę w pełni uzależniony od naszych oczekiwań i potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urlop spędzić w wygodnym hotelu, a rok później wynająć sobie domek lub kilka pokoi w gospodarstwie agroturystycznym. Zdecydowanie warto wypróbować obie możliwości, jeśli wcześniej nie mieliśmy okazji i sami nie do końca wiemy, jaka forma noclegu najbardziej nam odpowiada.

Agroturystyka daje nam szansę na odcięcie się od cywilizacji, na wyciszenie się na łonie przyrody. Hotel z kolei prawdopodobnie zagwarantuje nam bliskość najpopularniejszych punktów na turystycznej mapie. To od nas zależy, co wydaje nam się bardziej atrakcyjne.