Co będzie lepszym rozwiązaniem, szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków? Wielu jednoznacznie wskazałoby na oczyszczalnię ścieków, ponieważ jest ona zazwyczaj bardzo wydajnym i wszechstronnym rozwiązaniem służącym do odprowadzania zanieczyszczeń z wody w porównaniu do szamba, które ma bardziej ograniczony zakres. Jednak czy wybór jest tak oczywisty? Zalety i wady obu rozwiązań przedstawione zostaną w tym artykule.  

Szambo betonowe – czy to dobre rozwiązanie?  

Szambo betonowe to wodoszczelny zbiornik wykonany z betonu, który służy do magazynowania ścieków. Najczęściej szamba betonowe stosowane są w przypadku gospodarstw domowych, gdzie często dochodzi do awarii systemu kanalizacyjnego lub są one po prostu niedostępne. W zależności od modelu zbiornika, jego pojemność może wynosić od 2 do nawet 12 000 litrów.  

Szambo betonowe może być zainstalowane na ziemi lub pod ziemią z wykorzystaniem odpowiedniej izolacji. W zależności od rodzaju szamba betonowego, wymagana jest odpowiednia izolacja lub podsypka, aby zapobiec wyciekowi. Dodatkowo szamba betonowe powinny być regularnie konserwowane w celu zapewnienia ich właściwego działania. Konieczne jest opróżnianie ich z nieczystości, co zazwyczaj wymaga skontaktowania się z lokalną oczyszczalnią wody.  

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zbiorniki bezodpływowe mogą być stosowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Wynika z tego, że gdy istnieje możliwość przyłączenia do kanalizacji, nie można zbudować szamba betonowego na swojej działce.  

Najczęściej spotykanym rodzajem szamb betonowych są zbiorniki jednokomorowe. Ich prosta budowa, a także niska cena i niezawodne działanie to ich podstawowe zalety. Zgodnie z ich nazwą, betonowe szamba jednokomorowe zbudowane są z jednej komory, płyty zwykłej oraz włazu betonowego. Pokrywy w zbiornikach jednokomorowych występują w dwóch wersjach: standardowej – przeznaczonej do ciągu pieszego, a także wzmocnionej – możliwy jest po niej przejazd aut osobowych i ciężarowych. Do produkcji tych szamb betonowych wykorzystywany jest beton B20 i B40 oraz stal żebrowana. Od wewnętrznej strony zabezpieczone są one mieszanką uszczelniającą i masą asfaltowo-kauczukową, co znacznie podnosi ich szczelność.  

Szamba betonowe to proste rozwiązanie, ale niepozbawione innych zalet, takich jak:

• Szambo betonowe jest wytrzymałe i trwałe – beton jest materiałem, który jest odporny na uszkodzenia i zmiany warunków atmosferycznych.

• Szambo betonowe jest odporne na wilgoć – beton jest materiałem, który nie wchłania wody, dzięki czemu szamba betonowe są trwałe i odporne na zużycie.

• Niskie koszty utrzymania – szamba betonowe są wytrzymałe, nie wymagają wielu napraw i konserwacji.

• Szambo betonowe jest łatwe w utrzymaniu – szamba betonowe nie stwarzają problemów w czyszczeniu i utrzymaniu.

• Wygoda – szamba betonowe są solidne i nie wymagają dużo miejsca do instalacji, dzięki czemu można je łatwo i szybko zainstalować w wybranym miejscu.

• Szamba betonowe są tymczasowe – w przypadku, gdy potrzebujemy szamba betonowego tylko do czasu zbudowania kanalizacji, możemy je później bez przeszkód zasypać lub pozostawić i wykorzystać w przypadku awarii kanalizacji.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków  

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to system, który pozwala na domową filtrację ścieków i ich oczyszczanie do standardów, które dopuszczalne są do wody pitnej. System ten składa się z zbiornika na ścieki, pompy, filtrów i zbiorników do przechowywania oczyszczonej wody.  

Ścieki wpływają do zbiornika, gdzie są oczyszczane poprzez filtrowanie, separację i absorpcję. Po tym procesie ścieki są przepompowywane przez system filtrów, które aktywnie wyłapują zanieczyszczenia. Oczyszczona woda jest przechowywana w zbiorniku, a następnie może być dostarczana do celów danego gospodarstwa domowego.  

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Dlaczego warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może mieć pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ może ona ograniczyć ilość szkodliwych substancji wpływających do rzek lub jezior, a także przedostających się do gruntów. Przydomowa oczyszczalnia ścieków może pomóc również zmniejszyć zanieczyszczenie i zatrucie gleby, wody i powietrza, które mogą być wywołane przez szkodliwe substancje wypływające z innych, nieszczelnych zbiorników na nieczystości. Dzięki temu przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą pomóc w ograniczaniu zanieczyszczeń, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt, a do tego stwarzać ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.  

Ponadto przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą zmniejszyć koszty związane z transportem ścieków, który w niektórych regionach kraju może być drogi. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą również zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem zewnętrznych systemów oczyszczania ścieków.