Piłkarzyki stołowe czy tenis stołowy? Masz wybór. Piłkarzyki stołowe są bardziej zabawne i proste, ale są też bardziej chaotyczne. Tenis stołowy wymaga jednak więcej wysiłku i znacznie lepszej techniki.  

Piłkarzyki stołowe

Piłkarzyki stołowe to gra, w której gracze przesuwają metalowe lub plastikowe figurki na stole za pomocą długich drążków (zwanych grillami), aby strzelić do bramki przeciwnika. Zazwyczaj jedna drużyna składa się z dwóch lub trzech zawodników, z których każdy kontroluje po 2-3 rzędy figurek.  

Plac gry do piłkarzyków stołowych ma najczęściej wymiary 70 cm na 105 cm. Figurki zawodników można pchać lub obracać, co powoduje odpowiednio: przyciągnięcie figurek z danego grilla do siebie (na prawą stronę pola gry), odepchnięcie figurek (na lewą stronę gry) i kopanie figurkami. Piłkarzyki stołowe wykorzystują zasadę zachowania pędu i kąta odbicia.  

Najpowszechniejszy system ustawienia figurek to 1-2-5-3. Ustawienie to naturalnie dzieli boisko na trzy części: sfera obrony, sfera pomocy i strefa ataku. Strefa pomocy jest bardzo ważna, ponieważ to w niej jest rozpoczynana gra, a także stanowi najbardziej zagęszczoną strefę. Przejście tej strefy oznacza podejście z obrony do ataku lub odwrotnie.  

W strefie obrony należy zablokować strzał przeciwnika i wykopać piłkę do strefy ataku lub bezpośrednio oddać strzał na bramkę przeciwnika. W strefie ataku natomiast trzeba strzelić bramkę, a po ewentualnej stracie piłki starać się uniemożliwić przeciwnikowi wyjście z tej strefy.  

Gra jest zazwyczaj bardzo szybka i wymaga precyzyjnych ruchów. Piłkarzyki stołowe są popularne w wielu krajach, zwłaszcza w Europie, która ma własne zasady i własne mistrzostwa w tej dyscyplinie. W Stanach Zjednoczonych piłkarzyki są znane jako foosball.  

Piłkarzyki stołowe są doskonałe na spotkanie ze znajomymi, ponieważ pozwalają na stworzenie ekscytującego środowiska do wspólnej zabawy. Są one dostępne w różnych rozmiarach, co ułatwia ich przenoszenie. Możemy również umówić się na pełnowymiarowe piłkarzyki w miejscach, które je oferują. Ponadto gra ta jest świetnym sposobem na integrację w grupie i wywołanie pozytywnej rywalizacji.  

Zalety piłkarzyków stołowych  

Piłkarzyki stołowe posiadają wiele zalet, wśród których można wymienić:

1. Piłkarzyki stołowe są świetną grą dla całej rodziny oraz przyjaciół, aby się wspólnie bawić i cieszyć sukcesami.  

2. Piłkarzyki stołowe wymagają wysokiej precyzji i zręczności, aby wygrać, dzięki czemu stanowią one świetną okazję do treningu koordynacji ruchowej oraz szybkiego myślenia.  

3. Możesz grać w piłkarzyki niemalże wszędzie, w domu, w pubie lub na świeżym powietrzu.  

4. Piłkarzyki w wersji zminiaturyzowanej są łatwe do przenoszenia, co sprawia, że możesz w nie grać również poza domem.  

5. Piłkarzyki stołowe opierają się na strategii, dzięki czemu można za ich pomocą ćwiczyć swoje umiejętności strategiczne.  

Tenis stołowy  

Tenis stołowy, zwany również ping-pong, jest dynamiczną aktywnością. Gra wymaga wyczucia przeciwnika, zwinności, szybkiego myślenia, zdolności do zmiany rytmu gry, a także precyzji.

Do gry potrzebny jest stół wyposażony w siatkę dzielącą połowy graczy, rakietki i piłeczka. Przy stole tenisowym spotykają się dwie osoby lub dwie drużyny. Zazwyczaj gracze rozgrywają mecze do trzech wygranych setów. Wygrywa ten, kto jako pierwszy osiągnie 11 punktów. Zwykle gra się do 3 lub 4 wygranych setów. Punkty przyznawane są za błędy w grze takie jak:

• pozwolenie, by piłka odbiła się dwa razy na jednej połowie,

• nieodbicie piłki, która raz odbiła się na jednej połowie,

• gdy piłka po odbiciu rakietką odbije się ponownie na naszej połowie,

• podwójne odbicie piłki, jeśli jest to celowe,

• odbicie piłki jakąś częścią ciała inną niż dłoń trzymająca paletkę,

• odbicie piłki w taki sposób, że nie dotknie połowy stołu przeciwnika,

• odbicie piłki bez odbicia się jej na naszej połowie,

• błędy podczas serwisu,

• dotknięcie lub poruszenie blatu stołu.

Gra w tenisa stołowego polega na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką lub obok siatki na drugą połowę stołu. Piłeczka może uderzyć o stół tylko raz (na połowie przeciwnika), niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza. Punkty przyznawane są m. in. za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał.  

Tenis stołowy jest doskonałym sposobem na poprawienie zdolności koordynacji oko-ręka. Regularne gry w tenisa stołowego wzmacniają zdolności percepcyjne, zdolności do planowania oraz do podejmowania dobrych decyzji na podstawie obserwacji. Jest on jedną z najpopularniejszych gier na świecie, jeżeli weźmie się pod uwagę liczbę zawodników uprawiających tą aktywność.  

Gra w tenisa stołowe może być także doskonałym sposobem na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni, ponieważ podczas gry można spotkać wielu ciekawych ludzi, którzy podzielają nasze zainteresowanie. Dodatkowo gra w tenisa stołowego może pomóc nam w rozładowaniu stresu. Regularne gry mogą pomóc w odprężeniu i relaksie, a także poprawić samopoczucie.