Niezależnie od tego, czy mamy przed sobą kilka dni wypoczynku, czy może całe dwa tygodnie, na pewno chętnie rozważymy w okresie letnim wyjazd nad morze lub w góry. Te dwa miejsca cieszą się szczególną popularnością i to zarówno w przypadku naszych polskich lokalizacji, jak i tych zagranicznych. Ale gdzie tak naprawdę lepiej się wybrać? Podpowiadamy!

Wakacyjne wyjazdy a dni urlopowe

W dorosłym życiu wakacje musimy planować samodzielnie. Najczęściej wykonywana przez nas praca wymaga obecności w miejscu zatrudnienia przez pięć dni w tygodniu. Nawet jeżeli pracujemy zdalnie, to musimy pamiętać o tym, że zazwyczaj trzeba znaleźć dla nas zastępstwo.  

Na szczęście, z racji zatrudnienia na umowę o pracę, przysługują nam wolne dni, które możemy wykorzystać w dowolny sposób. Zamiast więc zostać w domu, warto rozważyć wyjazd, który pozwoli nam naładować baterie i wrócić do pracy z uśmiechem na ustach.  

Warto jednak pamiętać, że w okresie letnim o urlop ubiega się najwięcej osób. W tym czasie temperatura w ciepłych krajach jest też szczególnie wysoka. Jeżeli chcemy uniknąć takiej sytuacji i mieć pewność, że uda nam się spędzić wczasy w wymarzony sposób, możemy na przykład poprosić o wolne na jesień bądź na zimę.  

Gdzie najczęściej jeździmy na wakacje?

Jeżeli zapytamy znajomych, gdzie ostatnio spędzali wakacje, to zapewne niejednokrotnie usłyszymy, że było to morze bądź wyjazd w góry. Nie ma co się temu dziwić, skoro obie te lokalizacje znajdziemy na terenie naszego kraju. W ten sposób nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy na wyjazd poza granice. Są też osoby, które latem wybierają się nad morze, a zimą wybierają wypad na górskie tereny.  

Oczywiście tutaj również warto rozważyć wyjazd za granicę, natomiast musimy być gotowi na to, że będzie to nieco kosztowne. Począwszy od tego, że odległość w wielu przypadkach będzie nieco większa, aż po konieczność płacenia w innej walucie.

Dlaczego warto wybrać wyjazd nad morze?

Czy wiesz, dlaczego warto rozważyć wakacje nad morzem? Północna część naszego kraju przyciąga szczególnie wiele turystów. Nie ma co się temu dziwić, skoro Bałtyk urzeka swoim pięknem nie tylko Polaków, ale także przyjezdnych. Piaszczyste plaże pełne muszelek, charakterystyczna barwa wody i mnóstwo dostępnych atrakcji sprawia, że wypoczynek tutaj pokocha wiele osób.  

Nad polskim morzem mamy okazję znaleźć zarówno duże, turystyczne miasta z nietypową zabudową (takie jak chociażby Gdańsk czy Sopot), ale również niewielkie miejscowości, w których nie spotkamy raczej wielu turystów. To od nas zależy, czego tak naprawdę poszukujemy i co sprawi, że w pełni odpoczniemy. Nie brakuje też imprezowych miejscowości, takich jak chociażby Mielno. Poszczególne lokalizacje znajdują się zazwyczaj niedaleko siebie, dlatego jeżeli tylko posiadamy własny środek transportu, możemy przemieszczać się między nimi bez większych problemów.  

Powietrze nad morzem jest niezwykle przyjemne. Morska bryza sprawia, że spacery plażą są jedyne w swoim rodzaju. To również idealne miejsce na zabawę ze swoim czworonogiem. Nad morze warto jechać nie tylko latem, kiedy jest to odpowiednia pora na kąpiel, ale także wiosną, jesienią czy zimą.

Czym mogą zaskoczyć nas góry?

Jednak nie tylko morze okazuje się idealnym miejscem wypadowym. Ogromną popularnością cieszą się także wyjazdy w góry. Tutaj znajdziemy równie dużo atrakcji! Chociaż nad morzem spróbujemy świeżo złowionej ryby, to jednak w południowej części Polski królują przede wszystkim pyszne sery z owczego mleka znane oczywiście jako oscypki. Jednak regionalna kuchnia jest znacznie bogatsza - wyjazd w góry nie może obyć się bez odwiedzenia lokalnej restauracji, która serwuje na przykład kwaśnicę. A takich rarytasów jest o wiele więcej!

W górach nie brakuje również miejsc idealnych na spacery. Wcale nie musimy wybierać się na trudne szlaki, kiedy do wyboru mamy na przykład doliny. Możemy nawet wybrać poziom trudności trasy. Po drodze będziemy podziwiać nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale jest również duża szansa, że natkniemy się zarówno na dzikie zwierzęta, jak i stada owiec.  

W górach, a szczególnie tych polskich, nie brakuje ekskluzywnych hoteli, w których to miło spędzimy czas. Oferują zarówno bogatą ofertę związaną z zabiegami SPA, jak i baseny, bicze wodne, sauny i podobne im atrakcje.  

Jeżeli potrzebujemy natomiast wyjść ze znajomymi na imprezę, to również i tego nam nie zabraknie! W takim przypadku najlepiej wybierać większe miasta, takie jak chociażby Wisła czy Zakopane. To tutaj nocne życie trwa w najlepsze niezależnie czy mówimy o sezonie letnim, czy też zimowym.  

Nie da się ukryć, że zarówno jedna, jak i druga lokalizacja na pewno pozytywnie nas zaskoczy! Wybierając idealną miejscówkę na wyjazd, kierujmy się przede wszystkim własnymi potrzebami. Wolisz spacery brzegiem morza czy górskimi dolinami?