gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
Wakacje z biurem podróży lub na własną rękę
backWróć do wszystkich artykułów
Podróże
 • #wakacje
 • #podróże
 • #biuropodróży
 • #przygoda
 • #urlop

Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę? Masz wybór!

Wakacje z biurem podróży to nie opcja dla wszystkich. Niektórzy bardziej cenią sobie niezależność. Zobacz, na jakie wakacje lepiej się zdecydować!

Teoretycznie okres wakacyjnych wyjazdów dobiegł już końca. Na całe szczęście tylko teoretycznie – jeśli masz jeszcze jakieś wolne dni urlopu do rozdysponowania, dobrym wyjściem będzie wybranie się w podróż jesienią. W związku z końcówką sezonu ceny w najbardziej popularnych turystycznie miejscach będą niższe niż podczas wakacyjnych szczytów, dodatkowo unikniemy przeludnień w hotelach i restauracjach. Jeśli jednak myślimy o wycieczce, to najważniejszym pytaniem będzie – czy decydować się na wyjazd samemu, czy może lepsze będą wakacje z biurem podróży? W poniższym artykule przyjrzymy się obu tym opcjom i udowodnimy, że masz wybór!

Wakacje z biurem podróży – opcja dla najbardziej wygodnych

Wakacje z biurem podróży to opcja wycieczkowa, która przez jednych jest kochana, przez innych natomiast znienawidzona. Nie naszym zadaniem jest zastanawiać się, kto ma rację w tym sporze, ponieważ to, czy bardziej pasują nam samodzielne wczasy, czy takie zorganizowane przez kogoś innego, to wyjątkowo indywidualna sprawa. Obie opcje mają swoje wady i zalety, które postaramy się pokrótce omówić w tym artykule, żebyś wiedział, jaki masz wybór i która z opcji będzie lepsza.

Zacznijmy od możliwości, jaką są wakacje z biurem podróży. To wybór dla najbardziej wygodnych z nas, co nie oznacza oczywiście, że jest niewłaściwy. Chodzi po prostu o to, że biura podróży dostosowują swój plan wycieczkowy względem ogółu klientów. Oznacza to, że taka wycieczka będzie przebiegała z góry ustalonym torem, bez żadnych modyfikacji. Odbiera nam to w pewien sposób niezależność, ponieważ nie możemy iść w dowolnym momencie zwiedzić to, co chcemy, jednakże za cenę mniejszego wyboru dostajemy także mniej wysiłku, jaki musimy poświęcić na planowanie wyjazdu. Wakacje z biurem podróży pozwalają nam pojechać na wczasy bez konieczności siedzenia nad mapą długich godzin i planowania każdego aspektu podróży. Dodatkowo dokładne rozplanowanie wszystkich zajęć zdejmuje z nas odpowiedzialność – nie musimy codziennie martwić się, czy nie stracimy dnia, gdyż cała trasa wycieczki została przygotowana już wcześniej.

Wakacje z biurem podróży to również sprawdzone hotele i przewodnicy. To bardzo duża zaleta, jeśli zdecydujemy się na bardziej egzotyczny kierunek, taki jak chociażby Azja. Jeśli chcielibyśmy znaleźć właściwy hotel samemu, możemy napotkać pewne trudności, takie jak na przykład nierzetelne opisy na stronach internetowych. W obecnych czasach jest to mniejsze ryzyko niż jeszcze kilka lat temu, musimy mieć jednak świadomość, że miejsce docelowe naszej wycieczki może rozminąć się z tym, co przeczytamy o nim w internecie. Biura podróży oferują raczej sprawdzone i przetestowane opcje. To samo dotyczy przewodników, którzy w odpowiedni sposób pokażą nam wiele ciekawych aspektów miejsca, do którego się wybieramy, i które sami moglibyśmy przeoczyć.

Wakacje organizowane na własną rękę – trudniej, ale też ciekawiej

Wakacje z biurem podróży nie są opcją dla wszystkich, tak jak zdążyliśmy już wspomnieć. Co więc, jeśli zdecydujemy się na organizacje wycieczki we własnym zakresie? Przede wszystkim zyskamy dowolność wyboru – nie będzie odgórnie ustalonego planu wycieczki, który uwzględnia każdą aktywność, na jaką możemy się zdecydować. Wybierając się na wakacje samemu, to my sami decydujemy gdzie i kiedy się tam udać (sprawdź gdzie wybrać się do Włoch na wakacje). Wymaga to wiele wysiłku i planowania, ale pozwala się cieszyć naszym wyjazdem dokładnie w taki sposób, jak będziemy tego chcieli. 

Wakacje na własną rękę mają także kolejną zaletę, mianowicie ich cenę. Zazwyczaj wycieczka bez biura podróży będzie zwyczajnie tańsza. Od kosztów odchodzi chociażby cena marży, jaką policzy sobie biuro, czy ceny niektórych atrakcji, na jakie nie zdecydowalibyśmy się, gdyby plan podróży zależał wyłącznie od nas. Pozostaje także opcja tańszych opcji noclegowych – szukając ich samodzielnie, zawsze możemy wybrać opcję, która będzie nas najbardziej przekonywała pod względem finansowym (np. spanie pod namiotem lub kamperem). Wakacje z biurem podróży nie dają opcji redukcji kosztów w ten sposób.

Kolejną i dla wielu największą zaletą samodzielnych wycieczek jest fakt, że możemy lepiej poznać obcą kulturę, zwyczaje i język. Większość czasu na wakacjach organizowanych przez biuro podróży spędzimy albo z polskim przewodnikiem, albo polskimi uczestnikami tej samej wycieczki. Wakacje samemu dają nam możliwość nawiązywania kontaktów z lokalnymi mieszkańcami w zdecydowanie większym stopniu, co dla niektórych turystów będzie nie do przecenienia. 

Wakacje z biurem podróży, czy wakacje samemu? Podsumowanie

Jak widać, zarówno wakacje z biurem podróży, jak i te, które zorganizujemy sobie na własną rękę, mają swoje wady i zalety. Decydując się na tę pierwszą opcję, zyskujemy większy spokój i mniejszą odpowiedzialność, za koszt większych ustępstw i podążania zgodnie z odgórnie ustalonym planem. Jeśli zdecydujemy się na wakacje samemu, mamy niepowtarzalną okazję przyjrzeć się obcej kulturze pod innym kątem i zredukować koszty, jednakże będzie nas to kosztowało więcej wysiłku. To, którą opcję wybierzemy, zależy głównie od naszych indywidualnych przekonań, możliwości i preferencji. Jeśli cenisz sobie wolny wybór, postaw na wakacje organizowane samemu. Jeśli jednak jedziesz na wczasy po to, by odpocząć i nie musieć się martwić – wakacje z biurem podróży są dla Ciebie.

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór