Jeśli właśnie szukamy dla siebie jakiejś formy aktywności, która połączy ogromny wyrzut adrenaliny z wodą i przy okazji nie będzie wymagała żadnych specjalnych umiejętności, możemy postawić na wakeboarding. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej tej formie spędzania czasu i odpowiemy na pytania, czym ona jest i dlaczego zdobywa sobie coraz więcej nowych zwolenników. Jeśli chcesz poznać wakeboarding – zapraszamy do lektury!

Czym jest wakeboarding? Deska, lina i masa adrenaliny!

Wakeboarding to połączenie ze sobą dwóch różnych aktywności, jakie możemy spotkać nad wodą – nart wodnych i surfingu. Podobnie jak w tym pierwszym wypadku, będziemy przyczepieni do łodzi czy motorówki, która będzie pomagała nam pokonywać kolejne metry po tafli wody, jednak nie będziemy stali na nartach, ale na specjalnej desce, czyli wakeboardzie. Podczas wakeboardingu będziemy dodatkowo zabezpieczeni systemem uchwytów i mocowań, które zadbają o to, by nasze nogi nie ześlizgnęły się z deski.

Czy wakeboarding jest trudny? Wodna aktywność dla każdego

Chociaż opis wakeboardingu może u niektórych wywoływać pewne wątpliwości, tak naprawdę jest to jedna z najłatwiejszych aktywności, na jakie można postawić, będąc nad wodą. Z pokonywaniem fal w ten sposób powinien poradzić sobie niemal każdy – naszym głównym zadaniem będzie jedynie utrzymać się na desce, w czym pomogą wspomniane wcześniej systemy zabezpieczających uchwytów.

Oczywiście nie oznacza to automatycznie, że od razu po stanięciu na desce będziemy mogli wykonywać triki jak profesjonalny wakeboardzista, jednak podstawy powinniśmy opanować dość szybko. Da nam to pewność, że stawiając na wakeboarding, będziemy mogli przeżyć masę pozytywnych emocji bez niepotrzebnej frustracji, że nie radzimy sobie tak dobrze, jak byśmy chcieli lub nieustannie spadamy z deski.

Wakeboarding z instruktorem – szybki sposób na podszlifowanie swoich umiejętności

Zdecydowanie najlepszym wyborem na sam początek naszej przygody z wakeboardingiem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego instruktora. Dzięki temu szybko będziemy mogli poznać teoretyczne podstawy takich czynności jak balansowanie ciałem czy techniki chwytu. To zdecydowanie lepszy sposób na poznawanie tajników tej dyscypliny niż metoda prób i błędów – z dobrym nauczycielem będziemy mogli znacznie rzadziej wpadać do wody, niż miałoby to miejsce bez jego pomocy.

Sprzęt do wakeboardingu – co będzie nam potrzebne?

Chociaż próg wejścia do wakeboardingu jest raczej niski, w dalszym ciągu będziemy musieli dysponować odpowiednim sprzętem, jak ma to miejsce przy praktycznie każdej aktywności nad wodą. Co będzie nam potrzebne, żeby spróbować swoich sił?

Oczywiście podstawowym elementem wyposażenia przy wakeboardzie jest sama deska. Jej kształt oraz rozmiar powinny być dobrane zgodnie z naszymi warunkami fizycznymi oraz stopniem zaawansowania. Jeśli dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki w tej aktywności i nie mieliśmy wcześniej zbyt dużo do czynienia z surfowaniem czy nartami wodnymi, zdecydowanie lepszym wyborem będzie szersza deska. Nie zaoferuje nam ona może takiej prędkości jak węższy model, ale w zamian za to odwdzięczy się większym stopniem stabilności, co może się okazać wręcz nieocenione na samym początku.

Kiedy będziemy mieli już odpowiednią deskę, możemy przystąpić do kompletowania pozostałych elementów wyposażenia. Czego nie może wśród nich zabraknąć? Zdecydowanie butów przeznaczonych do uprawiania sportów wodnych czy kasku, ale jedną z najważniejszych rzeczy bez wątpienia będzie kamizelka wyporowa. Pamiętajmy o tym, że chociaż wakeboarding to z zasady bezpieczna aktywność, na samym początku będziemy mogli często wpadać do wody, natomiast kamizelka zagwarantuje nam wtedy pełnię komfortu.

Wakeboarding jako prezent? Czemu nie!

Jeśli chcielibyśmy spróbować swoich sił w pokonywaniu fal, stojąc na desce, nie musimy od razu kompletować całego potrzebnego ekwipunku czy szukać instruktora. Istnieją też inne opcje, jak specjalny voucher na pierwsze zajęcia z wakeboardingu pod okiem doświadczonego nauczyciela. Dlaczego to takie dobre rozwiązanie?

Przede wszystkim, jeśli zdecydujemy się na zajęcia z wakeboardingu w ramach vouchera, nie będziemy musieli martwić się o żaden sprzęt. Zostaniemy w niego wyposażeni już na miejscu, co więcej, będzie on profesjonalnie dobrany pod kątem naszych warunków, umiejętności i potrzeb. To świetna opcja dla tych, którzy jeszcze do końca nie wiedzą, czy taka forma aktywności im się spodoba i nie chcą inwestować w nią wcześniej większych sum gotówki.

Kolejną korzyścią w takiej sytuacji będzie również dla nas to, że od razu będziemy mogli pobrać naszą pierwszą lekcję o podstawach wakeboardingu. Dzięki temu staniemy na desce lepiej przygotowani i chociaż minie trochę czasu, zanim będziemy mogli przekuć zdobytą wiedzę w umiejętności praktyczne, z całą pewnością i tak uda nam się to szybciej niż wtedy, kiedy bylibyśmy skazani na poznawanie tajników tej aktywności metodą prób i błędów.