Aranżacja domowej przestrzeni wielu osobom sprawia niemałe trudności. Musimy podjąć szereg decyzji, które ostatecznie mają wpływ na to, czy będziemy cieszyć się funkcjonalnością, czy też może znajdą się powody do narzekania. A jak to wygląda w przypadku łazienki? Tutaj musimy podjąć jedną z ważniejszych decyzji – wanna czy prysznic? Podpowiadamy!

Jak urządzić łazienkę?

Jeżeli mamy przed sobą zadanie związane z aranżacją łazienki, to warto odpowiednio się do niego przygotować. Okazuje się, że mimo iż jest to rzadziej użytkowane pomieszczenie, to jednak ma dla nas ogromne znaczenie. Przede wszystkim to tutaj możemy pozwolić sobie na wieczorny relaks. Wystarczy wyobrazić sobie przyjemną kąpiel w świetle świec.  

Jednak łazienki bywają szczególnie nieustawne, a to oznacza, że zachowanie funkcjonalności tego pomieszczenia nie jest wcale takie proste. Należy przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych urządzeń i mebli oraz postawić na możliwie jak najlepszą jakość. Jeżeli nie potrafimy poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie, warto zasięgnąć porady profesjonalistów lub całkowicie oddać wykonanie projektu w ręce fachowców.  

Czego unikać podczas urządzania łazienki?

Urządzenie łazienki powinniśmy zacząć od zaplanowania najważniejszych jej elementów i upewnienia się, że zostanie nam jeszcze miejsce na dodatkowe udogodnienia czy rozwiązania. W przypadku niewielkich powierzchni ważne jest, aby wykorzystywać przestrzeń w pionie. Oznacza to, że możemy wybierać wysokie meble czy decydować się na podwieszane szafki. Lepiej unikać sytuacji, w których to większość sprzętów i mebli stoi na podłodze w ścisku.  

Aby ułatwić sobie sprzątanie, należy kierować się zasadą, że im mniej przedmiotów pozostaje na widoku, tym lepiej. Inaczej będziemy zmuszeni do częstego i czasochłonnego wycierania kurzy. Szczególne istotne jest, aby pozostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni pozwalające na swobodne przemieszczanie się. Tutaj pojawia się więc pytanie – lepiej wybrać wannę czy prysznic?

Co wybrać – wannę czy prysznic?

Zarówno wanna, jak i prysznic mogą znaleźć się w jednym pomieszczeniu. W wielu domach stosuje się również podział na dwie łazienki, dzięki czemu również nie jest konieczne zrezygnowanie z jednego z tych wariantów. Inną, równie ciekawą opcją jest na przykład wybranie zabudowanej wanny, która pozwala nam zarówno na wzięcie szybkiego prysznica, jak i dłuższej kąpieli.

Kolejną kwestią pozostaje możliwość zainstalowania przy wannie składanej szyby. W dowolnym momencie może nam ona posłużyć za barierę przed wodą, która mogłaby rozprysnąć się na resztę pomieszczenia. To lepszy wybór niż zasłona prysznicowa montowana przy wannach. Czasami jednak nie odpowiada nam takie połączenie i wtedy musimy zdecydować, który wariant będzie dla nas lepszy.

Zalety posiadania wanny

Jeżeli chodzi o zalety posiadania wanny, to każdy w pierwszej kolejności na pewno pomyśli o długich kąpielach. Mnóstwo bąbelków i piany, piękny aromat olejków eterycznych i zapalone świece to przepis na idealny, sobotni wieczór. Na pewno pomaga w zrelaksowaniu się po ciężkim dniu. Jednak nie tylko w takim przypadku sprawdza się wanna. Jeżeli posiadamy na przykład zwierzaka, to komfortowe może być oczyszczenie jego futerka właśnie po umieszczeniu pupila w wannie. W przypadku prysznica możemy obawiać się na przykład o uszkodzenie szkła.  

Wanna może i zajmuje wiele miejsca, ale często jest też pięknym dodatkiem wnętrza. Tutaj wystarczy wspomnieć o wariantach wolnostojących, które zamieniają łazienkę w pokój kąpielowy. Mogą to być też modele na lwich nóżkach albo te całkowicie zabudowane, przez co doskonale wtapiają się w aranżowaną przestrzeń. Wannę docenią jednak w szczególności te osoby, które nie lubią się spieszyć i wolą trochę poleniuchować w towarzystwie wody i piany.

Zalety posiadania prysznica

Wiemy już, jakie są zalety posiadania wanny, a co w takim przypadku można powiedzieć o prysznicu? Tutaj z łatwością możemy znaleźć równie wiele zalet. Tak naprawdę prysznic sprawdzi się w praktycznie każdym domu. Do wyboru mamy zarówno warianty z brodzikiem, jak i te, w których odpływ został umieszczony w podłodze. Ten drugi model jest szczególnie nowoczesnym i designerskim rozwiązaniem.  

Ponadto prysznic bywa niekiedy koniecznością, a zwłaszcza w momencie, gdy łazienka jest naprawdę mała. Rezygnując z wanny, możemy znaleźć miejsce zarówno na prysznic, jak i szafkę do przechowywania bądź pralkę. Pielęgnacja szyby prysznicowej wygląda też nieco inaczej niż szorowanie wanny. Tutaj zazwyczaj wystarczy przetarcie ściągaczką z gumową nakładką, aby pozbyć się resztek wody.  

Pod prysznicem można zastosować klasyczną słuchawkę prysznicową, jak i deszczownicę. Ta druga gwarantuje niezwykle przyjemne uczucie, kiedy to woda bardzo delikatne opada na nasze ciało. To również jedna z form relaksu, którą można praktykować zarówno rano, jak i wieczorem.  

Jak widać, zarówno wanna, jak i prysznic mogą być doskonałym wyborem. Wiele zależy tutaj od naszych osobistych preferencji i potrzeb, ale też dostępnego miejsca oraz budżetu.