W dzisiejszych czasach jest niesamowicie wiele aktywności, dzięki którym możemy wyrazić siebie. Rzeźbienie jest zdecydowanie jedną z nich i podobnie jak malowanie obrazów czy pisanie opowiadań, może świetnie wpłynąć nie tylko na możliwości naszego rozwoju, ale także nasz nastrój. Zwłaszcza jeśli nasze dzieła będą nie tylko piękne, ale także smaczne. Takie możliwości daje nam rzeźbienie z czekolady. Z uwagi na to, że nie jest to często spotykana aktywność, dzisiaj rzucimy na nią trochę światła. Jak wygląda wykonywanie rzeźb z czekolady, jak się za to zabrać i czy warto uczestniczyć w specjalnych warsztatach?

Rzeźbienie z czekolady – co warto o tym wiedzieć?

Wykonywanie rzeźb z czekolady może przyjmować różne formy. Najbardziej podstawowa z nich i przy okazji najprostsza do nauczenia to wykonywanie prostych ozdóbek do pieczonych przez nas tortów i ciast. Od razu trzeba też zwrócić uwagę na to, że wcale nie musimy znać się na cukiernictwie, żeby zabrać się za wykonywanie rzeźb z plastycznej czekolady. Chociaż te dwie aktywności często łączą się ze sobą, wcale nie oznacza to, że trzeba osiągnąć mistrzostwo w domowych wypiekach. Rzeźbienie w czekoladzie bardziej przypomina rzeźbienie z gliny czy innego plastycznego materiału i jeśli mamy jakieś doświadczenia na tym polu, znacznie łatwiej będzie nam opanować podstawy.

Jakie umiejętności warto posiadać, zanim zabierzemy się za nasze pierwsze rzeźby? To jest jedna z najlepszych rzeczy związanych z tą aktywnością. Nawet jeśli nigdy nie wykonaliśmy żadnej rzeźby, nawet z plasteliny czy modeliny, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować swoich sił z plastyczną czekoladą.

Podstawa, czyli... czekolada!

No dobrze – załóżmy, że kogoś zainteresował temat rzeźbienia z czekolady i chciałby spróbować swoich sił w tej aktywności. Od czego najlepiej jest zacząć? Odpowiedź jest banalnie prosta i odnosi się go gwiazdy programu, czyli rzeczy, która wyróżnia tę aktywność na tle innych zajęć plastycznych, czyli oczywiście czekolady. Od razu trzeba zauważyć, że w rzeźbieniu z czekolady używa się specjalnego rodzaju tego materiału zwanego czekoladą plastyczną. Żebyśmy mogli odpowiednio kształtować nasze rzeźby, czekolada musi mieć specjalne właściwości, jednak nie oznacza to od razu, że musimy kupować ją w specjalistycznym sklepie.

Czekoladę plastyczną można także bez większych kłopotów przygotować samodzielnie. Wystarczy połączyć czekoladę z syropem cukrowym lub miodem. Proporcje użytych składników będą zależały od tego, jaką płynność naszej masy chcemy uzyskać i jaką procentową zawartość tłuszczu ma dana czekolada. Im bardziej płynna będzie nasza czekolada, tym łatwiej będzie wykonywać z niej pierwsze rzeźby, jednak oczywiście jeśli przesadzimy, masa będzie zbyt lejąca się do obróbki za pomocą rąk. Świetnie jednak nada się do wlewania do form, co pomoże nam wykonać swoje pierwsze czekoladowe figurki ozdobne bez większego wysiłku.

Jak zrobić czekoladę plastyczną w domu?

Jak połączyć czekoladę z resztą składników, które nadadzą jej plastycznego kształtu? Wystarczy zastosować metodę kąpieli wodnej, znanej z wielu kuchni czy cukierni. Na garnku z gotującą się wodą stawiamy miskę z czekoladą. Nieustannie mieszamy całość, żeby się nie przypaliła. Kiedy czekolada osiągnie już odpowiednią temperaturę i się rozpuści, wystarczy dolać do niej syrop cukrowy lub miód. Po chwili zdejmujemy miskę z garnka i odstawiamy do wystygnięcia.

Należy pamiętać o tym, że czekolada będzie odpowiednio plastyczna już po chwili w naszych dłoniach, nawet w temperaturze pokojowej. Jest to zarówno zaleta, jak i wada tego materiału. Dzięki niej możemy wygodnie formować nasze rzeźby z czekolady, jednak jeśli zostawimy je w zbyt ciepłym miejscu, efekty naszej pracy mogą bardzo szybko zniknąć lub stracić pierwotny kształt.

Warsztaty rzeźbienia z czekolady – czy warto o nich pomyśleć?

Kiedy wykonamy już nasze pierwsze rzeźby z bardzo wdzięcznego materiału do obróbki, jakim jest czekolada, będziemy już wiedzieć, czy ta czynność będzie sprawiać nam przyjemność i pozwalać na rozwój. Czy w takim wypadku warto pomyśleć o specjalnych warsztatach, które pozwolą nam wyszlifować nasze umiejętności?

Zdecydowanie tak! Podobnie jak w przypadku innych aktywności, nie ma nic bardziej rozbudzającego nasze pasje niż oddawanie się im w towarzystwie osób, które je podzielają. Na warsztatach z rzeźbienia czekolady będziemy mogli spotkać zarówno doświadczonych cukierników, jak i osoby zupełnie początkujące, więc absolutnie nie musimy obawiać się o poziom swoich umiejętności.

Warto też pamiętać o tym, że na warsztatach będziemy mogli pobierać nauki od doświadczonego nauczyciela, który pomoże nam rozwijać naszą twórczą pasję. Dzięki temu będziemy mogli nauczyć się robić estetyczne rzeźby znacznie szybciej, a w ten sposób będziemy mogli zaskoczyć naszą rodzinę, oraz bliskich.