Istnieje bardzo dużo różnych sposobów na ciekawe spędzenie wolnego weekendu i wypad na żagle to zdecydowanie jeden z nich. Żeby jednak nasz wyjazd mógł się okazać w pełni udany, tak jak sobie tego życzymy, nie możemy podchodzić lekceważąco do kwestii jego organizacji. W jaki sposób przygotować się na spędzenie kilku dni, pływając na żaglówkach i o czym warto pamiętać w tym przypadku? Za chwilę odpowiemy na to pytanie, więc zapraszamy do czytania!

Żeglowanie, czyli świetny sposób na wolny weekend

Żeglowanie to aktywność, na którą może postawić praktycznie każda i każdy z nas, niezależnie od swoich predyspozycji. Ten sposób na spędzanie wolnego czasu może dać nam niezwykle dużo satysfakcji i jeśli wcześniej nie mieliśmy żadnej okazji do spróbowania swoich sił na tafli jakiegoś jeziora czy innego zbiornika wodnego, zdecydowanie powinniśmy kiedyś spróbować.

W jaki sposób odpowiednio przygotować się na wyruszenie w rejs? Nie możemy zapominać o kilku kwestiach, z których zdecydowanie najważniejszą będzie spakowanie wszystkich przedmiotów, które będą mogły się nam przydać na pokładzie. Poznajmy je!

Zupełna podstawa żeglowania, czyli ubiór na cebulkę

Chociaż może to brzmieć dla niektórych jak truizm, na żagle zdecydowanie warto ubrać się warstwowo. Wiele oczywiście zależy w tej kwestii od pogody i temperatury danego dnia, musimy mieć jednak świadomość, że na wodzie może zaskoczyć nas wiele rzeczy i niestety nie będziemy mieli możliwości powrotu do brzegu, żeby uzupełnić braki.

Jakich więc ubrań nie może zabraknąć na naszym pokładzie? Zdecydowanie jedną z najważniejszych rzeczy jest tutaj odpowiednia kurtka, która będzie w stanie uchronić nas zarówno przed silnym wiatrem, jak i przemoczeniem. Świetnie sprawdzają się tutaj wszelkiego rodzaju sztormiaki czy kurtki używane do chodzenia po górach. Pamiętajmy, że na żaglach musimy czuć się przede wszystkim komfortowo, więc wybierzmy taką odzież, która nie będzie krępowała naszych ruchów ani przeszkadzała nam w inny sposób.

Co w sytuacji, kiedy nasze żeglowanie ma odbyć się podczas upalnego dnia? Wówczas w dalszym ciągu nie powinniśmy rezygnować z dodatkowej bluzy czy kurtki na wypadek zmiany pogody, ale obowiązkowe stanie się dla nas nakrycie głowy. Na pokładzie będziemy mieli ograniczoną możliwość schowania się przed upałem, więc pamiętajmy, żeby dobrze się zabezpieczyć na taką okoliczność.

Jakie buty wybrać na żagle?

Kolejną kwestią, o której nie możemy zapominać w kontekście właściwego ubioru na żagle, są właściwe buty. Podstawowym wyznacznikiem tego, czy dane obuwie nadaje się do żeglowania, podobnie jak w przypadku innych rodzajów odzieży, jest wygoda, jaką oferują. Na żaglówkę nie musimy zabierać ze sobą wcale specjalnych żeglarskich butów, ale muszą one posiadać kilka parametrów.

Przede wszystkim muszą mieć białą podeszwę, odporną na ślizganie się. Dlaczego kolor podeszwy ma tutaj znaczenie? Wybierając buty z ciemną podeszwą, możemy zarysować nią pokład. Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju sandałki czy buty do wody, ale pamiętajmy, żeby wziąć ze sobą także obuwie, które nada się do chodzenia po lądzie.

Kosmetyki na żagle?

Jeśli chcemy, żeby nasz wypad w pełni się udał, nie możemy zapominać o dodatkowych środkach ochronnych, takich jak kosmetyki. Dlaczego warto wziąć ze sobą na pokład różnego rodzaju produkty kosmetyczne? Oczywiście w celu zabezpieczenia nas przed wiatrem, słońcem czy innymi czynnikami środowiskowymi.

Z tego powodu na pokładzie żaglówki nie może zabraknąć nam kremu do ochrony przed słońcem, kremu do rąk czy pomadki do ust. Wszystkie te produkty mają za zadanie chronić nas przed różnymi zjawiskami atmosferycznymi, więc z całą pewnością nie może ich zabraknąć na naszym żeglarskim wyposażeniu.

Dodatkowe akcesoria

Czego jeszcze nie może nam zabraknąć, kiedy następny weekend planujemy spędzić pływając żaglówką? Przydać nam się mogą rękawiczki ochronne. Ich użycie zabezpieczy nasze dłonie przed bezpośrednim kontaktem z ostrymi linami, których użycie jest przecież nieodłączną częścią każdego wypadu na żagle.

Innym przydatnym narzędziem może być ręcznik. Pomoże nam on uniknąć bycia przemoczonym, co może uchronić nas przed przemarznięciem. Najlepiej postawić na ręczniki szybkoschnące, które będą odpowiednio praktyczne i higieniczne zarazem.

Pamiętajmy także o niezbędnych dla nas akcesoriach elektronicznych, takich jak powerbank. Jego obecność na pokładzie może pomóc nam utrzymać nasz smartfon w pełni naładowany przez całą wyprawę, co z kolei ułatwi nam utrzymanie kontaktu z lądem. To bardzo ważna kwestia nie tylko dla naszego komfortu psychicznego, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa.

Na weekendowy wypad na żagle wcale nie potrzebujemy tony specjalistycznego sprzętu. Wystarczy, że pozostaniemy na podstawowym poziomie wyposażenia, zabierając ze sobą tylko niezbędne przedmioty, takie jak ubrania, buty czy pozostałe akcesoria. Inne rzeczy nie będą dla nas zbyt przydatne, kiedy uda nam się już wypłynąć na wodę, natomiast ich ciężar może nam skutecznie utrudnić pakowanie i przenoszenie bagaży.