Kiedy późną wiosną i na początku lata temperatury zaczynają wzrastać, coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, jak sprawić, aby praca w biurze czy też spokojna noc w sypialni nie zostały zakłócone przez wysokie temperatury. Nie ulega wątpliwości, że gorące powietrze zdecydowanie nie pomaga w skupieniu się na efektywnej pracy czy też zrelaksowaniu się w czasie snu. Jak sprawić, aby czas spędzony w naszych wnętrzach w czasie upałów był wolny od dyskomfortu? Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na klimatyzator, a kiedy na wentylator. Masz wybór!

Sposób na upały – wentylator czy klimatyzator?

Lato to ulubiona pora roku wielu z nas. W końcu możemy zrezygnować z kilku warstw ubrań, które chronią nas przed zimnem i zacząć cieszyć się przepiękną i słoneczną pogodą. Niestety lato miewa też swoje minusy i dla zdecydowanej części są nimi nadmierne upały, które skutecznie potrafią uprzykrzyć życie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. W przypadku centrów handlowych, większości lokali usługowych czy dużych biur wysokie temperatury nie stanowią większego problemu za sprawą klimatyzacji. Jednak jak przetrwać upalny dzień w swoim domu lub mieszkaniu? Skutecznym rozwiązaniem okaże się dobrany do naszych potrzeb wentylator lub klimatyzator.

Wentylator – charakterystyka i sposób działania

Użycie wentylatora to najszybszy sposób na chłodniejsze powietrze w domu i bardziej komfortowe warunki do pracy. Samo działanie tego urządzenia również nie jest skomplikowane: wytwarza ono powiew za pomocą śmigła wyposażonego w specjalne łopatki. Te wraz ze śmigłem umieszczone są w plastikowej lub aluminiowej siatce (w zależności od modelu).  

Zaletą tych urządzeń jest fakt, że aktualnie na rynku posiadamy spory wybór wentylatorów o różnych kształtach, jak i rozmiarach. Możemy wyróżnić:

wentylatory biurkowe – dzięki mniejszym gabarytom świetnie sprawdzą się zarówno w biurze, jak i domu. Zapewniają przyjemne uczucie chłodu, szczególnie jeśli spędzamy sporo czasu przy komputerze;

wentylatory stojące – to modele o znacznie większych gabarytach, które świetnie sprawdzą się do schłodzenia większego pokoju, np. sypialni lub salonu. Mogą być umieszczone na specjalnym stojaku lub na stelażu (modele podłogowe). Charakteryzuje je większa moc. Są także bardziej zaawansowane technologicznie – często posiadają specjalne funkcje, jak np. timer;

wentylatory kolumnowe – różnią się budową od klasycznych wentylatorów kolumnowych lub stojących. Bez wątpienia ich wygląd jest bardziej nowoczesny i łatwiej dopasować go do swojego nowoczesnego wnętrza.

Oprócz tego możemy wyróżnić wentylatory ścienne oraz przemysłowe, jednak te najczęściej wykorzystuje się do większych przestrzeni niż dom czy mieszkanie.

Wentylator to skuteczne rozwiązanie w sytuacji, w której z różnych powodów nie możemy wykorzystać klimatyzacji. Dodatkowo większość z nich posiada możliwość oscylacji, najczęściej w poziomie, jednakże bardziej nowoczesne modele posiadają funkcję oscylacji pionowej.

Jak działa klimatyzator?

Drugim rozwiązaniem są klimatyzatory, których głównym zadaniem jest schładzanie nagrzanego powietrza i zapewnienie komfortowej do pracy lub wypoczynku temperatury. W przypadku klimatyzatorów podział urządzeń prezentuje się następująco:

klimatyzatory stacjonarne – montuje się je na ścianie wybranego pomieszczenia. Nie ma możliwości przenoszenia ich pomiędzy pomieszczeniami. Obsługuje się je za pomocą pilota. Co ciekawe, taki klimatyzator może jednocześnie ogrzewać pomieszczenie w chłodniejsze dni;

klimatyzatory przenośne – ich niewątpliwą zaletą jest mobilność (można przenosić je pomiędzy pokojami). Dodatkowo są skonstruowane tak, aby z łatwością można było nimi manewrować w zależności od potrzeb.

Co wybrać – wentylator czy klimatyzator?

Jeśli zdecydowałeś się przeczytać ten artykuł, z pewnością zastanawiasz się, które urządzenie będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. W rzeczywistości wiele zależy od Twoich osobistych potrzeb. Warto oczywiście mieć na uwadze, że klimatyzator rzeczywiście obniża temperaturę powietrza w otoczeniu, a wentylator jedynie zapewnia wrażenie chłodu. Mimo to dla niektórych osób działanie klimatyzatora może okazać się zbyt intensywne i powodować dyskomfort. Warto także zwrócić uwagę na konieczność dbania o jak najlepszą jakość powietrza, które dociera do nas z urządzenia. Przede wszystkim ważne są regularne przeglądy, a także wymiany filtrów. Podsumowując:

• wybierz wentylator, jeśli zależy Ci na bardziej budżetowym rozwiązaniu, chcesz ograniczyć uczucie duszności, jakie panuje w nagrzanym pomieszczeniu, a także jeśli szukasz urządzeniu do mniejszego pomieszczenia, np. gabinetu;

• wybierz klimatyzator, jeśli zależy Ci na rzeczywistym ochłodzeniu temperatury powietrza, szukasz rozwiązania do większych powierzchni, na przykład sypialni lub przestronnego pokoju dziennego, a także rozważasz użycie klimatyzatora zimą w celu dodatkowego źródła ciepła.

Niezależnie od tego, jakie urządzenie wybierzemy, warto mieć pewność, że w rzeczywistości spełnia ono nasze wymagania. Warto także pamiętać o właściwym użytkowaniu wentylatora i klimatyzatora i nie korzystać z nich w sytuacji, gdy jesteśmy spoceni lub rozgrzani. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego dyskomfortu.