Wielu z nas wprost kocha góry – uwielbiamy piękne widoki i wyzwania, które czekają na nas na szlaku. Dzięki temu możemy sprawdzić swoją wytrzymałość czy też spostrzegawczość, a ponadto otoczyć się zachwycającą dech w piersiach przyrodą. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na to, aby górskie ścieżki przemierzać nie tylko pieszo, ale także... poprzez wspinaczkę. Wspinaczka na skałkach to uwielbiana przez ludzi na całym świecie forma spędzania wolnego czasu, do której jednak należy się odpowiednio przygotować. Dlatego też warto wybrać odpowiedni kurs wspinaczki. A czemu to tak fantastyczne rozwiązanie?

Czym właściwie jest kurs wspinaczki skałkowej?

Z pewnością przynajmniej raz w życiu widzieliśmy w różnych miejscach sztucznie stworzone ścianki do wspinaczki, na których, korzystając ze specjalnie do tego przeznaczonych wypustek, możemy zmierzać pod górę, oczywiście w asyście instruktora oraz z odpowiednimi zabezpieczeniami. Jak się jednak okazuje, taka forma relaksu to tak naprawdę jedynie przedsmak tego, co może na nas czekać na skałkach.

Kurs wspinaczki skałkowej to kompleksowe szkolenie, za sprawą którego poznajemy wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz szlifujemy swoje umiejętności wspinaczkowe. Ponieważ temat ten nie należy do najłatwiejszych, całość takiego kursu może potrwać kilka dni. Dzięki temu mamy jednak absolutną pewność, że zostaniemy prawidłowo przeszkoleni, a nasza wiedza w przyszłości zaowocuje odkrywaniem kolejnych niesamowitych tras.

Warto już tutaj podkreślić, że wspinaczka na skałkach to spore wyzwanie. To prawdziwy test naszych zdolności, a przede wszystkim potężna dawka adrenaliny, którą trudno porównać z czymkolwiek innym. Jeżeli zatem lubisz duże emocje, kurs takiej wspinaczki może się okazać genialnym rozwiązaniem, za sprawą którego odkryjesz nowe hobby i być może nawet zarazisz tym zainteresowaniem kogoś bliskiego.

Czy potrzebuję kursu takiej wspinaczki, jeżeli umiem wspinać się na ściance?

Zdecydowanie tak! Chociaż nawet w przypadku przygotowywanych ścianek we wnętrzach obiektów rekreacyjnych przechodzimy krótkie szkolenie, a do tego możemy liczyć na wszelkie wskazówki instruktora, nie uprawnia nas to do wspinania się na skałki. Oczywiście umiejętności, jakich nabierzemy w trakcie takiej rozrywki, bez wątpienia przydadzą nam się także na skałkach, są to jednak tylko nieliczne informacje.

Pamiętajmy, że ścianka jest o wiele bezpieczniejsza – całość odbywa się w warunkach ściśle kontrolowanych i tak naprawdę nawet przez chwilę nie ciąży nad nami ryzyko jakiegoś zagrożenia. Kurs wspinaczki skałkowej natomiast w wielu przypadkach ma prowadzić do tego, byśmy mogli poruszać się po drogach nieubezpieczonych. Wymaga to zatem o wiele większych umiejętności.

Jak wygląda kurs wspinaczki skałkowej?

Tak naprawdę sam przebieg kursu zależy w dużej mierze od tego, w jakim ośrodku czy szkole odbędziemy takie szkolenie i jaki jego rodzaj wybierzemy. Możemy bowiem wybrać jedną z trzech opcji:

• kurs wspinaczki na drogach ubezpieczonych – czyli takich, które posiadają dodatkowe punkty asekuracyjne na całej trasie. To rozwiązanie często wybierają osoby, które jeszcze nie są przekonane co do tego, czy wspinaczka to faktycznie ich konik;

• kurs wspinaczki na drogach nieubezpieczonych – oferta przeznaczona dla osób, które posiadają już przeszkolenie, jednak jak do tej pory nie miały okazji wspinać się w miejscach, gdzie nie ma dodatkowych punktów asekuracji;

• kompleksowy kurs wspinaczki – obejmuje on zarówno trasy ubezpieczone, jak i nieubezpieczone. To najbardziej obszerny i zarazem najdłużej trwający kurs.

W każdym z tych przypadków musimy liczyć się z tym, że całość zajmie parę dni. Wszystko dlatego, że na początku instruktor przekazuje nam wszelką wiedzę teoretyczną wraz ze szczegółowym omówieniem zasad bezpieczeństwa. Nie ruszymy w górę już na wstępie, ponieważ najpierw zostaną wprowadzone najważniejsze informacje, takie jak sposób poprawnego przeprowadzenia asekuracji, sprawdzenie lin oraz różne metody wspinaczki.

Jeżeli nie wiesz, gdzie zapisać się na taki kurs, warto zapoznać się z ofertami co najmniej kilku miejsc oferujących tego typu szkolenia. Koniecznie sprawdźmy, czy są to ośrodki zaufane, które zatrudniają wykwalifikowane osoby.  

Kurs wspinaczki skałkowej – dla kogo?

Wspinaczka skałkowa to bez wątpienia taka forma relaksu, która nie przypadnie do gustu każdemu. Jeżeli ogólnie nie przepadamy za górskim klimatem, na urlop wolimy jechać nad morze, a wzniesienia budzą w nas strach – raczej nie możemy oczekiwać, że taka rozrywka będzie dla nas odpowiednia. Nie jest to również polecane dla osób z lękiem wysokości czy po prostu takich, które w sytuacjach podbramkowych nie wykazują odpowiedniej odporności na stres.

Jeżeli zaś lubimy ekstremalne przeżycia i niestraszne nam nawet wyjątkowo trudne wzniesienia, to całkiem prawdopodobne, że taki zastrzyk adrenaliny będzie dla nas strzałem w dziesiątkę. Warto pamiętać również o tym, że wykupienie kursu wspinaczki skałkowej może być świetnym pomysłem na prezent dla kogoś bliskiego, kto rozważał takie szkolenie, ale do tej pory nie miał okazji w nim uczestniczyć.