Dla wielu z nas świeże owoce to bardzo istotny element jadłospisu, przy pomocy którego szybko możemy przyrządzić sobie przekąskę lub też pofantazjować w trakcie przygotowywania wypieków. To jednak nie wszystko, ponieważ przeróżna kombinacja owoców może się także zamienić w pyszny sok, który będzie doskonałym uzupełnieniem codziennych posiłków. By jednak było to możliwe, potrzebujemy odpowiedniego urządzenia. W tym przypadku wyboru dokonujemy najczęściej między sokowirówką a wyciskarką do soków. Jakie są pomiędzy nimi różnice? W które z nich zdecydowanie lepiej zainwestować?

Jak działa sokowirówka?

Głównym elementem mechanicznym każdej sokowirówki jest sito, które obraca się nawet 1200 razy na minutę. Zadaniem sita jest bardzo dokładne ścieranie wszelkich składników, jakie postanowimy dodać do sokowirówki – zazwyczaj są to oczywiście owoce i warzywa. Później, we wnętrzu urządzenia, dochodzi do oddzielenia uzyskanego soku od miąższu. Dzieje się to za sprawą siły odśrodkowej. Dzięki temu z musu, który powstał przy użyciu sita, można uzyskać czysty sok trafiający do specjalnego pojemnika, z kolei miąższ i inne drobne fragmenty owoców zostają odprowadzone poprzez otwór wylotowy.

Sok, który zrobimy za sprawą sokowirówki, ma charakterystyczny wygląd. Jest bardzo przejrzysty i klarowny, do tego szybko się rozwarstwia (nie jest to oznaka zepsucia produktu, a właśnie jego świeżości). W dodatku na jego powierzchni wytwarza się pianka, co jest efektem wytwarzania sporej ilości powietrza w trakcie pracy urządzenia.

To, na co trzeba zwrócić uwagę, to że soki przygotowywane dzięki sokowirówce najlepiej spożywać od razu. To właśnie wówczas są najsmaczniejsze i najpożywniejsze. Niestety wspomniane napowietrzenie sprawia, że sok z sokowirówki jest bardzo podatny na nagrzewanie się, w związku z czym szybko może stracić swoje walory smakowe.

Wady i zalety sokowirówki

Sokowirówka to urządzenie łatwo dostępne i niezwykle proste w obsłudze. Sama jego konstrukcja również nie należy do skomplikowanych. Niemalże wszystkie modele posiadają duży otwór, w związku z czym, jeżeli chcemy szybko przygotować sok dla całej rodziny, będzie to znakomite rozwiązanie – błyskawicznie dodamy do środka nawet duże ilości owoców i warzyw. Oprócz tego sokowirówki są często przystępne cenowo. Będzie to najlepsze rozwiązanie dla osób, które lubią soki klarowne i raczej pozbawione cząsteczek miąższu, a więc o gładszej konsystencji.

Niestety sokowirówka ma też swoje wady. Ze względu na prostotę swojego działania, zazwyczaj jest pozbawiona dużej liczby dodatkowych funkcji, więc nie zadowoli każdego użytkownika. Ponadto przyrządzane w niej soki są najlepsze do spożycia świeżo po zrobieniu, później mogą już nie nadawać się do picia. Nie będzie to też dobry wybór dla osób, które chcą urozmaicać napoje warzywami liściastymi czy kiełkami – sokowirówka po prostu sobie z nimi nie poradzi.

Jak działa wyciskarka do soków?

Poza oczywistą różnicą w wyglądzie, wolnoobrotowa wyciskarka do soków w odróżnieniu od sokowirówki wykorzystuje nieco inną technologię wytwarzania soku. W jej przypadku owoce i warzywa nie są siekane na bardzo drobną masę, a dokładnie miażdżone. Główną siłą takiego urządzenia jest wałek ślimakowy, który obraca się nawet 120 razy na minutę. Ze względu na to, że wałek ściśle przylega do otworu, w którym umieszczamy składniki, ryzyko wzrostu temperatury soku zmniejsza się, ogranicza się także ilość powietrza przedostającego się do napoju.

Różnicę dostrzeżemy też w wyglądzie soku. Nie jest on tak przejrzysty jak w przypadku tego uzyskanego z sokowirówki, a i jego konsystencja jest gęstsza. Nie zauważymy także charakterystycznej piany na jego powierzchni. Dodatkowo jego smak może być głębszy i pełniejszy.

Znaczącą kwestią odróżniającą sokowirówkę od wyciskarki do soków jest termin spożycia wyprodukowanych przez nich soków. Jeżeli napój został przygotowany za pomocą wyciskarki do soków, może on być zdatny do wypicia nawet przez 3 dni, oczywiście pod warunkiem, że jest on bezpiecznie przechowywany w lodówce.

Wady i zalety wyciskarki do soków

Jak dość łatwo można się domyślić, w przypadku wyciskarki do soków wad jest znacznie mniej niż zalet. Zwykle największym ograniczeniem jest tutaj dość krótki przewód, wobec czego musimy wcześniej się zastanowić, gdzie najwygodniej będzie nam się korzystało z urządzenia. Ponadto jej czyszczenie bywa nieco bardziej żmudne i czasochłonne – sokowirówka jest prostsza w budowie, więc znacznie łatwiej można pozbyć się zanieczyszczeń. Trzeba też podkreślić, że za wyciskarkę do soków wysokiej jakości zapłacimy z pewnością odrobinę więcej niż za przeciętną sokowirówkę.

Co natomiast przemawia na jej korzyść? Wiele osób bez wątpienia doceni walory smakowe przygotowywanego przez nią soku, który w dodatku znacznie dłużej będziemy mogli przechowywać. Co więcej, jego ilość także będzie większa w stosunku do tego, co wyprodukowałaby sokowirówka. Dużym plusem są także dodatkowe możliwości – np. pulpa, czyli produkt uboczny powstawania soku, może nam posłużyć jako dodatek do deserów i nie tylko. Wyciskarka do soków sprawdzi się lepiej u osób, które wolą bardziej poeksperymentować ze składem napoju, ponieważ z powodzeniem możemy też do niej dorzucić kiełki czy warzywa liściaste.