Niestety kupno nowego samochodu z salonu za gotówkę to wydatek, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Na całe szczęście w takiej sytuacji nie jesteśmy skazani na pojazd używany – możemy zdecydować się na leasing samochodu lub jego długoterminowy wynajem. Czym obie te opcje różnią się od siebie i która z nich będzie lepsza? Odpowiedź znajdziesz poniżej – serdecznie zapraszamy do lektury.

Leasing samochodu a wynajem długoterminowy – jaka jest różnica?

Na samym początku warto nakreślić, jaka jest w ogóle różnica pomiędzy leasingiem samochodu a jego długoterminowym wynajmowaniem dla tych osób, które nie miały jeszcze styczności z takimi formami finansowania. Wynajem długoterminowy jest w zasadzie jedną z form leasingu, jednak ze względu na spore różnice pomiędzy wynajmowaniem a klasycznym leasingowaniem samochodu traktuje się je jako dwie odrębne opcje.

W przypadku leasingu możemy kupić samochód po zapłacie odpowiedniej stawki wkładu własnego. Jej wysokość zależy od umowy z daną firmą leasingową, jednak w większości wypadków powinniśmy się przygotować na konieczność zapłaty około dwudziestu procent wartości samochodu. Następnie przez okres leasingowania spłacamy samochód i możemy go wykupić za niewielką – w porównaniu do wartości rynkowej – kwotę. Wykupu można dokonać zarówno jako osoba prywatna, jak i firma.

Najem długoterminowy wygląda dosyć podobnie – również płacimy za korzystanie z samochodu w trakcie trwania umowy leasingowej, jednak przeważnie są to znacznie mniejsze kwoty. Dlaczego? Kiedy zdecydujemy się na najem długoterminowy, nie będziemy musieli opłacać wkładu własnego przy kupnie auta. Niestety – nie będziemy mogli go również później wykupić, chyba że po cenie rynkowej.

Eksploatacja, koszty i wykup w przypadku leasingu samochodu i najmu

Różnic pomiędzy leasingiem samochodu i jego wynajmowaniem jest znacznie więcej. Pierwszą i najważniejszą z nich będzie ta dotycząca limitu kilometrów obecnego w najmie długoterminowym. Ze względu na to, że wykup samochodu w tym wypadku leży po stronie firmy udzielającej leasingu, zazwyczaj narzuci ona na nas maksymalną ilość kilometrów, jaką będziemy mogli pokonać każdego roku. Co się stanie w przypadku, kiedy przekroczymy ten limit? Najczęściej w takich sytuacjach za każdy ponadprogramowy kilometr będzie doliczona dopłata, liczona zgodnie z warunkami umowy.

Dla niektórych osób kwestia limitu kilometrów będzie praktycznie niezauważalna, jednak jeśli sporo czasu spędzamy w samochodzie lub służy nam on jako narzędzie pracy, może to być przeszkoda nie do obejścia. Najem długoterminowy najczęściej przewiduje od 20 do 30 tysięcy kilometrów rocznie.

Inną różnicą jest kwestia napraw i serwisowania. W tym wypadku korzystniejszy wydaje się najem długoterminowy niż leasing samochodu. W przypadku tej drugiej opcji nasza rata to przeważnie tylko finansowanie naszego pojazdu, natomiast wszystkie czynności związane z jego przeglądami technicznymi czy naprawami będziemy musieli wykonać na własną rękę. W przypadku najmu długoterminowego musimy się martwić jedynie o paliwo – naprawy i czynności techniczne będą leżały po stronie leasingodawcy.

Leasing samochodu kontra najem długoterminowy – która opcja jest lepsza?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy będzie leasing samochodu, czy może jego wynajmowanie. Dużo zależy od naszych osobistych preferencji i tego, czy cenimy sobie bardziej niezależność, czy może niskie raty.

Leasing jest dobrą opcją dla tych, którzy chcą mieć własny samochód. Po zakończeniu umowy jego wykup będzie najczęściej bardzo opłacalny, natomiast my sami będziemy znali nasze auto od podszewki. Mamy także znacznie większą swobodę podczas korzystania z samochodu na co dzień – chociaż najprawdopodobniej leasingodawca narzuci na nas jakieś zasady i wymagania odnośnie korzystania z pojazdu, nie będą one tak restrykcyjne jak przy wynajmie. Nie będzie ograniczał nas kilometraż czy chociażby zakaz modyfikacji samochodu, chociaż wiele w tej kwestii zależy od konkretnej umowy.

Najem długoterminowy to opcja, którą z całą pewnością docenią te osoby, dla których najważniejsza jest wygoda, ekonomia i komfort. Decydując się na wynajmowanie samochodu, nie będziemy musieli płacić wkładu własnego przed podpisaniem umowy oraz będziemy mogli cieszyć się niskimi ratami podczas korzystania z pojazdu. Nie musimy się martwić także o jego stan techniczny – wszystkim w tym wypadku zajmie się instytucja, która udzieliła nam leasingu.  

Problem może jednak zacząć się w momencie, kiedy będziemy chcieli odkupić auto, z którego korzystaliśmy od leasingodawcy – będzie to nieopłacalne lub nawet niemożliwe. Użytkując samochód, będziemy musieli zwrócić także większą uwagę na jego stan czy licznik kilometrów, gdyż wróci on później do firmy leasingowej.

Obie te opcje mają swoje wady i zalety, które powinniśmy rozważyć pod kątem indywidualnych potrzeb. Dla jednych wizja posiadania własnego samochodu może być na tyle kusząca, że zdecydują się na leasing, inni natomiast docenią wygodę wynajmowania swojego pojazdu.