Posiadanie własnych czterech kątów to marzenie wielu osób. Kiedy jednak pojawia się taka możliwość, często stajemy przed dosyć poważnym dylematem – czy lepiej kupić mieszkanie, czy może bardziej opłacalna okaże się budowa domu? Tutaj zdania są podzielone! Poznaj wady i zalety obu tych rozwiązań!

Jakie nieruchomości wybieramy najczęściej?

Posiadanie własnej nieruchomości to bez wątpienia coś, o czym marzy wiele osób. Wiąże się to ze świadomością, iż właśnie udało nam się ulokować pieniądze we właściwy sposób. Z czasem może się jeszcze okazać, że uznamy to za znakomitą inwestycję, która przyniesie nam doskonałe profity w przyszłości. Na pewno możemy jednak spodziewać się tego, że albo odpowiednio wykorzystamy posiadaną własność, albo też zaczniemy zarabiać poprzez jej wynajmowanie.  

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie nieruchomości wybieramy najczęściej i najchętniej. Warto podkreślić, że w dużej mierze jest to zależne od naszych możliwości finansowych. To one określają, na jaką nieruchomość możemy sobie pozwolić. W drugiej kolejności kluczowe będzie określenie naszych osobistych potrzeb. Czy dane miejsce ma być wykorzystywane jako nasze lokum mieszkalne, czy może praca? A może wolimy jednak wynająć je i w ten sposób zyskać dodatkowe pieniądze? Na te, jak i inne pytania należy sobie odpowiedzieć możliwie jak najwcześniej.  

Czy budowa domu jest opłacalna?

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, jest to, czy chcemy kupić gotową nieruchomość, czy też może urządza nas nieco bardziej budowa domu. Wiele osób wciąż twierdzi, że nie do końca jest ona opłacalna. Tutaj będzie to jednak zależne od wielu czynników. Wpływ na to, czy budowa będzie kosztowna, ma na przykład to, czy większość prac wykonujemy samodzielnie, czy może zlecamy je profesjonalnej ekipie. Coraz więcej osób częściowo stara się stworzyć szkielet domu na własną rękę i chociaż trwa to nierzadko miesiącami, to ostatecznie pozwala zaoszczędzić niemało pieniędzy. Jeżeli natomiast wynajmujemy ludzi, to warto upewnić się, czy są to sprawdzeni fachowcy, czy też tacy, po których konieczne będzie dokonanie mniejszych lub większych poprawek.

Są też osoby, które otrzymują od rodziny grunt, przez co odchodzą im dodatkowe koszta związane z zakupem działki. Dlatego też nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy budowa domu rzeczywiście jest opłacalna. Na pewno wcześniej warto dokonać kosztorysu i sprawdzić, czy jest to wyzwanie, którego powinniśmy się podejmować.  

Czy kupno mieszkania to dobre rozwiązanie?

Jeżeli interesuje nas kupno mieszkania, to prawdopodobnie jest to związane z chęcią zamieszkania w centrum miasta. W takim przypadku bardzo trudno o wybudowanie nowej posesji, chyba że mowa raczej o obrzeżach. Są też ludzie, którzy po prostu niekoniecznie chcą mieszkać w domu. To generuje dodatkowe koszta i sprawia, że większość napraw leży po naszej stronie, co inaczej wygląda na przykład w przypadku spółdzielni mieszkaniowych, gdzie duże kwoty dzielone są między wszystkich mieszkańców.  

Kupno mieszkania jest też doskonałym rozwiązaniem w momencie, gdy nie potrzebujemy dużych powierzchni mieszkalnych. Z powodzeniem znajdziemy na przykład kawalerki czy dwupokojowe nieruchomości, które spełnią nasze oczekiwania. Jednak nie oznacza to, że nie znajdziemy też większych metraży. Piękne apartamenty czy piętrowe mieszkania także są dostępne, ale raczej nie kupimy ich w przystępnej cenie.  

Mieszkanie czy dom – co wybrać?

Tutaj pojawia się pytanie dotyczące tego, czy lepsza jest budowa domu, czy też może zakup mieszkania. Tak naprawdę warto wypisać najważniejsze zalety i wady obu tych rozwiązań, a następnie porównać je z naszymi oczekiwaniami. Warto też pamiętać, że zajmowanie mniejszej nieruchomości możemy potraktować jako okres przejściowy. Bardzo często dzieje się i tak, że jako dorośli ludzie kupujemy na własność bądź dostajemy w spadku niewielkie mieszkanie. Przez najbliższe kilka lat odkładamy jednak pieniądze, które będą naszym wkładem własnym w przypadku budowy nowego domu. Z czasem sami sprzedajemy mieszkanie, a otrzymane pieniądze inwestujemy w wykończenie nowej nieruchomości.  

Nie da się również ukryć, że wiele osób ceni sobie możliwość lokowania pieniędzy w nieruchomościach. To bardzo powszechne rozwiązanie i sprawdza się ono niezależnie od naszej sytuacji. Pamiętajmy jednak o właściwym ubezpieczeniu posiadanego mienia, niezależnie od jego rozmiaru czy aktualnego stanu.

Czasami zamiast posiadania jednego domu, dobrym wariantem jest zakup dwóch mniejszych mieszkań, z czego jedno będzie wynajmowane innym ludziom bądź rodzinie. O ile uda nam się znaleźć doskonałą lokalizację i zachęcić przystępnymi cenami, to może okazać się, że z czasem będziemy mieć dodatkową wypłatę płynącą do nas właśnie z racji wynajmowania lokalu.