Wiele mówi się o tym, że dom bez kwiatów wydaje się pusty. To prawda, że ten niewielki element jest w stanie idealnie uzupełnić przestrzeń oraz sprawić, że stanie się ona przytulniejsza. W przeciwieństwie do roślin doniczkowych nie musimy się martwić tym, że nie będziemy mieć do nich ręki. Wariant cięty nie wymaga w końcu regularnego podlewania. Jednak czy alternatywą mogą być tutaj na przykład sztuczne kwiaty? Podpowiadamy!

Kwiaty cięte – kiedy warto je kupować?

Kwiaty cięte możemy znaleźć w wielu sklepach, nie tylko tych budowlanych czy ogrodniczych. Często nie kosztują wiele, a tak łatwa dostępność sprawia, że zdarza się nam dorzucić je do naszego koszyka. Może się więc okazać, że z supermarketu wrócimy z bukietem pięknych, ciętych kwiatów. Jednak kupujemy je nie tylko jako ozdobę do wnętrza. Bardzo często kwiaty są też idealnym pomysłem na prezent przy danej okazji czy też stanowią po prostu miły gest w stronę drugiej osoby. Bukiety, które umieszczamy w wazonach, mogą uraczyć nas pięknym zapachem, a ten przez wiele dni będzie unosił się powietrzu. Zamiast żywych egzemplarzy można też postawić na sztuczne kwiaty.

Sztuczne kwiaty czy żywe?  

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym wyborem będą sztuczne kwiaty, czy może żywe? Tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź. Są sytuacje, w których to lepiej wybrać wariant wykonany z tworzywa. Mowa między innymi o domach, w których są zwierzęta. Niektóre kwiaty mogą być dla nich groźne i chociaż pięknie wyglądają w wazonie, to będą kusiły kota lub psa do nich spróbowania. Aby zapobiegać takim sytuacjom, lepiej wybierać sztuczne kwiaty. Może i nie mają zapachu, ale kupując egzemplarze wysokiej jakości, trudno będzie poznać, że właściwie nie są one żywe.
Są też osoby, którym podobają się piękne kompozycje kwiatowe umieszczone pod szklanym kloszem. Tutaj do wyboru mamy albo sztuczne kwiaty, albo żywe, które zostały wcześniej ususzone. 
Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to lepiej wybierać bukiety składające się z żywych kwiatów. Należy umieścić je w wazonie z wodą, którą regularnie wymieniamy. Taką kompozycję należy postawić w miejscu, w którym to nie ma obaw o przypadkowe strącenie ozdoby.  

Jak udekorować dom przy pomocy kwiatów?

Wiele osób zastanawia się jednak, jak wkomponować kwiaty w wystrój wnętrza. Warto podkreślić, że ten element wystroju może wyglądać w domu czy mieszkaniu znakomicie, ale nie należy kupować pierwszych lepszych bukietów, jakie wpadną nam w oczy. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na kolorystykę. Powinna być ona albo kontrastowa, albo idealnie wpasowana w odcienie innych elementów w domu bądź mieszkaniu.
Starajmy się ustawiać kwiaty w widocznym miejscu, na przykład na stole czy parapecie. Jeżeli mówimy natomiast o wariantach suszonych czy sztucznych, to te równie dobrze mogą stanąć za szkłem witryn czy w innych, dosyć nietypowych miejscach, ponieważ nie potrzebują wymiany wody.

Jakie kwiaty warto podarować w prezencie?

Nie da się nie zauważyć, że wiele osób wręcza bukiety ciętych kwiatów jako prezenty. Takie podarki sprawdzą się na wiele okazji, a najczęściej ofiarujemy je z okazji urodzin, imienin czy rocznicy. Oczywiście powodów do wręczenia kwiatów jest znacznie więcej i można to robić bez okazji, ale warto również wiedzieć, które gatunki w szczególności warto kupować.
Zacząć należy oczywiście od róży, która występuje w przeróżnych kolorach. Nie zawsze musi być to cały bukiet, ponieważ równie dobrze wystarczy pojedynczy kwiatek. Wiele mówi się o tym, że czerwone różne oznaczają miłość, dlatego to bardzo częsty wybór panów, którzy chcą wywołać uśmiech na twarzach swoich partnerek.
Goździki będą równie doskonałym wyborem! Także występują w różnych kolorach, ale tutaj warto pamiętać o pewnej zasadzie, która mówi, że bukiet złożony z kolorowych kwiatów będzie oznaczał odmowę. Zamiast róż i goździków możemy rozważyć na przykład tulipany, frezje czy nawet gerbery.
Do bukietu lub pojedynczego kwiatka warto dodać karteczkę, na której napiszemy kilka miłych słów. W ten sposób nie musimy już kupować dodatkowej kartki okolicznościowej. Nie zapomnijmy również podpisać, od kogo jest dany prezent.
Warto wspomnieć też o żywych kwiatach ciętych, które niekoniecznie będą odpowiednim pomysłem na podarek. Również i takie wpadki mogą się przydarzyć i zamiast zaskoczyć pozytywnie drugą osobę, wprowadzimy ją w zakłopotanie czy konsternację. Mowa tutaj między innymi o chryzantemach oraz kalii. Jaki jest tego powód? Otóż wskazane kwiaty kojarzą nam się raczej z uroczystościami pogrzebowymi niż imprezą urodzinową czy przyjęciami. Wyjątkiem są przypadki, w których dana osoba wyraźnie podkreśla, że takie kwiaty lubi i chciałaby mieć je w wazonie.
Sztuczne kwiaty również nie są odpowiednim pomysłem na prezent. Tutaj lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania, ponieważ niezwykle trudno jest kupić taki bukiet, który na pewno zadowoli drugą osobę.