Wyjazd nad jezioro bądź nad morze to marzenie wielu osób. Nierzadko zależy nam, aby uciec od miastowego zgiełku i chociaż przez chwilę odpocząć wśród natury. W ten sposób możemy naładować swoje baterie i na chwilę zapomnieć od pracy. Którą lokalizację warto jednak wybrać? Jakie są główne zalety wycieczki nad morze, a kiedy lepiej jest wybrać wyjazd nad jezioro?  

Wypoczynek w czasie wolnym

Nie każdy może pozwolić sobie na kilka bądź kilkanaście dni wolnego. Jednak jeżeli tylko uda nam się uciec na zasłużony odpoczynek, to chcemy spędzić ten czas możliwie jak najlepiej. Zazwyczaj staramy się w tym czasie zrezygnować z siedzenia w czterech ścianach. Z nimi mamy styczność prawdopodobnie na co dzień. Jeżeli chodzi o wypoczynek, to zazwyczaj rezerwujemy lokum w innym mieście bądź nawet kraju. Zmiana otoczenia naprawdę pomaga, kiedy czujemy się przytłoczeni i chcemy oderwać myśli od codziennych problemów. Jak może jednak wyglądać taki wypoczynek i jaki kierunek najlepiej obrać?

Jak kreatywnie spędzać wolne dni?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak właściwie można spędzać wolne od pracy dni. Zazwyczaj oczekujemy wypoczynku, jednak nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z wychodzenia z domu. Istnieją też inne sposoby na to, aby nasz umysł nieco odpoczął, a jednocześnie dostarczymy sobie mnóstwa wartych zapamiętania atrakcji!  

Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest rozważyć wyjazd z bliskimi bądź znajomymi. W większej grupie łatwiej o znalezienie ciekawych atrakcji. Na pewno też nie będziemy mieć okazji do nudy. Ponadto dobrze jest sprawdzić, czy w okolicy naszego wakacyjnego lokum nie są dostępne jakieś szczególne miejsca warto zobaczenia bądź odwiedzenia. Może się okazać, że w danym regionie więcej już nie będziemy, dlatego też teraz mamy jedyną w swoim rodzaju okazję!

Czy lepiej jechać nad morze, czy nad jezioro?

Jeżeli chodzi o podróże po Polsce, ale też wyjazdy za granicę, to wiele osób zastanawia się, czy jeżeli jesteśmy fanami wypoczynku nad wodą, to lepiej wybrać jezioro czy morze. Ciekawą alternatywą będzie też odpoczynek nad rzeką, a zwłaszcza jeżeli lubimy pływać kajakiem. Spływy w takim miejscu bywają niesamowitym przeżyciem. Jednak teraz postaramy się odpowiedzieć, jakie są zalety i wady wyjazdu nad jezioro oraz nad morze.

Jezioro – zalety i wady

Wyjazdy nad jezioro są nieco rzadziej wybierane od wypadów nad morze. To niewątpliwie spora zaleta, ponieważ w ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda nam się odpocząć w ciszy i spokoju. Przede wszystkim wiele będzie zależało od tego, jaką lokalizację wybieramy, ponieważ są też i takie miejsca, które przyciągają naprawdę wielu turystów. Jeżeli chodzi o jeziora, to po prostu nie da się nie wspomnieć o naszych polskich Mazurach. To właśnie tutaj spotykają się ludzie kochający pływanie jachtami, żaglówkami i podobnymi im jednostkami pływającymi.  

Wyjazd nad jezioro dla wielu osób kojarzy się też z wypadem pod namiot. To dosyć ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Wieczorem warto rozpalić ognisko (o ile tylko nie jest to zabronione w danym miejscu) i cieszyć się daniami przygotowanymi w bardzo prosty sposób. Warto spróbować na przykład ziemniaków z ogniska czy kiełbasek, które trzymamy na patyku właśnie nad ogniem.  

Wadą jezior może być fakt, że trudniej o strzeżone kąpielisko w porównaniu z wypadem nad morze. Nie zaleca się natomiast kąpania w takich miejscach, które nie zostały sprawdzone i oznaczone jako bezpieczne. Zazwyczaj wypad nad jezioro oznacza kontakt głównie z naturą, co będzie przeszkodą dla osób, które wolą mieć stały dostęp na przykład do czynnych o każdej porze sklepów.  

Morze – zalety i wady

Morze kusi turystów każdego roku. W sezonie, kiedy temperatura jest najwyższa, nawet mniejsze, nadmorskie miejscowości po prostu tętnią życiem. Tutaj z powodzeniem znajdzie się miejsce i dla tych, którzy marzą o odpoczynku, ale też dla osób, które chcą odrobinę zaszaleć! Niektóre miejscowości, takie jak Mielno, uznawane są za jedną z lepszych lokalizacji dla imprezowiczów.  

Nad morzem panuje klimat, którego nie spotkamy w żadnym innym zakątku. Spacery plażą odprężają i pozwalają nieco oderwać się od codzienności. Możemy równie dobrze usiąść na kocu czy pobiegać z naszym czworonożnym przyjacielem. Zjemy też pyszne zapiekanki, ryby czy desery, takie jak lody lub gofry.  

Warto jednak pamiętać, że przez nieco specyficzny klimat w Polsce pogoda nad morzem bywa szczególnie zmienna. Na to zdecydowanie narzeka najwięcej osób. Może okazać się, że nawet w sezonie letnim przez cały tydzień nie zobaczymy słonecznego dnia. Będą za to burze i ulewy. Są też ludzie, którzy obawiają się pływania wśród morskich fal. Bywają one nieco zdradliwe, a szczególnie jeżeli nie jesteśmy zbyt dobrymi pływakami. Musimy też pamiętać o meduzach, które pojawiają się przy brzegu. Może i nie mają możliwości poparzenia człowieka, ale wiele osób nie wyobraża sobie pływania z takimi towarzyszami.