gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
kampery na tle gór
backWróć do wszystkich artykułów
Podróże
 • #podróże
 • #kamper
 • #namiot
 • #biwak
 • #kemping
 • #przygoda

Namiot czy kamper? Co wybrać na kempingu?

Przygotowujesz się do wakacji na łonie natury i zastanawiasz się, gdzie spać podczas kempingu – w namiocie czy kamperze? Sprawdź, jaki masz wybór!

Wyprawy na kemping cieszą się niegasnącym zainteresowaniem. Na mapie naszego kraju możemy znaleźć coraz więcej starannie przygotowanych punktów, które są przeznaczone właśnie do wypoczynku tego typu. Jest to zarówno dość wygodne, jak i interesujące rozwiązanie na urlop, jednak przed zaplanowaniem takiego wyjazdu warto się zastanowić nad podstawową kwestią. Gdzie spać podczas kempingu? Lepszym wyborem będzie namiot czy może jednak kamper? Sprawdź, z czym się wiążą obie opcje!

Namiot – bliżej natury

Zwolennicy nocowania w namiocie cenią sobie tę formę noclegu szczególnie za jeden szczegół – pozwala nawiązać wyjątkową więź z naturą. W dużej mierze namiot niemalże przypomina spanie pod gołym niebem, ponieważ nie jesteśmy w żaden sposób odgrodzeni od odgłosów przyrody, do tego wystarczy jedynie rozsunąć suwak, by znaleźć się na trawie. Dodajmy też to, że nocowanie pod namiotem to jeden z tańszych wariantów. Nawet jeżeli szukamy modelu przestronnego, ponieważ planujemy kemping całą rodziną, to z powodzeniem można znaleźć całkiem niezłe propozycje już w cenie 500-600 zł. Oczywiście należy do tego doliczyć koszty pozostałego wyposażenia. Z pewnością nie obejdzie się bez karimat, lampki lub latarek czy też ciepłych śpiworów, nawet jeżeli nasza wyprawa odbywa się w środku lata.

Niestety chcąc zorganizować sobie nocleg w namiocie, trzeba wziąć pod uwagę również pewne ograniczenia. Przede wszystkim musimy być przygotowani na to, że nie będzie nam tak wygodnie, jak w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach noclegowych. Oczywiście wystarczą porządne koce czy maty, by zapewnić sobie wystarczająco miękkie podłoże, jednak nawet w największym namiocie nie będziemy mogli się swobodnie wyprostować. Należy też dokładnie sprawdzić, jak przedstawia się dostępna przestrzeń nie tylko w kontekście spania, ale także przechowywania wszystkich rzeczy. Oprócz tego, gdybyśmy chcieli zmienić miejsce noclegu – czy to z własnej woli, czy na skutek jakichś okoliczności – złożenie i ponowne rozkładanie namiotu gdzie indziej jest dość czasochłonne. Niemniej nie można odmówić temu uroku.

Kamper – czyli wygodny kemping

Samochód kempingowy wiąże się z naprawdę wieloma udogodnieniami. Przede wszystkim mamy sporą dowolność, jeśli chodzi o wybór miejsca, w którym chcemy się zatrzymać – w razie gdybyśmy chcieli pojechać gdzieś indziej, możemy zorganizować dalszą podróż w ciągu zaledwie kilku minut. Dodatkowo w kamperze dysponujemy sporą przestrzenią do zagospodarowania. Zwykle każdy z uczestników wyprawy ma swoje łóżko, a do tego osobną szafkę na rzeczy. Samo wyposażenie samochodu kempingowego może zapewnić nam wszystko, co najpotrzebniejsze. Nierzadko nie brakuje tutaj praktycznej kuchni, a nawet niewielkiej łazienki, w związku z czym rozwiązuje się ewentualny problem z brakiem dostępności do toalety w wybranym obiekcie.

Jednocześnie musimy wziąć pod uwagę fakt, że podróżowanie kamperem nie należy do najtańszych, nawet jeżeli mówimy tutaj o jego wypożyczeniu. Jedna doba może nas kosztować nawet kilkaset złotych, do czego trzeba jeszcze doliczyć opłatę serwisową oraz zwrotną kaucję. Ostateczna cena jest zwykle uzależniona od tego, w jakim stanie jest samochód oraz jakie wyposażenie oferuje. Oprócz tego, zanim zabierzemy się za planowanie wycieczki, powinniśmy dokładnie sprawdzić wielkość pojazdu – dłuższy kamper jest co prawda bardziej komfortowy, jednak trudniej nim sprawnie zaparkować, do tego w przypadkach samochodów mierzących powyżej 5 metrów możemy zapłacić znacznie więcej na autostradach.

Jak się przygotować do kempingu?

Jak widać, zarówno spanie pod namiotem, jak i nocleg w kamperze wiąże się z określonymi zaletami oraz wadami. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy środek transportu oraz na co się zdecydujemy w zakresie miejsca noclegowego, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim pod ręką należy mieć wystarczające zapasy wody i jedzenia. Oczywiście może się okazać, że niedaleko miejsca naszego pobytu znajduje się wiele sklepów, w związku z czym zrobienie zakupów nie będzie stanowiło żadnego problemu, dobrze jednak zabezpieczyć się na każdą ewentualność.

Dodatkowo istotne są wszystkie potrzebne przedmioty. Nie chodzi tu wyłącznie o to, by spakować wystarczającą ilość ubrań czy środków higienicznych. Nocując pod namiotem, koniecznie trzeba się wyposażyć w śpiwory, latarki, gąbki do wyłożenia podłoża, a do tego preparaty chroniące przed owadami. Te ostatnie mogą się też okazać przydatne w przypadku podróżowania kamperem, jeśli samochód nie ma zamontowanych w oknach moskitier. W przypadku kampera dużą rolę odgrywa zapas gazu oraz generator prądu. Jeśli nam tego zabraknie, możemy nie mieć dostępu do podstawowego wyposażenia pojazdu.

Pamiętajmy także o tym, by rozsądnie wybierać miejsce, w którym chcemy zatrzymać się na noc. Zanim na dobre rozbijemy obóz, upewnijmy się, że nocowanie w danym punkcie jest w pełni dozwolone. Najwygodniej jest wybierać specjalnie przygotowane kempingi, które są często monitorowane. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by spędzić noc w sercu natury – pod warunkiem, że zadbamy o wszelkie kwestie bezpieczeństwa.

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór