O tym, jak ważne są w naszym życiu doznania kulinarne, wie już chyba każdy. Często jednak nie mamy wystarczająco dużo czasu, aby podróżować po świecie i rzeczywiście próbować nowych potraw czy smaków. Czy jest szansa, aby nie rezygnować z tej cudownej formy spędzania wolnego czasu? Jak najbardziej! Wystarczy, że sprawdzimy, czy w naszej okolicy znajdują się polecane restauracje. Czego w szczególności warto szukać i spróbować na samym początku?

Jakie kuchnie świata warto poznać?

Dzięki temu, że stale podróżujemy po świecie, poznajemy nowe miejsca i kultury, możliwe jest także poznawanie zupełnie nowych dla nas smaków. Kiedyś było to znacząco utrudnione, a nasi przodkowie nie mogli korzystać z półek pełnych produktów, które przyleciały do nas z różnych miejsc naszego globu. Dzisiaj nie mamy problemu z tym, aby zjeść na śniadanie kanapkę z awokado czy napić się soku z owoców, które nie rosną w naszym kraju. 

W każdym momencie możemy też wybrać się do restauracji, która serwuje popularne kuchnie świata i po prostu robi to dobrze. Wybór jest tak duży, że często nie wiemy, na co się zdecydować. Dlatego w tym artykule znajdziesz podpowiedzi co do tego, jakie kuchnie są szczególnie warte spróbowania!

Kuchnia polska

Chociaż może wydawać się to dosyć niespodziewane, to na pierwszym miejscu pojawiają się restauracje serwujące kuchnię polską. Musimy przy tym pamiętać, że nasz kraj nie należy do najmniejszych, dlatego znalezienie regionalnych przysmaków nie będzie dla nas żadnym wyzwaniem. Warto więc dowiedzieć się, co najczęściej jada się w danych miejscach i dumnie przyznać, że kuchnia polska jest nam po prostu bardzo dobrze znana. 

Jeżeli chcemy jednak zaprosić na obiad do restauracji gościa z innego kraju i pragniemy zaprezentować się jak najlepiej, to warto zaproponować spróbowanie pierogów, bigosu czy gołąbków. Nad morzem obowiązkiem będzie skosztowanie ryby, a w górach tamtejszych serów czy kwaśnicy. 

Kuchnia chińska

O kuchni chińskiej słyszy się bardzo często. Nierzadko kojarzy nam się ona z zamiennikiem fast foodów. Tymczasem jest to wyśmienita kuchnia, która morze zaskoczyć nas niecodziennym połączeniem smaków. Tutaj na pewno warto zwrócić uwagę na pierożki dim sum. Przed spróbowaniem maczamy je sosie. Sam pierożek można trzymać palcami lub pałeczkami. 

Nie można też zapominać między innymi o sajgonkach, ramenie czy kaczce po pekińsku. Ale to, co w szczególności kojarzy nam się z kuchnią chińską, to oczywiście ryż. W tym wydaniu smakuje on jak nigdzie indziej! 

Kuchnia francuska

Jeżeli lubimy nutkę elegancji na naszym talerzu, to zapewne zainteresuje nas kuchnia francuska. Niekoniecznie musimy wybierać się od razu na obiad. W końcu Francuzi słyną ze słodkich śniadań. Mamy tutaj świeże pieczywo, miody, dżemy czy naleśniki z czekoladą. A to wszystko dopełnia oczywiście kawa, której o poranku nie brakuje. A co z obiadem? Tutaj będzie to między innymi słynne rattatouille, które tak bardzo kojarzy się nam z francuską kuchnią. Do wielu potraw dodawane są też trufle. 

Kuchnia włoska

Jedną z najbardziej popularnych i chętnie wybieranych kuchni jest oczywiście ta, która pochodzi ze słonecznych Włoch. To ojczyzna pysznej pizzy, ale też makaronów. Trzeba jednak pamiętać, aby kosztując włoskie przysmaki, zachowywać się w odpowiedni sposób. Łatwo urazić właściciela, jeżeli na przykład poprosimy o potrawę, która wcale nie jest popularna w danym rejonie. Ponadto pizzę polewa się oliwą, nie sosami, tak jak to często praktykowane jest w naszym kraju.

Możemy mieć jednak pewność, że w prawdziwej włoskiej restauracji spróbujemy naprawdę pysznych dań, które od razu skojarzą nam się ze słoneczną Toskanią czy jeszcze cieplejszym południem. Nie zapomnijmy również poprosić o deser. Niech będzie to na przykład tiramisu pachnące kawą! 

Kuchnia gruzińska

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kuchni, która często jest pomijana, a która zaskoczy nas nie tylko prostotą, ale przede wszystkim aromatycznymi przyprawami. W przypadku gruzińskich przysmaków możemy mówić o nieco tłustych potrawach, ale za to idealnie doprawionych. Niestety, nie każdy będzie mógł często próbować kuchni gruzińskiej, jeżeli nie może jeść zbyt dużo mącznych dań. 

Czego nie można jednak pomijać, jeżeli chcemy rozpieścić nasze kubki smakowe? Kultowe stały się już chlebki nazywane chaczapuri. W zależności od regionu przygotowuje się je trochę inaczej i z innymi dodatkami. Najpopularniejszy jest wariant przypominający placek, na środku którego znajduje się ser oraz jajko sadzone. Sam ser występuje w wielu potrawach. Chociaż bez trudu odpowiednie danie znajdzie dla siebie mięsożerca, to również i wegetarianie znajdą coś dla siebie. Częstym dodatkiem są na przykład pieczarki. 

Jeżeli chcesz poznać jak najlepiej kuchnię gruzińską, musisz spróbować pierożków chinkali, które zazwyczaj nadziewane są mięsem. Wyróżnia je zgrubiały koniec, którego nie zjadamy. Jest to bowiem niedogotowane, w połowie surowe ciasto. Jeżeli mowa natomiast o gruzińskich przysmakach, to szczególną uwagę warto zwrócić na to, jak pięknie pachną potrawy i czym zostały doprawione.