Wyjazdy za granicę, a nawet w obrębie naszego kraju to dla wielu osób nie tylko sposób na spędzenie urlopu – podróże nierzadko przekształcają się w prawdziwą pasję. Dzięki nim jesteśmy w stanie poznawać nowych ludzi, miejsca czy zwyczaje, co z kolei pozwala poszerzać swoją wiedzę o świecie. Bez wątpienia każda wycieczka jest nam w stanie dostarczyć niesamowitych emocji i wrażeń, których długo nie zapomnimy. Każda podróż może być zupełnie inna, dlatego też tak łatwo się nimi nie nudzimy. Żeby jednak wybrać się na jakiś wyjazd, musimy najpierw podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest odpowiedź na pytanie: czy lepiej wybrać się na wycieczkę w towarzystwie, czy może na własną rękę?

Wycieczka grupowa – plusy

Spore grono osób, które uwielbia podróżować, postanawia zabrać ze sobą dodatkową osobę, a nawet kilka. Często wyjeżdżamy ze swoją drugą połówką czy w grupie przyjaciół bądź znajomych. Powodów takiej decyzji nie trzeba specjalnie podawać: po prostu lubimy dzielić przyjemne chwile z kimś nam bliskim. Mając towarzysza w podróży, możemy na bieżąco wymieniać się spostrzeżeniami na temat odwiedzanych miejsc. Nierzadko będą to więc wspomnienia wypełnione śmiechem i radością, która będzie zwyczajnie większa, bo podwójna.

To jednak nie wszystko. Dla wielu wycieczka w grupie oznacza także większe bezpieczeństwo. Niezależnie od sytuacji będziemy mieli pod ręką kogoś, komu ufamy, a kto nam pomoże, jeżeli wydarzy się coś złego. Wspólnie możemy chociażby pilnować swoich bagaży, by w ten sposób ustrzec się przed kradzieżą, jak i chronić siebie nawzajem w trakcie wycieczek do miejsc, które mogą okazać się potencjalnie niebezpieczne.

Bardzo często podróżowanie w grupie oznacza też mniejsze koszty. Możemy podzielić sumę przeznaczoną na zakupy paliwa, a dodatkowo wieloosobowe pokoje czy apartamenty są niejednokrotnie dostępne w atrakcyjniejszych cenach.

Czy są jakieś wady podróży grupowych?

To zależy. Są po prostu osoby, które nie przepadają za samotnością i chcą mieć zawsze przy sobie kogoś, z kim mogą swobodnie porozmawiać. Jest to całkowicie normalna sprawa, zwłaszcza gdy wybieramy się w regiony, które są mocno oblegane przez turystów, wobec czego obecność licznego grona obcych będzie nieunikniona. Dla niektórych taka sytuacja wiąże się z dużym dyskomfortem.

Z drugiej strony nie brakuje podróżników, którzy świetnie radzą sobie samodzielnie, a posiadanie towarzystwa wręcz mogłoby zakłócić ich wyjazdowe plany. Wybierając się w podróż z ukochaną osobą lub z przyjaciółmi, większość swoich pomysłów na zwiedzanie i nie tylko prawdopodobnie będziemy musieli dopasować do wszystkich uczestników wycieczki.

Podobnie będzie z wyborem jedzenia czy noclegu. Każdy z nas może mieć wobec tego nieco inne wymagania, zatem może się zdarzyć, że grupie trudniej będzie się zgrać i dogadać w każdej sprawie.

Zalety samodzielnych podróży

Niegdyś wycieczki w pojedynkę wydawały nam się niemal absurdalne. Na dłuższe wyjazdy niemal zawsze zabieraliśmy kogoś jeszcze i to właśnie w ten sposób spędzaliśmy urlop. Coraz częściej jednak można napotkać osoby, które wręcz wolą podróżowanie na własną rękę. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że w takich okolicznościach mogą postawić na całkowitą niezależność. Sami będziemy więc podejmować decyzje co do tego, jakie miejsce zwiedzimy kolejnego dnia, gdzie będziemy nocować i jakiej kuchni tym razem spróbujemy.

Na uwagę zasługuje też fakt, że w ostatnich latach zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest udać się na wycieczkę solo. Mamy łatwiejszy dostęp chociażby do przydatnych ubezpieczeń, a i urządzenia elektroniczne, które towarzyszą nam każdego dnia, znacznie ułatwiają przemieszczanie się. Za sprawą samego smartfona mamy nie tylko stały kontakt z bliskimi, ale też w dowolnym momencie możemy zerknąć na mapę na wypadek, gdybyśmy zgubili drogę.

Oczywiście samotną wycieczkę będziemy musieli w całości sfinansować sobie sami, niemniej takie rozwiązanie to dla niemałego grona osób najlepszy sposób na odpoczynek. Czasem zwyczajnie potrzebujemy nieco odosobnienia.

Na co uważać, podróżując samotnie?

Jeżeli planujemy wycieczkę w pojedynkę, to musimy pamiętać o tym, by zachować jak najwyższy standard bezpieczeństwa. Powinniśmy na bieżąco informować kogoś zaufanego, gdzie się aktualnie znajdujemy – możemy także wspominać o swoich planach np. recepcjoniście w hotelu. To bardzo istotne na wypadek, gdyby nasze wyjście nie miało szczęśliwego finału i byłaby potrzebna interwencja z zewnątrz.

Z czasem może nam też zacząć doskwierać samotność. Dobrze zatem mieć w zanadrzu możliwość bliższego kontaktu z innymi ludźmi. Nie wszyscy będą tego potrzebowali – zwłaszcza jeżeli wycieczka trwa zaledwie kilka dni – niemniej warto nie odcinać sobie takiej szansy. Pobyt na całkowitym odludziu może nie być najlepszym pomysłem, szczególnie gdyby okazało się, że potrzebujemy jakiejś pomocy.

Bardzo ważną kwestią jest też wcześniejsze dokładne zaplanowanie swojego budżetu. Każda wycieczka to nie tylko rezerwacja hotelu. W trakcie wyjazdu będziemy również musieli coś jeść, a i wstęp do niektórych miejsc będzie zapewne płatny. Przygotujmy się zatem na każdą ewentualność.