Wyjazd w góry to idealne rozwiązanie nie tylko na majówkowy wypad, ale także na wakacje czy weekend. Warto jednak pamiętać, że do takiej wyprawy powinniśmy odpowiednio się przygotować. Pogoda bywa tutaj niezwykle zmienna i może nas zaskoczyć. O czym pamiętać, jeżeli planujesz wyjazd w góry? Jak spakować plecak, aby być gotowym na różne, niespodziewane zdarzenia? Wskazówki znajdziesz w naszym artykule!

Kiedy warto jechać w góry?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest idealna pora na wypad w góry. Wiele zależy od tego, jak planujemy spędzać nasz wolny czas. Z powodzeniem znajdziemy zarówno miłośników chodzenia po górach, jak i tych, którzy wolą ograniczyć chodzenie do niezbędnego minimum. Tak naprawdę taka wyprawa może odbyć się o każdej porze roku, ale nie zawsze będziemy mogli skorzystać z tych samych atrakcji. Kolejną, równie ważną kwestią jest to, jakie góry planujemy zobaczyć. Im wyższe, a temperatura niższa, tym większa pewność, że raczej nie możemy być amatorami górskich wędrówek.

Do wyboru mamy zarówno wyjazdy na terenie naszego kraju, jak i te zagraniczne. Pamiętajmy natomiast, aby zawsze mieć przy sobie aktualne dokumenty, zwłaszcza, jeżeli szykujemy się na dalsze wyprawy. Wielu Polaków wybiera wyprawy we włoskie góry, które urzekają pięknymi widokami.

Najwięcej osób decyduje się na tego typu wyjazdy latem, kiedy to bez obaw możemy wybrać się na spacery po dolinach, ale zajeść też nieco wyżej. Nie ma zagrożeń lawinowych, ale koniecznie trzeba też uważać na zmienną pogodę. W góry jeździmy także na majówkę oraz weekendy wiosenne, kiedy to temperatura wydaje się być wręcz idealna. 

Pogoda w górach

Niestety, ale w górach pogoda bywa niezwykle zmienna i trzeba o tym pamiętać. Warto mieć to na uwadze, ponieważ może się okazać, że nasze plany nie będą możliwe do zrealizowania, chociaż skrupulatnie je przemyśleliśmy. Stąd też zaleca się organizować wyjazdy w taki sposób, aby zawsze mieć w zanadrzu plan B. 

Ważne jest również, aby uwzględnić to podczas wyboru naszego ubioru. Do plecaka powinniśmy wrzucić między innymi kurtkę przeciwdeszczową czy parasolkę, które uchronią nas podczas intensywnych opadów. Starajmy się także pakować wodoodporne plecaki, które doskonale zabezpieczą nasze rzeczy przed zamoczeniem. Co jeszcze powinno znaleźć się w naszej torbie podróżnej? A czego lepiej jest nie zabierać?

Jak spakować się na wyjazd w góry?

Pakowania na wyjazd to zmora dla wielu osób. Szczególnie, jeżeli wybieramy się w miejsce, w którym pogoda lubi płatać figle. Dobrze, aby wcześniej przygotować sobie listę, która ułatwi nam przygotowanie bagażu – nie chcemy przecież zapomnieć najważniejszych rzeczy.

Przydatne będą między innymi wspomniane już wcześniej wodoodporne plecaki. Lepiej zrezygnować z toreb czy walizek, jeżeli nie będziemy mieli możliwości zostawić je w miejscu zameldowania. Są osoby, które wybierają trasy obejmujące noclegi w schroniskach. W takich przypadkach dźwiganie bagażu będzie niezbyt dobrym pomysłem.

W naszym plecaku nie powinno zabraknąć między innymi ubrań na zmianę, przydatna będzie też kurtka i buty przeznaczone do chodzenia po górach. Warto zabrać także parasolkę, butelkę na wodę oraz urządzenia, które będą pomocne w momencie, gdy zabraknie nam możliwości naładowania telefonu – będzie to na przykład powerbank. 

W miarę możliwości powinniśmy jednak ograniczyć nasz bagaż do absolutnego minimum. Im więcej rzeczy, tym cięższy będzie bagaż, który będziemy nosić podczas spacerów i wędrówek. Zrezygnujmy z rzeczy, które nie są naszą pierwszą potrzebą. Uważajmy także na elektronikę, która źle znosi wysokie i niskie temperatury. Możemy także zapakować ją w specjalne, wodoszczelne kosmetyczki, dzięki czemu będzie podwójnie zabezpieczona. Nie zostawiajmy jednak sprzętów na słońcu, ponieważ może prowadzić to do ich uszkodzenia.

Wyjazd w góry – o tym pamiętaj!

Podczas wyjazdu w góry warto pamiętać o tym, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jako że pogoda bywa tutaj niezwykle zmienna, powinniśmy stale weryfikować warunki, jakie są aktualnie na szlakach. Jak to robić? Musimy zwracać uwagę nie tylko na przychodzące alerty. Aplikacje pogodowe to absolutny must have. Powinniśmy zainstalować je na telefonie w pierwszej kolejności i korzystać z nich regularnie – zarówno przed wyjściem na spacer, jak i w trakcie jego trwania.

Gdy wychodzimy w trasę, zawsze informujmy też o tym naszych najbliższych oraz osoby, które spędzają z nami wolny czas. Może się okazać, że w danym miejscu nie będzie wystarczającego zasięgu. Planujmy z wyprzedzeniem wyjścia i powroty w taki sposób, aby nie zastał nas zmrok. Zawsze znajdźmy też chwilę na odpoczynek.

Butelka z wodą w plecaku jest niezwykle istotna. Podczas dużego wysiłku łatwo jest się odwodnić, co może okazać się niebezpieczne. Co możemy zrobić, aby temu zapobiec? Upewnijmy się, że znajdziemy miejsca, w których możemy uzupełnić nasz zapas wody lub po prostu go dokupić. Nie powinno być to szczególnie trudne, o ile tylko wcześniej to zaplanujemy.

Z wyprzedzeniem powinniśmy również zarezerwować noclegi, ponieważ na miejscu może się okazać, że nie ma już wolnych pokoi czy łóżek w schronisku. Unikanie takich sytuacji to absolutna podstawa. Wypoczynek jest ważny, a już zwłaszcza, jeżeli środek dnia będzie wypełniony przeróżnymi atrakcjami, na które poświęcimy mnóstwo naszej energii.