Dawno już minęły czasy, kiedy w sklepach nie mieliśmy dostępu do wielu produktów. Obecnie możemy kupić praktycznie wszystko, wliczając w to nawet egzotyczne produkty spożywcze z różnych zakątków świata. W związku z tym coraz więcej z nas lepiej docenia domowe wyroby, które może kosztują nas trochę czasu i wysiłku, jednak dają ogromną satysfakcję. Nie inaczej jest z pieczeniem chleba, które ostatnio święci triumfy popularności. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, czy wypiekanie domowego chleba jest skomplikowane i damy parę wskazówek, jak się za to zabrać. Zapraszamy do czytania!

Pieczenie chleba – co będzie nam potrzebne?

Pieczenie chleba absolutnie nie jest skomplikowane i potrafi dać sporo satysfakcji. Z uwagi na prostotę tego wypieku kluczowe znaczenie mają składniki, więc warto postawić na produkty o wysokiej jakości. Co będzie nam potrzebne?

Mąka – jaki typ i rodzaj mąki będą najlepsze?

Zdecydowanie najważniejszym składnikiem każdego bochenka chleba jest mąka. To między innymi od niej zależy, jaki smak będzie miał nasz wypiek. Kiedy chcemy spróbować naszych sił w domowej produkcji chleba, możemy się zdecydować na różne rodzaje mąki – pszenną, żytnią, orkiszową, razową czy nawet kukurydzianą. Jeśli jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę, najlepiej będzie postawić na sprawdzone rozwiązanie, czyli klasyczną mąkę pszenną.

Obok rodzaju naszej mąki musimy wziąć pod uwagę jeszcze jej typ. Z całą pewnością spotkaliśmy się z oznaczeniem typu 750, 1000 czy 2000 na opakowaniach z mąką w wielu sklepach. Co to właściwie oznacza? W dużym skrócie typ mąki określa zawartość substancji mineralnych w produkcie i jej kolor. Im wyższy typ, tym ciemniejsza i cięższa będzie nasza mąka. Oczywiście wraz z biegiem czasu możemy poeksperymentować także w tym zakresie, jednak na sam początek warto wybrać mąkę typu 750, 650 lub 550, które najlepiej nadają się do wypiekania chleba.

Drożdże – świeże czy instant?

Kolejnym składnikiem naszego chleba będą drożdże. To właśnie dzięki ich pracy chleb będzie mógł wyrosnąć podczas pieczenia i stać się odpowiednio puszysty. Do wyboru mamy dwa rodzaje drożdży: świeże i instant, czyli drożdże w proszku. Te drugie są znacznie łatwiejsze w przygotowaniu – wystarczy postąpić zgodnie z instrukcjami na ich opakowaniu. Świeże drożdże natomiast będą mogły zadziałać najlepiej wtedy, kiedy wykonamy zaczyn – również nie jest to nic skomplikowanego, jednak będziemy musieli doliczyć do całego procesu wypiekania kilkanaście dodatkowych minut.

Jak zrobić zaczyn na ciasto i zaprząc nasze drożdże do pracy? Wystarczy wymieszać je z wodą, do której uprzednio wsypaliśmy troszkę mąki. Całość mieszamy, przykrywamy oddychającym materiałem (świetnie w tym celu sprawdzi się czysta ściereczka kuchenna lub cienki ręcznik) i odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka lub kilkanaście minut. Kiedy nasz zaczyn będzie gotowy, zobaczymy na jego powierzchni charakterystyczne pęcherze powietrza, a całość znacznie zwiększy swoją objętość.

Woda i przyprawy

Kiedy będziemy mieli już odpowiednią mąkę i drożdże, ostatnie co zostanie nam do przygotowania to przegotowana, letnia woda, trochę oleju i przyprawy. Jeśli chodzi o składniki, którym dodamy naszemu wypiekowi nieco smaku, najbardziej klasycznym wyborem będzie zwykła sól kuchenna. Jeśli jednak mamy takie życzenie, możemy do naszego wypieku dołożyć oregano, bazylię czy inne ulubione zioła.

Czy do pieczenia chleba jest potrzebny specjalny piec?

Na rynku możemy spotkać bardzo dużo różnych specjalistycznych, małych piecyków, dedykowanych specjalnie do wypiekania chleba domowej roboty. Czy sprzęt tego typu będzie niezbędny? Absolutnie nie! Nasze pierwsze wypieki możemy bez żadnych problemów wykonać w zwykłym piekarniku. Oczywiście chleb tradycyjnie wypieka się w piecu opalanym drewnem, podobnie jak pizzę, i piecyki przeznaczone do takich produktów mają za zadanie jak najlepiej odwzorować panujące tam warunki, jednak ich posiadanie nie jest koniecznością.

W jakiej temperaturze najlepiej będzie upiec chleb? To zależy głównie od rozmiarów naszego bochenka i typu mąki użytego do jego wyrobu. W związku z tym, że w tradycyjnych piecach chlebowych panuje wysoka temperatura, zazwyczaj przyjmuje się, że 220 stopni Celsjusza będzie optymalne. Możemy też poeksperymentować z temperaturą i początkowo ustawić ją na około 270-280 stopni, spryskać chleb wodą przez niewielką szczelinę w drzwiczkach piekarnika, a po 10-15 minutach zmniejszyć temperaturę w okolicę 200 stopni i poczekać, aż nasz wyrób będzie gotowy.

Pieczenie chleba – o czym warto pamiętać?

Przy pieczeniu chleba, podobnie jak przy wypieku ciast, kluczowe znaczenie mają proporcje składników. Każda mąka, nawet jednej marki i jednego typu, będzie nieco inaczej łączyła się z wodą i powinniśmy pamiętać, żeby w razie potrzeby zmieniać proporcje, żeby nasze ciasto nie wyszło zbyt twarde ani zbyt rzadkie – powinno być miękkie, jednolite i puszyste.

Czasami może zdarzyć się tak, że skórka naszego chleba zacznie się kruszyć i pękać podczas pieczenia. Jeśli chcemy tego uniknąć, najlepszym wyjściem będzie wycięcie na powierzchni ciasta niewielkich rowków za pomocą noża. Możemy zrobić to tuż przed włożeniem chleba do piekarnika, jednak niektórzy twierdzą, że ten zabieg da najlepsze efekty wtedy, kiedy wykonamy go chwilę po rozpoczęciu pieczenia.