Jazda za kierownicą czy na miejscu pasażera? To zależy od tego, jakie doświadczenie chcesz uzyskać. Jeśli chcesz doświadczyć tego, co to znaczy prowadzić samochód, nawet w ekstremalnych warunkach, wybierz jazdę za kierownicą. Jeśli jednak chcesz po prostu podróżować i odpoczywać, wybierz miejsce pasażera.  

Kierowca – odpowiedzialny nie tylko za siebie  

Jazda za kierownicą to niezwykle ekscytujące doświadczenie, ale jest również bardzo odpowiedzialne. Kierowca powinien być skoncentrowany, mieć duże umiejętności, ale także cechować się odpowiedzialnością. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa jazdy to:

• przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – zawsze należy dostosować jazdę do obowiązujących przepisów;

• używanie pasów bezpieczeństwa – powinno to dotyczyć wszystkich pasażerów;

• unikanie zagrożeń – zwracaj uwagę na drogę i jej okolice;

• zachowanie bezpiecznej odległości – zwiększ odległość od innych pojazdów, gdy warunki na drodze są trudne;

• unikanie używania telefonu podczas jazdy;

• dobre zachowanie – unikaj zachowań, które mogą być niebezpieczne lub drażniące dla innych uczestników drogi;

• utrzymanie pojazdu w dobrym stanie – regularnie sprawdzaj stan techniczny pojazdu, zawsze tankuj wystarczającą ilość paliwa i dbaj o odpowiedni poziom oleju samochodowego.

Aby zostać kierowcą, musisz mieć ukończone 18 lat oraz ważne prawo jazdy. niezbędna jest znajomość przepisów ruchu drogowego oraz ubezpieczenie samochodu i przegląd techniczny. Dobry kierowca cechuje się znajomością technicznych aspektów pojazdu oraz umiejętności jazdy. Nieoceniona jest również dobra zdolność reakcji i koncentracji, dzięki której możliwe jest uniknięcie wielu wypadków poprzez odpowiednio szybką reakcję na niespodziewane wydarzenia.  

Bycie kierowcą posiada swoje ogromne plusy, takie jak zwiększona swoboda podróżowania. Jeżeli masz własny samochód, możesz w dowolnym momencie wyruszyć w podróż i zatrzymać się w dowolnym miejscu. Dodatkowo, jeśli poruszasz się własnym samochodem, nie musisz czekać na transport publiczny, co gwarantuje znaczną oszczędność czasu.  

Kierowca może kontrolować swoje otoczenie podczas prowadzenia samochodu, nie powierza wtedy on swojego dobrostanu innym osobom. Ponadto kierowanie samochodem może być przyjemne i stanowić świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.  

Rola pasażera podczas jazdy  

Dla wielu jazda na miejscu pasażera może być nieco stresująca, ponieważ nie ma się wpływu na jazdę i to, co się dzieje na drodze. Jednak warto czasem zdać się na osobę z większym doświadczeniem, która może być kierowcą. Ważne jest, aby pozostać spokojnym i skoncentrowanym na tym, co dzieje się na drodze. Warto jednak oszczędzić sobie zbędnych uwag i komentarzy, które mogłyby zdenerwować kierowcę.  

Wedle ustawy ,,Prawo o ruchu drogowym” pasażer w pojeździe znajdującym się na drodze jest uczestnikiem ruchu drogowego. Wpływ pasażera na zachowanie kierowcy i tym samym na bezpieczeństwo jazdy jest ogromny. Zachowanie takiej osoby może determinować zarówno bezpieczny, jak też i ryzykowny styl jazdy kierowcy. Z tego powodu bycie pasażerem to odpowiedzialna rola.

Ważne jest to, aby pomóc kierowcy w wykonywaniu rutynowych czynności, a także upewniać się, że jest on zorientowany w otoczeniu i skupiony na drodze. Warto zadbać o drobne czynności takie jak otwarcie paczki przekąsek lub wody. Jazda na miejscu pasażera może być doskonałym wsparciem dla kierowcy, szczególnie w sytuacjach stresowych.  

Jazda na miejscu pasażera może być sposobem na odpoczynek i relaks. Pasażer może odpocząć podczas jazdy, ponieważ nie musi być tak skupiony na drodze jak kierowca. Jazda na miejscu pasażera daje możliwość większego relaksu podczas podróży. Pasażer ma możliwość oglądania widoków, słuchania muzyki lub spędzania czasu podróży na innych czynnościach.  

Podczas jazdy jako pasażer nie wolno zachowywać się jednak w sposób, który miałby chociaż na chwilę odwrócić uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze. Nie należy podczas jazdy pokazywać kierowcy czegokolwiek, np. zdjęć lub budynków, które znajdują się poza zasięgiem jego wzroku. Nie należy również wydawać nagłych okrzyków, ponieważ przestraszony kierowca może nagle niechcący wykonać jakiś niebezpieczny manewr.  

Jak być odpowiedzialnym pasażerem?  

Odpowiedzialny pasażer jest to osoba, która nie dekoncentruje kierowcy, jednakże, gdy wymaga tego sytuacja, pomaga mu w podróży, np. czytając mapę. Bezpieczeństwo podróży zależy również od pasażera, dlatego powinien on zwracać uwagę kierowcy, jeżeli ten jedzie niezgodnie z przepisami. Pasażer nie powinien zgodzić się nigdy na jazdę z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub co do którego ma takie podejrzenie.  

Odpowiedzialny pasażer nie nalega, aby w samochodzie słuchać głośno muzyki, nawet jeżeli ma on na to ochotę. Nie pali w samochodzie, jeżeli może to powodować dyskomfort kierowcy. Nie zgadza się on na przytrzymywanie kierownicy w trakcie jazdy, a także zwraca uwagę kierowcy, gdy w trakcie jazdy korzysta z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.