Popołudniowe lenistwo po pracy to coś, na co czeka większość z nas. Marzymy o powrocie do domu, kiedy w spokoju będziemy mogli rozsiąść się na… no właśnie – czy lepiej wybrać narożnik czy może odpowiednim zakupem będzie wygodna sofa? Podpowiadamy, jaki mebel wypoczynkowy powinien zagościć w Twoim salonie!  

Strefa wypoczynkowa w każdym salonie

Wydzielenie strefy wypoczynkowej w przestrzeni salonowej to absolutna konieczność. Mimo że w wielu domach bądź mieszkaniach duży pokój jest wielofunkcyjny, to po jego odpowiednim zaplanowaniu i zaaranżowaniu korzystanie z przestrzeni okaże się przyjemne i komfortowe.  

Jeżeli w salonie spożywamy również posiłki, pracujemy i oglądamy telewizję, to każda z tych stref powinna zostać możliwie odseparowana od pozostałych możliwie jak najlepiej. Jak można tego dokonać? Tutaj przydatne będą takie meble jak regały czy witrynki. Możemy wykorzystać także parawany, proste zasłony, a nawet tak powszechny dodatek jak dywan.

Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy meble do salonu?

Wybór nowych mebli do salonu to zapewne ekscytujące wydarzenie. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu? Na pewno będzie to funkcjonalność poszczególnych elementów, a zwłaszcza jeżeli metraż naszego mieszkania bądź domu jest niewielki. Wybrane meble nie powinny być tylko ładne. Powinny również spełniać we wnętrzu jakąś funkcję. Na przykład rozkładana kanapa może odgrywać rolę dodatkowego łóżka.

Narożnik czy sofa – co wybrać?

Jeżeli chodzi natomiast o wypoczynkowe zestawy, których nie powinno zabraknąć we wnętrzu, to wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać narożnik, czy sofę. Oczywiście dostępnych wariantów jest znacznie więcej. Są to także fotele czy kanapy.

Jednak w ostatnim czasie w przypadku modnych aranżacji wnętrz wybiera się właśnie narożniki bądź sofy. Ale czy wiesz, dlaczego mogą być doskonałym wyborem również dla Ciebie?

Powody, dla których warto wybrać narożnik

Narożnik kojarzy nam się przede wszystkim z meblem, który zajmuje znaczną przestrzeń salonu. Nie ma co się temu dziwić, skoro większość dostępnych modeli rzeczywiście zaskakuje swoimi rozmiarami. Narożnik to nic innego, jak dwa tapicerowane moduły, które zostały ze sobą połączone. Tworzą najczęściej kształt litery L.

Dlaczego warto wybrać narożnik? Przede wszystkim jest to idealny mebel dla tych osób, które lubią przyjmować gości pod swoim dachem. Najczęściej mamy tutaj dostęp do funkcji spania. W ten sposób narożnik będzie przydatny w momencie, kiedy ktoś postanowi u Ciebie przenocować. Rozłożysz go w zaledwie jedną chwilę, a już o poranku wróci do swojej wcześniejszej roli.

Jednak to nie wszystko. Warto szukać tych narożników, które dadzą nam dodatkowe miejsce do przechowywania. W ten sposób nie marnujemy wolnej przestrzeni i wykorzystujemy ją wedle własnych upodobań. W takim narożniku możemy schować na przykład dodatkową pościel czy ręczniki.  

Jeżeli chcemy kupić narożnik, to musimy być gotowi na to, że jego cena będzie wysoka. Są wielofunkcyjne, a za wysokiej jakości materiały i ciekawy projekt niestety trzeba zapłacić. Warto też zwrócić uwagę na to, że najczęściej jest to ciężki mebel, co będzie generowało problemy z jego wniesieniem.  

Wygodna sofa jako zastępstwo dla narożnika  

Sofa nie posiada funkcji spania, więc nie skorzystamy z niej w momencie, gdy ktoś będzie chciał u nas przenocować. Czy jest to natomiast spora wada? Mogłoby się wydawać, że sofa nie zastąpi nam narożnika, a jednak docenią ją w szczególności osoby, którym zależy na designerskim i modnym wnętrzu. W tym przypadku łatwiej znaleźć nam mebel, który będzie zaskakiwał swoją formą.  

Sofy to meble, które najczęściej ustawione są na niższych bądź wyższych nóżkach. To ważny szczegół, ponieważ jest to rozwiązanie nieprzypadkowe. W ten sposób mebel wygląda na wizualnie lżejszy i mniej przytłaczający. To także znakomity wybór, jeżeli w naszym salonie posiadamy podłogę, którą warto się pochwalić.  

Sofy, tak samo jak narożniki, mogą mieć różne rozmiary. Znajdziemy zarówno niewielkie modele dwuosobowe, jak i te znacznie szersze. Dodatkowym plusem jest to, że sofę dostaniemy zazwyczaj w nieco bardziej przystępnej cenie niż narożnik.

Który mebel wybrać do salonu?

Który mebel warto wybrać do salonu? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Przed zakupem należy jednak zastanowić się, z których funkcji będziemy najczęściej korzystać w przyszłości. Często odwiedzają Cię znajomi, a może wpada do Ciebie ktoś rodziny? Postaw na narożnik z dodatkowym miejscem do przechowywania oraz funkcją spania.

Spójne, designerskie wnętrza pokochają jednak sofy. Warto poszukać takich wariantów, w przypadku których mamy wpływ na każdy szczegół: począwszy od koloru tapicerki, trwałości materiału, aż po dobór nóżek czy poduszek ozdobnych znajdujących się niekiedy w zestawie.