Gotowanie obiadów to zajęcie, które często nie jest dla nas niczym przyjemnym. Nawet jeśli lubimy eksperymenty w kuchni, konieczność ciągłego pilnowania garnków na naszej kuchence może skutecznie odebrać nam płynącą z tego radość. Właśnie z tego powodu dobrze będzie zainteresować się kwestią przygotowywania szybkich obiadów. Jakie są przepisy na obiady w dziesięć minut i jak się zabrać za ich wykonywanie? Zaraz odpowiadamy na to pytanie, więc zapraszamy do czytania.

Co warto wiedzieć o szybkich obiadach?

Przygotowywanie obiadu i ogólnie gotowanie może być czyjąś pasją, sprawiającą sporo przyjemności i pozwalającą na relaks po ciężkim dniu w pracy. Warto jednak pamiętać, że jeść musi każdy z nas, więc wśród osób regularnie gotujących obiady z całą pewnością znajdzie się bardzo duża grupa, która nie znosi tej czynności. Co powinna zrobić w takim przypadku? Oczywiście najlepszym wyjściem byłoby przekazanie tego obowiązku komuś innemu, jednak nie zawsze mamy taką możliwość.

Jeśli więc nie przepadamy za gotowaniem, ale w dalszym ciągu musimy przygotowywać różne posiłki, najlepszym wyjściem będą dla nas szybkie obiady. Korzystając z odpowiednich rozwiązań i przepisów, będziemy w stanie przygotować posiłek bardzo szybko, nie tracąc całego dnia na uciążliwe krojenie, smażenie i inne czynności związane z gotowaniem. Co więcej, jeśli ktoś szuka szybkich i łatwych opcji obiadowych, może także postawić na różnego rodzaju gotowe sosy i półprodukty, które dodatkowo usprawnią cały proces.

Szybki obiad a półprodukty w sklepie

Zatrzymajmy się na chwilę przy temacie gotowych dań i sklepowych półproduktów. Czy korzystanie z tych opcji ma jakiś sens? Jak najbardziej, ale podobnie jak każda rzecz na świecie, ma to także swoje minusy. Kupując gotowy posiłek, który wystarczy jedynie przygotować w mikrofalówce lub w piekarniku, z całą pewnością będziemy mogli zyskać na tym sporo czasu, jednak nie będziemy mieli praktycznie żadnego wpływu na ostateczny wygląd i smak potrawy. Oczywiście nawet gotowe produkty możemy po swojemu doprawić, ale nie będzie to ten sam efekt, jak przygotowanie naszego posiłku od początku do końca.

Warto też nadmienić, że gotowe produkty często mają w swoim składzie sporo konserwantów, które pomagają im dłużej zachować świeżość. Ich obecność w posiłkach zdecydowanie nie jest neutralna dla naszego organizmu, więc jeśli ktoś zwraca uwagę na tę kwestię, używanie gotowych posiłków może się okazać kiepskim pomysłem. Tym bardziej biorąc pod uwagę, ile pysznych i prostych obiadów możemy przygotować zupełnie samodzielnie.

Szybkie obiady – jakie składniki będą nam potrzebne?

Kiedy chcemy spróbować szybkiego gotowania obiadów, w naszym domu nie może zabraknąć kilku składników. Jakich? To w dużej mierze indywidualna kwestia, jednak chodzi tutaj o te produkty, z których w kuchni korzystamy najczęściej – makarony, kasze, ryże, oleje, masła. Warto wybierać jak najbardziej uniwersalne produkty, które będziemy mogli wykorzystać w jak największej ilości różnych potraw.

Przykładowo – rodzajem mięsa, który uniwersalnie wpasuje się niemal do każdej potrawy, będzie wędzony boczek. Możemy z niego skorzystać, kiedy przygotowujemy szybki makaron, jajecznicę, kanapki, zapiekanki czy wiele innych szybkich dań. Drobno pokrojony i wysmażony boczek może być także świetną okrasą dla pierogów czy ziemniaków. Możliwości jego wykorzystania są naprawdę spore i właśnie na tego typu produktach powinniśmy się skupić, jeśli chcemy przygotować naszą kuchnię na gotowanie szybkich i prostych obiadów.

Proste przepisy na szybki obiad – przykłady

Na jaki prosty i szybki obiad możemy postawić w naszej kuchni? Możliwości jest tutaj ogrom, więc zaprezentujemy kilka naszych pomysłów na bardzo szybkie obiady, które będą przy okazji niezwykle aromatyczne i smaczne. Przykładem może być makaron carbonara, który w swojej oryginalnej formie wymaga od nas użycia praktycznie tylko czterech składników – sera, makaronu, boczku i żółtek jaj. 

Do jego wykonania musimy drobno pokroić boczek i ugotować makaron. W trakcie smażenia naszych składników możemy przygotować sos, mieszając drobno starty ser i żółtka jaj. Następnie mieszamy ze sobą wszystkie komponenty dania, zwracając uwagę na to, żeby jajka się nie ścięły. To bardzo szybkie danie, którego przygotowanie zajmie nam praktycznie tyle czasu, jak długo będzie smażył się nasz boczek.

Innym pomysłem na szybkie użycie makaronu w codziennym obiedzie to makaron z pomidorami z puszki. To jeszcze prostszy posiłek niż makaron carbonara, wymagający od nas użycia jedynie pomidorów z puszki, makaronu i czosnku. Czosnek delikatnie podsmażamy na maśle i kiedy będzie już gotowy, dodajemy do niego pomidory. Całość gotujemy na małym ogniu do momentu, kiedy nasz makaron nie będzie gotowy. Po jego odcedzeniu mieszamy całość i mamy pyszny oraz pożywny posiłek w zaledwie parę chwil.

Oczywiście te propozycje na obiady to tylko przykłady i bardzo zachęcamy każdego czytelnika do skorzystania z zasobów swojej kreatywności. Mając w domu kilka podstawowych produktów spożywczych, możemy przygotować niekiedy naprawdę imponujące dania bez konieczności kupowania gotowych posiłków czy tracenia pieniędzy na catering.