Kupując nowe ubrania, czujemy przyjemny dreszczyk zadowolenia i ekscytacji. Nie możemy doczekać się chwili, kiedy założymy na siebie nasze zdobycze i pochwalimy się nimi przed całym światem (albo przynajmniej przed znajomymi). Zanim jednak to się stanie, ubrania czekają na swoją chwilę. W międzyczasie trafiają do… no właśnie! Czy lepsza w tym przypadku jest garderoba, czy też może szafa? Sprawdź, w co wyposażyć przestrzeń wydzieloną na sypialnię!  

Jak poprawnie przechowywać ubrania?

Może się wydawać, że przechowywanie ubrań jest bardzo proste. Dlatego nierzadko nie przywiązujemy do tego zbyt dużej wagi. Jednak w momencie, kiedy niechcący zniszczymy ulubione ubranie, często dociera do nas, że prawdopodobnie stało się tak na skutek jego nieodpowiedniego przechowywania. Przykładem mogą być mole, które wdzierają się do naszych szaf i podgryzają płaszcze, bluzki i inne elementy ubioru. Co więc powinniśmy zrobić, aby zadbać o wnętrze naszej garderoby?  

Niektóre materiały wymagają specjalnego traktowania. Jest to na przykład kaszmir czy jedwab. W takim przypadku nie powinniśmy bagatelizować zaleceń producentów i starać się, aby nasze ubrania miały zapewnione odpowiednie warunki. Swetry (nawet te wysokiej jakości) mogą się rozciągać i niszczyć, jeśli powiesimy je na źle wyprofilowanych wieszakach. Starajmy się też unikać w szafie czy garderobie ścisku i zbędnego pocierania jednej tkaniny o drugą.  

Nigdy nie chowajmy też ubrań, które jeszcze nie wyschły. Rozwieśmy lub rozłóżmy je (w zależności od materiału) na suszarce i czekajmy, aż pozbędą się one całej wilgoci. W innym przypadku może dojść do sytuacji, w której nasze ubrania zaczną pleśnieć i zyskają nieprzyjemny zapach.  

Gdzie przechowywać ubrania?

Wiele osób zastanawia się, gdzie najlepiej przechowywać posiadane ubrania. Czy garderoba w korytarzu to dobry pomysł? A może lepiej, aby szafa stanęła w sypialni? Tutaj wiele zależy od tego, jaki metraż mamy do dyspozycji. W kawalerce będzie to najpewniej przedpokój bądź duży pokój, natomiast w większych mieszkaniach bądź domach najchętniej wybieramy sypialnie jako miejsce, które sprzyja przechowywaniu ubrań. Najważniejsze jednak, aby w danym pomieszczeniu panowały sprzyjające warunki. Nie ma mowy o wilgoci, która będzie destrukcyjnie wpływała na materiały. Zadbajmy też o odpowiednią wentylację i regularne wietrzenie szafy bądź garderoby.  

Duża garderoba czy niewielka szafa – co wybrać?

Tutaj pojawia się jednak pytanie –  czy w sypialni lepiej sprawdzi się duża garderoba, czy może wystarczy nam niewielka szafa? To kwestia w pełni indywidualna. Wiele zależy od tego, jak wiele ubrań posiadamy oraz czy jesteśmy jedynymi domownikami. Im więcej osób pod jednym dachem, tym bardziej powinniśmy rozważyć wydzielenie większej garderoby (na przykład w przedpokoju). Warto dodać, że pojedyncze szafy często kupujemy jako produkty gotowe. W przypadku garderoby decydujemy się raczej na zabudowę stworzoną od podstaw przez stolarza.  

Oba warianty mogą być odpowiednie, o ile dobierzemy je do naszych potrzeb. Na przykład są osoby, które potrzebują specyficznego miejsca do przechowywania, którego klasyczne szafa nie jest w stanie nam zapewnić. Będą to na przykład szuflady dopasowane wysokością do konkretnych przedmiotów czy dodatkowe półki i wieszaki odpowiednie na kapelusze, inne nakrycia głowy czy akcesoria modowe.  

Warto też pamiętać o tym, że ubrania nie lubią ścisku. Trudno jest nam również przewidzieć, ile nowych stylizacji pojawi się w naszej szafie bądź garderobie na przestrzeni najbliższych lat. Dlatego dobrze, aby na początku część półek pozostała pusta, a o ich uzupełnienie zadbamy po prostu z czasem.  

Co możemy zrobić z rzeczami sezonowymi?

Nawet jeżeli posiadamy większą garderobę, może pojawić się problem z przechowywaniem rzeczy sezonowych. Są to te ubrania, akcesoria oraz obuwie, które sprawdza się doskonale tylko w danym okresie. Przykładem będą puchowe kurtki, ocieplane kozaki czy stroje kąpielowe. Zazwyczaj nie korzystamy z nich poza sezonem. Potrafią jednak zajmować bardzo dużo miejsca w szafie czy garderobie, a tego wolelibyśmy jednak uniknąć. Co zrobić w takiej sytuacji?

Warto rozważyć przechowywanie tego rodzaju rzeczy w innych pomieszczeniach. Może być to schowek, ale też piwnica bądź strych, o ile tylko panują tam sprzyjające warunki (na przykład brak wilgoci czy przykrego zapachu). Wystarczy, że posiadane przedmioty spakujemy we właściwy sposób. Tutaj chętnie wybierane są między innymi worki próżniowe. Powietrza możemy pozbyć się przy pomocy odkurzacza. Takie worki nie zajmują wiele miejsca.  

Innym, równie dobrym i polecanym sposobem jest przechowywanie ubrań w szczelnie zamykanych, plastikowych pudełkach. Już na pierwszy rzut oka widzimy, co znajduje się w konkretnym pojemniku, dzięki czemu łatwiej jest nam znaleźć te ubrania bądź przedmioty, których potrzebujemy w danym momencie.