Wędrówki po lesie zazwyczaj mają jakiś cel. Jednym z nich może być właśnie zbieranie grzybów, które przestało kojarzyć nam się jedynie z rozrywką, jaką w szczególności doceniają starsze osoby. Do lasu uciekamy przed zgiełkiem miasta, nierzadko chcemy wypocząć po pracy wśród przyrody, a jednocześnie szukamy też kreatywnego zajęcia, które zaangażuje nasze zmysły. Jak więc przygotować się na grzybobranie? Co warto o nim wiedzieć? 

Grzybobranie – czy warto się na nie wybrać?

Chociaż może się wydawać, że grzybobranie nie jest szczególnie ciekawym zajęciem, to wiele osób zmienia zdanie już po pierwszym wyjściu do lasu. Przede wszystkim jest to coś, co angażuje wiele naszych zmysłów. Przez te kilka godzin jesteśmy w stanie odpocząć na łonie natury, ale też wykorzystać je na wiele różnych sposobów. Oczywiście głównym z nich jest gra w spostrzegawczość, która pozwoli nam dostrzec wyjątkowe okazy przed innymi!

Warto też wybrać się do lasu w gronie znajomych, dzięki czemu będziemy mieć okazję spędzić czas z osobami, z którymi po prostu czujemy się dobrze. Zapewne nie zabraknie też rywalizacji w zbieraniu grzybów. Każdy z uczestników wypadu będzie chciał zdobyć więcej pięknych okazów od innych!

Kiedy warto chodzić na grzyby?

Początkujące osoby mogą nie wiedzieć, że grzyby najlepiej rosną nocą. To właśnie dlatego zaleca się, aby wyjście do lasu odbyło się wczesnym rankiem, a już zwłaszcza wtedy, jeżeli chwilę wcześniej padał deszcz. W ten sposób możemy być pewni, że uda się nam znaleźć ciekawe okazy. Jednocześnie musimy też pamiętać o zasadzie, że kto pierwszy, ten lepszy. Wielu zbieraczy wybierze podobną do nas godzinę, dlatego też warto wybrać się na łowy możliwie jak najwcześniej.  

A w jakim okresie w czasie trwającego roku zbieranie grzybów po prostu ma sens? Tutaj najczęściej mówi się o końcówce lata i początkach jesieni. Wiele osób zaczyna jednak chodzić do lasu już w połowie lata, a jako najlepsze miesiące określa się wrzesień i październik. 

Jak ubrać się na grzyby?

Chociaż może wydawać się to nieco infantylne, to jednak to, jak ubierzemy się na grzyby, ma ogromne znaczenie. Musimy pamiętać o tym, że zbieranie zaczynamy już od wczesnych godzin. Jeżeli nie zadbamy o swój komfort i ciepło, w prosty sposób możemy się przeziębić, co szybko zakończy naszą przygodę z szukaniem dorodnych okazów grzybów. 

Należy też zwrócić uwagę na nieco mniej chwalebny aspekt tego hobby, czyli możliwy kontakt między innymi z kleszczami, które są dla nas sporym zagrożeniem. Warto chronić się przed nimi na wszelkie możliwe sposoby, począwszy od zakrywania ciała, aż po stosowanie odpowiednich preparatów, które mają za zadanie odstraszać te niewielkie pajęczaki. 

Ale nie tylko kleszcze są dla nas realnym niebezpieczeństwem! Przed wyjściem do lasu warto posmarować skórę kremem z filtrem, co uchroni nas przed poparzeniami. Ponadto lepiej założyć wyższe buty, które zabezpieczą nasze kostki i łydki przed otarciami czy ugryzieniami.

Chrońmy też naszą głowę. Nie tylko przed słońcem, które często prześwituje pomiędzy gałęziami drzew, ale też na przykład spadającymi z drzew szyszkami. Dobrze, jeżeli założymy miękki kapelusz, który często noszą także wędkarze. Jest uniwersalny i często zapewnia właściwą i wystarczającą ochronę.

O czym pamiętać, zbierając grzyby?

Na samym wstępie warto podkreślić, że nie wolno zbierać grzybów między innymi w parkach narodowych oraz rezerwatach. Nie jest to jednak wielki problem, ponieważ w Polsce nie brakuje nam lasów, które zaskoczą nas swoją hojnością. Jeżeli to początek naszej przygody z grzybobraniem, lepiej wybrać się na łowy z kimś, dla kogo nie jest to pierwszyzna. Nietrudno jest zgubić się w lesie czy też zebrać te okazy, które nie nadają się do spożycia. 

Zawsze powinniśmy mieć przy sobie atlas grzybów, nawet wtedy, jeżeli jest to nasze hobby od wielu lat. Dobrej jakości grafiki i zdjęcia znajdujące się w książce pomogą nam w rozpoznaniu danych okazów. Czy jednak z łatwością dowiemy się, gdzie grzybów rośnie najwięcej? Otóż większość grzybiarzy nie chce dzielić się takimi informacjami. 

Wiele osób zabiera ze sobą koszyki, do których wrzuca znaleziska. Lepiej zrezygnować z plastikowych wiaderek czy reklamówek, które może i są pojemne, ale powodują również szybsze gnicie grzybów. Warto natomiast zabrać ze sobą specjalny plecak, ponieważ nigdy nie wiemy, jak duże będą nasze zbiory. Niektóre grzyby wyrywamy, inne obcinamy, dlatego specjalny nożyk również powinien znaleźć się w naszym ekwipunku. 

Podczas zbierania warto kierować się jedną szczególną zasadą, która mówi o tym, aby nie zbierać tych okazów, których nie jesteśmy pewni. Niestety, ale często zdarzają się pomyłki, które prowadzą nie tylko do bólu brzucha, ale też poważniejszych konsekwencji. Lepiej przynieść do domu mniej grzybów, ale być co do nich pewnym niż ryzykować. Warto także skonsultować się z kimś, kto również zna się na grzybach i wspólnie przejrzeć przyniesione zbiory.