W świecie graczy już od dawna toczy się zażarta dyskusja, czy do grania w gry będzie lepszy komputer, czy specjalnie dedykowana do tego konsola. Obie opcje  nie bez powodu mają swoich zwolenników i przeciwników, natomiast to, czy w naszym przypadku lepiej spiszą się konsole, czy pecety, to bardzo indywidualna sprawa. Przyjrzymy się więc wadom i zaletom obu tych rozwiązań i postarajmy się wspólnie znaleźć najlepszą opcję dla każdego gracza!

Konsola kontra komputer – wygoda kontra personalizacja

Chociaż to właśnie konsola jest sprzętem specjalnie dedykowanym do gier, natomiast komputery są z zasady urządzeniami wielofunkcyjnymi, to obie opcje mają swoich zwolenników w świecie graczy. W istocie komputery w niektórych wypadkach mogą się spisywać nawet lepiej niż konsole, jednak nie uprzedzajmy faktów. Jakie są największe zalety obu tych rozwiązań?

W przypadku konsol zdecydowanie największą zaletą jest wygoda użytkownika. Posiadając takie urządzenie, nie musimy się martwić, czy jego podzespoły obsłużą daną grę, co w przypadku komputerów nie jest takie oczywiste. Gry ukazujące się na danej konsoli są pod nią specjalnie skonfigurowane, co umożliwia im płynne działanie niezależnie od ich grafiki.

Niestety niesie to za sobą także pewną wadę – często optymalizacja gry pod konsolę polega na zmniejszaniu jakości grafiki w porównaniu do wersji pecetowej. Właśnie tutaj pojawia się jedna z największych zalet komputerów, czyli możliwość dostosowania podzespołów do naszych potrzeb. Jeśli wyjątkowo zależy nam na pięknych krajobrazach, realistycznej fizyce i wszystkich atutach, jakie oferuje nowoczesna grafika, możemy bez żadnych przeszkód zmodyfikować wyposażenie naszego komputera tak, by było w stanie idealnie oddać jakość najnowszych growych tytułów.

PC i konsola – wielofunkcyjność

Jednym z czynników wpływających na wybór pomiędzy komputerem a konsolą powinno być to, czy potrzebujemy sprzętu wielofunkcyjnego, czy urządzenia przeznaczonego głównie do gier. W przypadku wielofunkcyjności komputer stacjonarny czy laptop będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż konsola – będzie mógł służyć zarówno do pracy, jak i rozrywki. Często komputery dedykowane dla graczy spisują się świetnie w zadaniach związanych z obowiązkami zawodowymi dzięki mocnym podzespołom.

Ten fakt nie oznacza, że konsola jest pozbawiona wielofunkcyjności, jednak służy ona głównie celom rozrywkowym. Korzystając ze sprzętu do gier, bez problemu możemy posłuchać muzyki czy włączyć swój ulubiony film lub serial.

Konsola i komputer – cena zakupu i użytkowania

Kolejną ważną kwestią, jaką powinniśmy rozważyć przy wyborze pomiędzy konsolą a komputerem, jest cena zakupu i używania obu tych rozwiązań. W tym wypadku zdecydowanie można powiedzieć, że konsole stanowią bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Dlaczego?

Jest to związane z wcześniej wspomnianym skonfigurowaniem konsoli pod konkretne tytuły gier. Wybierając tę opcję, nie będziemy musieli martwić się tym, że nagle będziemy potrzebowali lepszego procesora lub karty graficznej. Warto zauważyć również to, że cena samej konsoli będzie niższa niż większości mocnych komputerów gamingowych.

Ktoś mógłby próbować nie zgodzić się z ekonomiczną przewagą konsol nad komputerami, powołując się na ceny gier. To oczywiście prawda, że przeważnie pudełkowe gry na konsole są nieco droższe niż ich elektroniczne wydania na PC, jednak w dalszym ciągu to niewielka cena za brak konieczności wymieniania podzespołów. Wiele firm konsolowych oferuje również gry w modelu subskrypcyjnym, co powinno znacznie obniżyć ich koszt.

Sprzęt dla gracza a mobilność

Wielu graczy chciałoby móc przeżywać niesamowite emocje podczas ogrywania swoich ulubionych gier nie tylko w domu. Co będzie lepszym wyborem dla użytkownika, który chce zabrać swoje urządzenie ze sobą – PC czy konsola?

W tym wypadku możemy przyznać remis obu rozwiązaniom, gdyż wszystko zależy od konkretnej opcji, jaką wybierzemy. Gracz poszukujący mobilnej konsoli z pewnością znajdzie na rynku odpowiednie urządzenie dla siebie. Podobnie jak w przypadku stacjonarnych konsol będą one oferowały świetne skonfigurowanie z obsługiwanymi grami i szereg indywidualnych funkcji. Możemy jednak również postawić na gamingowego laptopa. Dawno już minęły czasy, gdy tego typu urządzenia były ciężkie i nieporęczne – obecnie można wybrać przenośny komputer o niewielkich rozmiarach, który jest w stanie zaoferować bardzo dużą wydajność.

Komputer i konsola – co wybrać? Podsumowanie

Postaraliśmy się omówić najważniejsze wady i zalety wyboru konsoli i komputera do gier. Jak widać na powyższych przykładach cech obu urządzeń, trudno będzie jednoznacznie wskazać lepsze rozwiązanie. Przede wszystkim warto zastanowić się, czego dokładnie wymagamy od naszego sprzętu i jakim dysponujemy budżetem.

Dla miłośników niesamowitych osiągów sprzętowych w grach i najnowszej grafiki zdecydowanie lepszą opcją będzie komputer. Jeśli jednak bardziej cenimy sobie wygodę i nie chcemy zbyt często inwestować w nasz sprzęt do grania, dobrze będzie zastanowić się nad konsolą, która będzie najprawdopodobniej bardziej trafionym wyborem.