Poker czy szachy? Poker to gra wymagająca przede wszystkim szczęścia i braku okazywania emocji, natomiast w szachach liczy się przede wszystkim strategia i umiejętności logicznego myślenia. Na co się zdecydujesz?

Poker  

Poker to rodzaj karcianej gry hazardowej, w której gracze stawiają zakłady na rozdane im karty. W zależności od odmiany pokera, wymagana jest różna kombinacja kart, aby wygrać. Poker może być rozgrywany zarówno jako gra towarzyska, jako gra w kasynie lub jako turniej.  

Poker to gra w karty, rozgrywana najczęściej 1 talią składającą się z 52 kart (choć możliwa jest także gra kilkoma taliami), której celem jest wygranie pieniędzy (lub żetonów w wersji sportowej) od pozostałych uczestników dzięki skompletowaniu najlepszego układu kart lub za pomocą tzw. blefu. Nie ma ograniczenia liczby graczy przy jednym stole, ale ze względów praktycznych nie gra się zazwyczaj w więcej niż dziesięć osób.  

W niektórych odmianach pokera, aby otrzymać karty, należy uiścić stawkę wejściową. W innych obowiązek stawiania w ciemno ma tylko dwóch kolejnych graczy po rozdającym. Uczestnicy gry w karty otrzymują je i ich podstawowym zadaniem jest skompletowanie jak najsilniejszego układu.  

Po każdym rozdaniu kart gracze licytują wedle wartości swoich kart, mogą oni także blefować. Gracze mają do dyspozycji sześć różnych zagrań takich jak pas, czekanie, sprawdzenie, postawienie, podbicie, a do tego va banque. Zwycięzcą gry zostaje gracz lub gracze, którzy posiadają najwyższy układ kart w momencie wyłożenia układów. Jeżeli inni gracze spasują, a w grze pozostaje tylko jeden zawodnik, zostaje on automatycznie zwycięzcą niezależnie od tego, jaki układ kart posiadał.  

Wyróżnia się takie odmiany pokera jak Texas Hold’em (poker sportowy), Omaha (poker sportowy), Omaha High-Low (poker sportowy), poker pięciokartowy dobierany, 7 Card Stud, 2-7 Draw (Triple lub Single Draw), Razz, Badugi oraz 6+ Shortdeck.

Poker to gra oparta w dużej mierze na losowości, a także umiejętności oszukania przeciwnika. Jest ona grą o niepełnych informacjach, jednakże pod presją czasu przeciwnik może wykonać wiele błędów, a przy tym uniwersalnych, powtarzalnych zagrań.  

Szachy  

Szachy to tradycyjna gra planszowa dla dwóch graczy, która polega na przesuwaniu specjalnych figur na szachownicy. Celem gry jest schwytanie króla przeciwnika, uniemożliwiając mu wykonanie ruchu, co nazywane jest „matem”. Inne możliwe wygrane to poddanie się lub remis.  

Szachy definiowane są jako rodzaj strategicznych gier planszowych, które rozgrywane są przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów oraz figur). Popularnie szachami nazywa się również wspomniane bierki. Przeciwnicy podczas gry w szachy dysponują zestawami bierek w odmiennych kolorach. W skład każdego z nich wchodzi szesnaście bierek: król, hetman (dama lub królowa), dwa gońce (laufry), dwa skoczki (koniki), dwie wieże oraz osiem pionów.  

Grę zawsze rozpoczynają białe bierki, co daje im pewną inicjatywę w początkowej fazie gry. Gracze na zmianę wykonują posunięcia swoimi bierkami zgodnie z zasadami ruchu dla danej bierki – jeżeli wejdzie ona w pole zajmowane przez przeciwnika, zbija jego bierkę. Szach jest groźbą zbicia króla, która musi być zażegnana przez przeciwnika w następnym posunięciu (króla nie można zbić). Mat to postawienie króla przeciwnika w szachu, przed którym nie ma obrony, kończy on partię i oznacza zwycięstwo gracza, którego bierka matuje króla przeciwnika.

Wśród szachów nowoczesnych wyróżnia się szachy 960 (losowe), szachy heksagonalne (polskie), szachy Capablanki, szachy atomowe, szachy progresywne, szachy chłopskie, antyszachy, szachy solo, szachy trzyosobowe, szachy czteroosobowe.  

Szachy wykorzystują elementy taktyczne, strategiczne i psychologiczne, dzięki czemu uważane są za jedną z najbardziej skomplikowanych gier. Szachy to przede wszystkim gra strategiczna, w której każdy wybór ruchu ma ogromne znaczenie.  

Czy szachy i poker mają coś wspólnego?  

Gra w karty zwana pokerem i szachy mają cechy wspólne - są to przede wszystkim strategia, taktyka i plan gry. Zdolność do ich zastosowania jest tym, co wyróżnia graczy na wysokim poziomie.  

W szachach na początku rozgrywki używane są klasyczne ruchy. W momencie jednak, gdy gra przechodzi do środkowej fazy, ważne jest, aby mieć plan na dalszą rozgrywkę. Szachiści twierdzą, iż „lepiej jest mieć zły plan, niż nie mieć żadnego planu”. Plan wynika bezpośrednio ze strategii, którą gracz przyjął już od początku gry. W pokerze podstawą strategii jest to, które ręce wybierzemy do rozegrania, czyli nasz zakres gry w karty. Zarówno w szachach, jak i w pokerze to właśnie solidne otwarcie buduje późniejszą przewagę danego gracza nad innym.  

Poker wymaga od gracza silnych nerwów, szczególnie tych na twarzy. Pokerzysta powinien patrzeć w oczy rywalom, jednocześnie nie okazując swoich emocji. Poker to gra w karty, ale gra oszukańcza, oparta na pozorach, udawaniu tego, czego się faktycznie nie ma. Kalkulacje są osobliwe i często mogą zdradzić taktykę gracza. Ta gra w karty charakteryzuje się ogromnym ryzykiem.  

Natomiast w szachach bardzo istotna jest dalekość przewidywania ruchów swojego rywala, tak, by móc się jak najszybciej do nich dostosować. Szachy bardziej bazują na próbie sił mózgu, są znacznie bardziej przewidywalne niż poker. Jeżeli analiza powie danemu graczowi, że określony ruch stworzy dla niego niebezpieczeństwo, nigdy go nie zaryzykuje. Szachista nie oszukuje, dąży on do wygranej dalekosiężnością swoich analiz, a nie myleniem przeciwnika.