Każdy z nas uwielbia te momenty, kiedy w naszym domu wieczorem zjawiają się znajomi i możemy chociaż na parę chwil oderwać się od codzienności. Kiedy jednak nasi przyjaciele postanowią nas odwiedzić, to do nas jako gospodarzy będzie należało zorganizowanie im odpowiedniej aktywności. Jeśli kompletnie nie wiemy, co możemy przygotować, zawsze możemy sięgnąć po gry planszowe. Jakie ich typy będą odpowiednie na wieczór z planszówkami?

Dlaczego gry planszowe to taki świetny pomysł dla nas i naszych znajomych?

Wiele osób lekceważy granie w gry planszowe i nie widzi w nich wartościowego sposobu na spędzanie czasu. To spory błąd, gdyż chociaż planszówki kojarzą nam się często z mało wymagającymi tytułami, ten świat jest bardzo szeroki i każdy z nas będzie mógł znaleźć w nim coś dla siebie.

Dlaczego to właśnie gry planszowe są dobrym pomysłem na wieczorne spotkanie ze znajomymi? Wynika to z bardzo prostej przyczyny – dzięki nim możemy wejść z naszymi przyjaciółmi w interakcję, jaka byłaby niemożliwa bez żadnych gier w pobliżu.

Weźmy pod lupę przykład gier kooperacyjnych, w których wszyscy gracze zmierzają wspólnie do tego samego celu i muszą sobie pomagać w jego realizacji. Wykorzystują do tego swoje unikalne zdolności, zarówno te posiadane w świecie gry, jak i w realnym życiu. To świetny sposób na poznanie wszystkich naszych znajomych z nieco innej perspektywy i może się przełożyć na wiele zabawy i scementowanie naszych relacji.

W grach, które polegają na rywalizacji, także będziemy mogli znaleźć wiele różnych emocji, które pozwolą nam przeżyć wspaniały wieczór. Różne układy i sojusze zawierane nad planszą mogą być naprawdę fascynujące i dzięki nim zobaczymy takie zachowania u innych, których nie zaobserwowalibyśmy w żadnej innej sytuacji.

Zdecydowanie warto dać szansę grom planszowym i wybrać jakiś tytuł na spotkanie z przyjaciółmi. Kiedy jednak będziemy chcieli to zrobić, nie będziemy mieli łatwego zadania, gdyż gier na rynku jest bardzo dużo. Jakie będą najlepsze typy gier na taką okazję?

Quizy i testy wiedzy w planszówkowym wydaniu

Zdecydowanie jedną z najlepszych propozycji na wieczór z grami planszowymi będą różne quizy i testy wiedzy. To wspaniały sposób nie tylko na dobrą zabawę, ale także na poszerzenie swojej wiedzy na różne tematy. Jeśli dodamy do tego fakt, że wszystko dzieje w formie rywalizacji z osobami, które bardzo lubimy, trudno wyobrazić sobie lepszą rozrywkę na wieczorne spotkanie.

Pamiętajmy jednak o tym, że quizy i inne gry tego typu najlepiej się spiszą, kiedy wybierzemy tytuł związany z zainteresowaniami całej grupy. Jeśli nasi współgracze nie interesują się przykładowo historią, to wybór gier związanych z tym tematem może się nie okazać najlepszym pomysłem. Dobrze będzie sięgnąć po tytuły, które wymagają korzystania z informacji na różne tematy.

Gry strategiczne i ekonomiczne, czyli trudne zwycięstwa i masa satysfakcji

Kolejnym typem gier, które możemy wziąć pod uwagę podczas planowania wieczoru z naszymi przyjaciółmi, są różnego rodzaju gry strategiczne i ekonomiczne. Mają one zdecydowanie większy próg wejścia niż quizy i testy, gdyż żeby w nie zagrać, będziemy musieli dokładnie zapoznać się z zasadami danego tytułu.

Nie oznacza to jednak, że ten fakt powinien nas zniechęcać. Może będziemy musieli wysilić się nieco bardziej, żeby móc zagrać, jednak nie będzie to absolutnie rozgrywka pozbawiona satysfakcji. Wręcz przeciwnie – będziemy mogli jej doświadczyć bardzo dużo, gdy uda nam się w jakiś zmyślny sposób przechytrzyć swojego przeciwnika.

Warto też zwrócić uwagę na to, że są różne gry strategiczne i ekonomiczne, które mają różny poziom trudności. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z planszą i kostkami, dobrze będzie poszukać takich tytułów, które są powszechnie uważane za proste i przystępne dla początkujących graczy. W przeciwnym wypadku możemy zniechęcić siebie lub swoich przyjaciół do ogrywania planszówek tego typu.

Gry RPG, czyli rozrywka nie na jeden, ale na znacznie więcej wieczorów

Ostatnie gry, na które dzisiaj zerkniemy, to papierowe gry RPG, czyli w odgrywanie postaci. To zdecydowanie najbardziej angażująca ze wspominanych dzisiaj form rozrywki, która wymaga od nas sporo wyobraźni. Tego typu tytuły umożliwiają nam i naszym znajomym wcielić się w stworzone przez nas postacie i wspólnie przemierzać świat w poszukiwaniu problemów do rozwiązania.

Gry RPG to nie do końca gry planszówkowe, jednak w dalszym ciągu możemy wykorzystać je jako zajęcia dla nas i naszych przyjaciół nie na jeden, ale na bardzo dużo wieczorów – wszystko zależy od tego, z jakiego systemu gry zdecydujemy się skorzystać i jaka będzie wyobraźnia wszystkich uczestników rozgrywki.

Podstawa to dobra zabawa!

Na samym końcu przypomnijmy o jednej ważnej rzeczy – gry z naszymi znajomymi powinny być dla nas przede wszystkim zabawą i oderwaniem się od życia codziennego. Niezależnie od wybranego przez nas tytułu, powinniśmy podchodzić do tego jako do rozrywki i nie traktować poważnie wszystkich konfliktów i zdarzeń, które miały miejsce podczas gry.