gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
mężczyzna w przewodowych słuchawkach - słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe
backWróć do wszystkich artykułów
Technologie
 • #muzyka
 • #słuchawki
 • #technologia

Jakie słuchawki wybrać?

Bardziej doceniasz wygodę słuchawek bezprzewodowych czy jakość dźwięku słuchawek przewodowych? Masz wybór. Sprawdź, jak wybrać słuchawki!

Słuchawki przewodowe a słuchawki bezprzewodowe – podobieństwa i różnice 

Podstawową różnicą cechującą słuchawki bezprzewodowe w porównaniu do klasycznych słuchawek jest inny sposób łączenia ich z urządzeniem wyjściowym. Najczęściej odbywa się to za pomocą bezprzewodowej sieci bluetooth, więc te nie muszą być fizycznie podpięte pod telefon czy laptop. Słuchawki przewodowe w swoim działaniu wykorzystują najczęściej technologię AUX do odbierania i wysyłania sygnału, więc przewód jest niezbędny do ich poprawnego działania.

Słuchawki bezprzewodowe, z racji pracy bez kabli, muszą mieć wbudowane źródło energii, które sprawi, że będą mogły odtwarzać dźwięk. Co za tym idzie – do ich poprawnego działania niezbędne jest ich regularne ładowanie. Zdecydowanie stanowi to ich minus, tym bardziej, że czas życia słuchawek zależy od wytrzymałości wbudowanego w nie ogniwa – jeśli to padnie, konieczna będzie naprawa słuchawek. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, jednak pamiętajmy o tym, że w zamian dostajemy komfort bezprzewodowego słuchania muzyki, który jest nie do przecenienia w niektórych sytuacjach.

Jakość dźwięku. Jakie słuchawki – bezprzewodowe czy przewodowe?

Technologia łączenia bezprzewodowego za pomocą sieci bluetooth wciąż się rozwija. Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia, opierające swoją łączność o system bluetooth piątej generacji, oferujące znacznie mniejsze opóźnienia i zakłócenia względem wersji wcześniejszych. Jednakże należy pamiętać o tym, że słuchawki przewodowe w dalszym ciągu są w stanie zapewnić nam lepszą jakość i głośność dźwięku. Wynika to z prostej przyczyny – sygnał przekazywany przez kabel jest szybszy oraz bardziej precyzyjny.

Słuchawki bezprzewodowe będą więc nieco bardziej zawodne pod tym względem niż ich tradycyjne odpowiedniki. Nawet najlepszej jakości moduł bluetooth nie jest w stanie zagwarantować nam takiej stabilności jak połączenie przewodowe i musimy mieć tego świadomość przy wyborze idealnych dla nas słuchawek. Oczywiście nie oznacza to, że jakość oferowana nam przez słuchawki bezprzewodowe spowoduje, że nie będziemy w stanie odtwarzać na nich muzyki i ciśniemy je w kąt – po prostu będą grały one nieco gorzej niż słuchawki przewodowe z tej samej półki cenowej. Najprawdopodobniej ta różnica jakościowa będzie się zacierała wraz z czasem i rozwojem technologii, jednak póki co dla każdego audiofila słuchawki przewodowe będą lepszym wyborem. 

Jakie słuchawki? Bezprzewodowe to wygoda i mobilność

Na ten moment szala zwycięstwa przy rozważaniach słuchawki bezprzewodowe kontra słuchawki przewodowe zdecydowanie przechyla się na stronę tych drugich. Pomimo tego ludzie wciąż kupują słuchawki bezprzewodowe, a ich rynek nieustannie się rozwija. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – wygody. Różnice jakościowe pomiędzy dźwiękiem odtwarzanym za pomocą słuchawek bezprzewodowych i przewodowych są obecne, jednak nie są na tyle odczuwalne, by zaważyć na wyborze niektórych osób, zwłaszcza jeśli te cenią sobie aspekt komfortu. Wygoda, jaką oferują słuchawki bezprzewodowe, jest wręcz nie do zastąpienia.

Decydując się na słuchawki bluetooth z wodoodpornością, możemy nawet pójść w nich nad jezioro, czy do jacuzzi. Brak fizycznego połączenia z urządzeniem wyjściowym może się okazać nie do przecenienia nawet w wypadku wykonywania zwykłych obowiązków domowych, gdyż zdecydowanie łatwiej się zmywa i odkurza bez przewodów krępujących ruchy. 

Jakie słuchawki bezprzewodowe lub przewodowe wybrać? Ceny

Niestety za niesamowity komfort użytkowania, jaki mogą nam zaoferować słuchawki bezprzewodowe, przyjdzie nam również zapłacić więcej. Instalacja w tak niewielkim urządzeniu modułu bluetooth może okazać się kosztowna, co winduje cenę słuchawek bezprzewodowych w porównaniu do klasycznych. Musimy mieć świadomość, że w każdym przedziale cenowym słuchawki przewodowe zapewnią nam lepszą jakość dźwięku w porównaniu z tymi, które działają bez konieczności fizycznego podłączenia. 

Idealne słuchawki – podsumowanie

Jak widać, zarówno słuchawki bezprzewodowe i słuchawki przewodowe mają swoje wady i zalety. Teoretycznie niższa cena oraz lepsza jakość dźwięku sprawia, że to klasyczne słuchawki stanowią lepszy wybór. Porównując je jednak bezpośrednio, nie sposób nie docenić komfortu korzystania ze słuchawek bezprzewodowych. Brak kabla zapewni nam swobodę w każdej sytuacji, niezależnie czy chodzi o prace domowe czy nawet zwykły spacer z psem. Tylko od nas i naszego stylu życia zależy, jakie słuchawki okażą się dla nas lepsze.

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór