Każdy fan motoryzacji, który szuka dla siebie pomysłu na przeżycie niezapomnianego weekendu, może postawić na wiele różnorodnych opcji. Na wyciągnięcie ręki jest przejechanie się samochodem terenowym, quadem czy nawet sportowym autem o imponujących wynikach. Jest jednak pewna mniej oczywista opcja, która również może zapewnić nam solidny zastrzyk adrenaliny – buggy. Czym jest ten pojazd, dlaczego jest taki niezwykły i jak mamy przygotować się do pierwszej jazdy?

Buggy – czym jest ten pojazd? Niecodzienne połączenie quada i terenówki

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest buggy – tego typu pojazdy niestety nie są zbyt popularne w naszym kraju i raczej spora część z nas nie miała jeszcze okazji zobaczyć go na żywo. Jeśli nawet mieliśmy taką szansę, to istnieje prawdopodobieństwo, że myśleliśmy, że mijający nas buggy to zmodyfikowany quad, gdyż oba te pojazdy są do siebie dosyć podobne. W istocie jednak buggy'emu jest znacznie bliżej do samochodu niż do quada.

Buggy to najczęściej zmodyfikowany samochód, przeznaczony do pokonywania trudnych, piaszczystych tras. Charakteryzuje się brakiem dachu, który jest jednak zastąpiony zestawem wytrzymałego orurowania. Podobnie wygląda również rama pojazdu, która także jest specjalnie wzmocniona i przeznaczona do lepszego pokonywania nierówności.

Dodatkową cechą, która odróżnia buggy od quada, jest konstrukcja jego silnika. W przypadku tych samochodów są one najczęściej odsłonięte, co umożliwia im lepsze odprowadzanie ciepła przy najtrudniejszych warunkach. Motor buggy jest umieszczony z tyłu całej konstrukcji, co przekłada się również na jego większą zwrotność i lepsze prowadzenie.

Buggy – zastosowanie małych pojazdów terenowych

Ze względu na swoje duże koła, napęd na tył oraz wzmocnioną konstrukcję, buggy są kuszącą propozycją dla każdego, kto lubi jazdę quadem czy autem terenowym. Te samochody to świetne połączenie pomiędzy ogromną wytrzymałością i odpornością na różnego rodzaju przeszkody oraz świetnej zrywności. Te wszystkie cechy zagwarantowały buggy obecność na różnych pustyniach i stepach, gdzie są organizowane rajdy przeznaczone właśnie dla miłośników tych niewielkich środków transportu odpornych na piasek, upał oraz kurz.

Zmodyfikowany samochód czy Sand Rail?

Mówiąc o buggy, warto wspomnieć o tym, że możemy spotkać się z dwoma rodzajami tych pojazdów. Rozróżnienie wynika w tym przypadku ze sposobu konstrukcji – buggy może powstać od podstaw lub na bazie innego pojazdu. Te pierwsze modele nazywamy Sand Rails – ich konstrukcja jest w pełni otwarta, natomiast użyty silnik czy inne elementy wyposażenia to indywidualna koncepcja konstruktora. Ta opcja jest zdecydowanie droższa w produkcji, jednak pozwala na dostosowanie wszystkich parametrów samochodu do potrzeb jego kierowcy.

Możemy też postawić na pojazd buggy powstały w wyniku modyfikacji istniejącego samochodu. Wśród miłośników tego rozwiązania będziemy mogli znaleźć wiele opinii odnośnie tego, jaki klasyczny samochód najlepiej będzie nadawał się do podobnej przeróbki.

Pierwsza jazda buggy – jak się przygotować i co warto wiedzieć?

Jeśli jednak będziemy chcieli spróbować naszej pierwszej jazdy pojazdem typu buggy, nie będziemy oczywiście skazani na konieczność konstruowania lub kupna takiego sprzętu. Możemy postawić także na specjalne tory, które umożliwiają każdemu chwycenie kierownicy auta buggy na torze, gdzie będzie można przetestować jego atuty. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Najczęściej do skorzystania z niego będziemy potrzebowali prawa jazdy kategorii B. Wiele zależy tutaj jednak od konkretnego miejsca, gdyż w większości przypadków nasza przejażdżka odbędzie się na zamkniętym torze, gdzie wcześniejsze doświadczenie z prowadzeniem pojazdów nie będzie wymagane. Pamiętajmy także o tym, że palące słońce i duża ilość piasku to klimaty, w których pojazdy buggy czują się najlepiej i jeśli w terminie naszej wizyty na torze spadnie deszcz lub pojawi się siarczysty mróz, będziemy musieli odłożyć ją na inną okazję.

Czy prowadzenie buggy jest trudne? Absolutnie nie, zwłaszcza jeśli do naszej dyspozycji będziemy mieć rady od doświadczonego instruktora. Dokładnie na to będziemy mogli liczyć, kiedy zdecydujemy się na wizytę na torze. Nasz nauczyciel wyjaśni nam, w jaki sposób prawidłowo obsługiwać nasz nowy pojazd i najczęściej wykona z nami objazd kontrolny, podczas którego będziemy mogli przyjrzeć się jego stylowi prowadzenia.

Do jazdy samochodem buggy nie będziemy potrzebowali także żadnego specjalistycznego sprzętu. Jedyne, co warto zabrać ze sobą na tor, to wygodne ubranie, które nie będzie ograniczało naszych ruchów i tym samym kontroli nad pojazdem. Wszystkie inne niezbędne elementy wyposażenia, takie jak kask, dostaniemy już na miejscu, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o długie przygotowywanie przed wyruszeniem na tor.

Jazda pojazdem buggy to zdecydowanie coś, czego powinien spróbować każdy miłośnik motoryzacji, adrenaliny i nietypowych przeżyć, gdyż ten niepozorny samochodzik jest w stanie zagwarantować mu wszystkie te rzeczy. Jeśli jeździliśmy już terenówkami i quadami, to może warto spróbować nieco innego stylu jazdy, który również obfituje w potężne emocje?