Pył, błoto oraz kurz – żadna z tych rzeczy nie brzmi jak element wymarzonego weekendu, jednak jeśli dodamy do tego mocne samochody i trasę off road, wszystko się zmieni. Jazda autami 4x4 po różnych drogach to rozrywka pozwalająca zapewnić nam niezapomniane wrażenia i przy okazji nieco lepiej poznać swoje umiejętności związane z jazdą i obsługą samochodu. Jeśli nie boisz się pobrudzić i chcesz spróbować swoich sił w terenowej jeździe – sprawdź, czym jest off road i jak do niego podejść!

Czym jest off road? Jazda samochodem terenowym pełna adrenaliny

Mówiąc najbardziej ogólnie, off road to jazda samochodem po drogach nieprzystosowanych do poruszania się tam autami. Mogą to być nieutwardzone leśne dukty, piaszczyste polne drogi lub specjalnie wyznaczone do tego tory, które zaprojektowano tak, by zapewnić kierowcom na nich jak najwięcej wrażeń. Jak łatwo się domyślić, tego typu tras nie udałoby się pokonać za pomocą standardowej osobówki. W wyścigach i przejażdżkach off roadowych używa się specjalnie dostosowanych do tego samochodów, posiadających napęd na cztery koła i szeroki prześwit, który pomaga im pokonywać nierówności drogi bez żadnych uszkodzeń.

Czy jeśli myślimy o spróbowaniu swoich sił w jeździe terenówką, to czy od razu musimy się w nią wyposażyć? Absolutnie nie – samochody przystosowane do jazdy off road nie są tanie i jeśli jeszcze nie wiemy, czy ta aktywność się nam spodoba, nie musimy w nie inwestować. Dużą popularnością cieszą się obecnie vouchery, które pozwalają wypożyczyć odpowiedni pojazd i przeżyć w nim swoją pierwszą wyprawę po nieutwardzonych szlakach.

Jakie formy przybiera off road?

Decydując się na swoją pierwszą jazdę samochodem terenowym, mamy do wyboru kilka opcji. Jazdy nieutwardzonymi drogami najczęściej dzielimy na:

• turystykę off road – czyli spokojne pokonywanie nieutwardzonych tras i zwiedzanie okolicznych terenów;

• rock crawling – to wspinanie się na wzniesienia za pomocą samochodów terenowych;

• off road przeprawowy – pokonywanie wyznaczonych tras najeżonych przeszkodami.

Niezależnie od tego, która forma off roadu jest dla nas najbardziej kusząca, każdy bez wątpienia powinien zacząć od turystyki za kierownicą samochodu terenowego. Pozwoli nam to lepiej wyczuć swoje umiejętności i poznać technikę prowadzenia auta po nierównym, śliskim czy grząskim terenie.

Jazda off road – jak się przygotować do swojej pierwszej jazdy terenówką? Odzież na rajd

Podstawą odpowiedniego przygotowania do jakiejkolwiek aktywności to zawsze właściwy ubiór. Jaki strój wybrać na swoją pierwszą wyprawę off road? Przede wszystkim powinna być to z jednej strony maksymalnie wygodna i komfortowa odzież, która nie będzie krępowała nam ruchów podczas prowadzenia pojazdu. Z drugiej strony pamiętajmy jednak o tym, że jazda samochodem terenowym nieodłącznie wiąże się z pyłem, kurzem, błotem i innymi zabrudzeniami, więc weźmy to pod uwagę, wybierając swój strój do pierwszej jazdy terenówką.  

Strój należy także dostosować do warunków panujących na zewnątrz. Przykładowo odzież termiczna będzie świetnym wyjściem podczas chłodniejszych dni, jednak przy wyższej temperaturze może się okazać uporczywym utrudnieniem. Jeśli uważamy, że przez większość czasu będziemy w samochodzie, weźmy pod uwagę to, że auto podczas off roadu może wymagać naprawy lub wyciągania z błota przez innego uczestnika rajdu. W takiej sytuacji będziemy musieli wysiąść z pojazdu na jakiś czas i będziemy narażeni na pełną gamę warunków atmosferycznych panujących na dworze.

Jazda terenówką – niezbędne przedmioty

Do swojej pierwszej jazdy samochodem terenowym powinniśmy przygotować też zestaw niezbędnych przedmiotów. O czym mowa? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb każdego kierowcy off road i specyfiki danej trasy, jednak jest parę uniwersalnych rzeczy, które każdy powinien mieć w pobliżu podczas pokonywania trudnych terenów samochodem.

Jedną z nich jest bez wątpienia mapa. Istotne jest, by była to mapa papierowa – podczas wyprawy możemy bardzo łatwo zboczyć z wyznaczonej wcześniej trasy i trafić w miejsce, gdzie nie będziemy mieli zasięgu. Sprzęty takie jak telefon czy tablet również mogą się wyładować, co sprawi, że nie będziemy wiedzieli, jak wrócić do domu. Tradycyjna mapa będzie tutaj absolutnie niezastąpiona.

Czego jeszcze nie może zabraknąć na każdej trasie off road? Skrzynki na narzędzia oraz latarki. Samochody terenowe podczas pokonywania wzniesień, wybojów i uskoków są narażone na masę różnych usterek, od układu zawieszenia, do układu kierowniczego. Niestety nie da się tego uniknąć, więc przed wyruszeniem w drogę należy skompletować zestaw niezbędnych kluczy i innego osprzętu do naszego auta. Warto wozić go ze sobą, nawet jeśli nie mamy doświadczenia w naprawie pojazdów, gdyż z całą pewnością inny uczestnik rajdu off road będzie skłonny nam pomóc i pokazać parę sztuczek – o ile będziemy mieli przybory odpowiednie do naszego samochodu.

Jazda autem 4x4 po pagórkach, wzniesieniach i nieutwardzonej szosie to przeżycie dostarczające solidnej dawki adrenaliny. Jeśli będziemy pamiętać o wszystkich wskazówkach zawartych w tym artykule, pierwsza wyprawa w teren z całą pewnością będzie udana.