Jeśli ktoś lubi porządną dawkę adrenaliny i przy okazji jest też fanem motoryzacji, zdecydowanie powinien kiedyś spróbować jazdy samochodami sportowymi po torach wyścigowych. To rewelacyjny pomysł nie tylko na przeżycie rewelacyjnej przygody pełnej wrażeń, ale także na doszlifowanie swoich umiejętności związanych z prowadzeniem auta. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak odpowiednio się przygotować przed swoim pierwszym pojawieniem się na torze – zapraszamy do czytania!

Samochody sportowe – czy to coś dla każdego?

Jazda po torach wyścigowych za pomocą samochodów sportowych to zajęcie, które zdobywa sobie coraz większą popularność w naszym kraju. To zupełnie zrozumiałe, gdyż dostęp do supersamochodów o mocnych silnikach i imponujących osiągach stał się łatwiejszy niż kiedyś i wielu fanów motoryzacji chciałoby spróbować swoich sił w prowadzeniu takiego pojazdu. Jest także więcej torów wyścigowych, które można zarezerwować dla samego siebie czy dla kogoś bliskiego w formie prezentu.

Zanim jednak zdecydujemy się wykupić czas na torze wyścigowym lub skorzystać z otrzymanego wcześniej vouchera, w naszej głowie mogą zacząć pojawiać się pewne wątpliwości. Nawet w przypadku doświadczonych kierowców o długim stażu myśl o tak szybkiej i dynamicznej jeździe może wywoływać pewne obawy. Czy słusznie?

Nie do końca. Oczywiście jazda samochodami sportowymi po torze wymaga odpowiedniej koncentracji i uwagi, jednak nie jest to takie skomplikowane, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Co więcej – dzięki obecności instruktora i jego wskazówkom będziemy mogli poprawić swoje umiejętności związane z prowadzeniem samochodu. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się ani jazdy na torze, ani w ruchu ulicznym – lepiej poznamy swoje reakcje i możliwości, co poskutkuje większym bezpieczeństwem w ruchu na co dzień.

Ubranie na tor dla samochodów sportowych – co na siebie włożyć?

Kiedy podejmiemy już decyzję o spróbowaniu swoich sił w jeździe po torze sportowym samochodem, możemy zacząć przygotowania do złapania kierownicy. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, jest właściwe ubranie. Jak się ubrać na tor wyścigowy? Czy obowiązują odnośnie do tego jakieś zasady?

Kwestia ubioru na torach wyścigowych przeważnie jest dosyć dowolna, jednak wiele zależy od przepisów obowiązujących w danym miejscu. Niekiedy możemy spotkać się z obowiązkiem noszenia odpowiednich rękawic, kasku czy kominiarki, jednak w większości wypadków możemy się ubrać dokładnie tak, jak nam się podoba. Nie oznacza to jednak, że każdy outfit do samochodu będzie się nadawał tak samo.

Musimy pamiętać o tym, że przy tak dynamicznej czynności jak prowadzenie sportowego samochodu każdy nasz ruch może mieć znaczenie. Z tego powodu najlepiej będzie się ubrać w wygodny strój, który nie będzie krępował naszych ruchów. Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie lepsze wrażenia z jazdy, ale także zwiększymy swój poziom bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo podczas jazdy po torze – o czym należy pamiętać?

Kolejnym etapem przygotowań do wyprawy na tor dla supersamochodów powinno być zadbanie o kwestie związane z bezpieczeństwem. Co mamy na myśli? Na każdym torze wyścigowym nie może zabraknąć instruktora techniki prowadzenia pojazdów. Z całą pewnością poświęci nam odpowiednią ilość czasu, zanim wciśniemy pedał gazu, jednak w dalszym ciągu warto mieć w pamięci kilka zasad.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej dozy rozsądku. Samochody sportowe dostępne na torach wyścigowych nierzadko mają moc przekraczającą 400, 500 lub 600 koni mechanicznych. Dla porównania większość samochodów poruszających się po drogach przeważnie oferuje moc na poziomie od 100 do 200 koni. Po samych liczbach widać, jak gigantyczny jest to przeskok – miejmy to na uwadze, kiedy będziemy operowali gazem podczas jazdy.

Skoro wspomnieliśmy o operowaniu gazem, przejdźmy do kwestii zachowania odpowiedniej i bezpiecznej techniki jazdy. Podstawa to zajęcie wygodnej pozycji za kierownicą, która będzie umożliwiała nam pełny zakres ruchu. Tylko w ten sposób będziemy mogli zachować odpowiednie skupienie i mobilność, które pomogą nam w pokonaniu toru bez żadnych przeszkód.

Pamiętajmy, że podczas rozpędzania się samochodem, którego przyspieszenie do setki wynosi nierzadko mniej niż cztery sekundy, dosłownie możemy zostać wgnieceni w fotel. Oczywiście to z jednej strony dobra wiadomość – to jedno z wielu niesamowitych doznań, które mogą zapewnić nam samochody sportowe, jednak pamiętajmy, żeby w takich chwilach nie tracić skupienia. Najlepszym rozwiązaniem będzie pokonanie toru przy mniejszej prędkości, zanim dobrze go poznamy. Sprawdzimy tor jazdy, który będzie optymalny i lepiej zapamiętamy ułożenie zakrętów, co poskutkuje zarówno większym bezpieczeństwem, jak i lepszymi wynikami.

Jazda po torze wyścigowym to świetny pomysł na aktywność dla każdego amatora samochodów, ale nie tylko. Dzięki niesamowitej mocy aut sportowych można poczuć się jak prawdziwy kierowca rajdowy, jednocześnie szkoląc swoją technikę jazdy w towarzystwie instruktora i w kontrolowanych warunkach na torze. Taka aktywność z całą pewnością zaowocuje niezapomnianymi wrażeniami!