Poziomica służy do wyznaczania poziomu względem jakiegoś określonego punktu. Klasyczna poziomica jest zdecydowanie tańsza, ale to poziomica laserowa jest zazwyczaj bardziej dokładna, ponieważ może ona wyznaczyć poziom z większą precyzją. Która poziomica będzie odpowiednia dla Ciebie?  

Klasyczna poziomica  

Klasyczna poziomica to narzędzie używane do zmierzenia poziomu. Jest to prosta płyta metryczna z dwoma długimi ramionami, które są połączone centralnym okrągłym elementem. Długie ramiona są połączone tak, aby utworzyć równoległe linie. Używa się ich do wyrównywania powierzchni.  

Głównym elementem poziomicy jest prostokątny, podłużny profil. Najczęściej jest on aluminiowy, rzadziej stalowy. O sztywności profilu decyduje liczba komór wewnętrznych. Im jest ich więcej, tym poziomica jest bardziej odporna na zginanie, skręcanie oraz nacisk o dużej sile. Końcówki profili są zabezpieczone w różny sposób, za pomocą plastikowych zaślepek lub wykonanych z trwałego kauczuku specjalistyczne pochłaniacze wstrząsów.  

Poziomice najczęściej są stosowane w budownictwie, ale mogą również być stosowane w innych dziedzinach, takich jak żeglarstwo, geodezja i fotografia. Wykorzystuje się je do wyrównywania powierzchni i określania poziomu. Poziomica może być używana do wykrywania pochylenia poziomu poziomego, a także do tworzenia linii poziomych i pionowych. Tradycyjna poziomica potrzebuje zawsze dwóch rąk, aby móc ją przyłożyć do płaskiej powierzchni. Poziomice te występują od małych – ok. 20 cm – do nawet metrowych.  

Poziomica klasyczna od dawna jest podstawowym narzędziem używanym przez budowniczych. Znalezienie budowy, na której nie muruje się według libelli, czyli tzw. oczka poziomicy, byłoby raczej trudnym zadaniem. Jednak co to właściwie jest libella? Podstawowym jej elementem jest kapsułka z cieczą i pęcherzykiem gazu, który pełni rolę wskazówki. Ciecz dzięki siłom grawitacji dąży do tego, aby spłynąć jak najniżej. Pęcherzyk, na który, zgodnie z prawem Archimedesa, działa siła wyporu, zajmuje najwyższy punkt. Podział kreskowy naniesiony na powierzchni ampułki wyznacza jej główny punkt, czyli środek. W momencie, gdy znajduje się w nim pęcherzyk, poziomica wskazuje prawidłowy poziom lub pion.  

Poziomica laserowa  

Poziomica laserowa to narzędzie, którego używa się do wykonywania precyzyjnych pomiarów poziomów i kątów. Wykorzystuje ono dźwięk lub wiązkę lasera do wyświetlania linii na powierzchni, aby pomóc w ustaleniu poziomu lub kąta. Jest to niezwykle pomocne w wielu różnych sytuacjach, takich jak montaż mebli, wykonywanie napraw, budowa domów itp. Poziomice laserowe są również bardzo przydatne w przypadku konstruowania maszyn, ponieważ pozwalają one na precyzyjne ustawienie części w odpowiedniej pozycji.

Poziomica laserowa jest zazwyczaj bardziej dokładna niż klasyczna poziomica, ponieważ może wyznaczyć poziom z większą precyzją. Ponadto poziomica laserowa jest szybsza w użyciu, bo pozwala na szybkie i precyzyjne wyznaczenie poziomu bez konieczności wykonywania skomplikowanych kroków.

W porównaniu z poziomicami tradycyjnymi poziomica laserowa może wyznaczyć kilka promieni o określonych kątach pomiędzy nimi. Często poziomica laserowa wyposażona jest także w wyświetlacz, na którym pokazują się wszystkie dane. Dodatkową zaletą poziomic laserowych jest tryb pracy ciągłej.  

Poziomica laserowa to nie tylko poziomica samopoziomująca, która pozwala jednocześnie na wyznaczenie równych linii, jak i na prawidłowe ustawienie, ale także poziomica 360 (laser płaszczyznowy), która pozwala na wyznaczenie kilku linii wokół narzędzia. Wyróżnić można także poziomice z dalmierzem, które oprócz wyznaczania poziomu pozwalają na mierzenie odległości.  

Mianem poziomicy laserowej określa się również typowy laser krzyżowy, którego budowa znacznie odbiega od budowy klasycznej poziomicy. Zamiast profilu aluminiowego występuje w nim obudowa z tworzywa sztucznego. Zamocowany wewnątrz niej moduł laserowy jest zawieszony na kompensatorze wahadłowym lub elektronicznym.  

Co wybrać, jeśli zależy nam na trwałości i cenie?  

Klasyczna poziomica oczkowa to proste narzędzie mechaniczne. Dzięki temu nawet wrzucenie jej do wody lub upuszczenie z dużej wysokości nie stanowi tu zagrożenia. Urządzenie to jest też o wiele bardziej mobilne niż odmiana laserowa. W związku z tym idealnie nadaje się do różnorodnych prac stolarskich. Dodatkowym atutem niektórych poziomic oczkowych jest anodowanie. Dzięki temu stają się one nie tylko trwałe, ale również odporne na uszkodzenia estetyczne. Jeśli chodzi o cenę, możemy znaleźć dobre modele już od kilkudziesięciu złotych za sztukę.  

Natomiast ceny poziomic laserowych zaczynają się od kilkuset złotych (jednakże czasem można znaleźć modele niskobudżetowe za kilkadziesiąt złotych, charakteryzujące się niższą jakością wykonania). Narzędzia laserowe są dość delikatne i wymagają odpowiedniego użytkowania. Niezbędne jest również stosowanie źródła zasilania w postaci baterii lub akumulatora. Warto jednak pamiętać, że to poziomica laserowa charakteryzuje się większą precyzją pomiarów. Sprawdzi się ona znacznie lepiej przy pracach budowlanych w których liczy się naprawdę duża dokładność.