Klimatyzacja czy otwarte okno? Zastanawiasz się, czy otwarte okno to wystarczające rozwiązanie, aby ochłodzić daną przestrzeń? Jeśli jest gorąco i wilgotno, samo otwarcie okna nie rozwiąże problemu, należy wtedy użyć klimatyzacji, aby schłodzić i wysuszyć powietrze. Jeśli jednak jest chłodniejszy, bardziej suchy dzień, możesz śmiało skorzystać wyłącznie z otwartego okna.  

Klimatyzacja – dlaczego warto ją mieć?  

Klimatyzacja to system, który służy do utrzymywania w pomieszczeniu lub w całym budynku określonej  temperatury i wilgotności. Systemy klimatyzacji są często wykorzystywane w biurach, sklepach, restauracjach i innych miejscach publicznych, aby zapewnić optymalne warunki dla pracowników i klientów.  

Klimatyzacja może być również używana w domach, aby zapewnić mieszkańcom komfort podczas upałów. Systemy klimatyzacji działają poprzez wymuszanie wymiany powietrza w pomieszczeniach i transportowanie ciepła na zewnątrz.  

Aby prawidłowo korzystać z klimatyzacji w domu, pomieszczenie powinno być zamknięte. Jeżeli pozostawimy otwarte okno lub drzwi na taras, to urządzenie będzie pracowało przez cały czas z maksymalną mocą. Świeże gorące powietrze napływające przez okno będzie wymuszało ciągłą pracę klimatyzatora. W skrajnym przypadku – przy niewielkiej mocy urządzenia i dużym pomieszczeniu – nigdy nie uda się uzyskać zadowalającego efektu obniżenia temperatury.  

Zalety i wady klimatyzacji

Klimatyzacja zainstalowana w domu może mieć wiele różnych zalet, takich jak:

• Klimatyzacja zapewnia przyjemny i zdrowy klimat w pomieszczeniach.

• Klimatyzacja zapewnia lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach poprzez filtrowanie i usuwanie alergenów oraz szkodliwych cząsteczek.

• Klimatyzacja zapewnia większy komfort cieplny, a także zmniejsza ryzyko przegrzania.

• Klimatyzacja może pomóc w ochronie przed ogniem i pożarami dzięki zastosowaniu systemów powiadamiania o pożarze i automatycznych gaśnic.

• Klimatyzacja zapewnia lepsze warunki pracy dzięki utrzymaniu w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury.

• Klimatyzacja może przedłużyć żywotność urządzeń w pomieszczeniach, w których jest używana.

Klimatyzacja oprócz wielu zalet ma także swoje wady. Do podstawowych wad klimatyzacji należą jej koszty utrzymania, ponieważ klimatyzacja może być kosztowna w utrzymaniu i naprawie, a konieczność jej okresowego czyszczenia i serwisowania może skutkować wysokimi kosztami. Dodatkowo klimatyzacja zużywa dużo energii, co może mieć negatywny wpływ na środowisko i znacznie zwiększać rachunki za energię. Klimatyzacja dostarcza zimne i często suche powietrze, co może wysuszać skórę i negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie.

Otwarte okno – najprostsze rozwiązanie  

Każdy dom i inny budynek zgodnie z prawem budowlanym musi być wyposażony w odpowiednią ilość okien. Okna nie tylko dostarczają światła słonecznego do budynku, ale mogą także wspierać cyrkulację powietrza, która w nim zachodzi. Okna są bardzo proste w użytkowaniu, wystarczy je jedynie przesunąć lub otworzyć i zamknąć za pomocą klamki.  

Otwarte okna dają możliwość regulowania ilości światła i powietrza w pomieszczeniu. Ta regulacja jest szczególnie przydatna w przypadku pomieszczeń, które są szczególnie narażone na nadmierne ciepło lub zbyt dużą ilość światła słonecznego. Możliwość wietrzenia pomieszczeń jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o higienę. Warto jednak zadbać, aby wietrzyć pomieszczenia wtedy, gdy jest niski poziom zanieczyszczeń, ponieważ otwarte okna zwiększają dostęp pyłów i alergenów do środka budynku.  

Otwarte okna zapewniają także możliwość oszczędzania na ogrzewaniu i klimatyzacji, ponieważ pozwalają one na wymianę powietrza między wnętrzem budynku i zewnętrznym środowiskiem. Jednakże otwarte okna nie zapewniają możliwości wyboru odpowiedniej temperatury wewnątrz domu, co zmniejsza zdolność domu do zatrzymywania ciepła i zimna.  

Co wybrać w samochodzie?  

Od wielu lat klimatyzacja należy już nie tylko do podstawowego wyposażenia biur i domów, ale także jest bardzo istotnym elementem w samochodach. Jednak czy warto z niej skorzystać? Czy nie wystarczy samo otwarcie okna? Czy prędkość pojazdu ma na to wpływ?  

Chcąc ochłodzić samochód, można otworzyć okna, ale wyraźnie zmniejszy to aerodynamikę każdego pojazdu i tym samym zwiększy spalanie. Według ekspertów branży motoryzacyjnej najlepszą opcją jest otwarcie okien w celu schłodzenia auta pod warunkiem, że prędkość będzie mniejsza niż 70 km/h.  

Gdy chcemy jechać szybciej, klimatyzacja staje się lepszą opcją, ponieważ jazda samochodem z opuszczoną szybą z prędkością powyżej 85 km/h może zwiększyć spalanie paliwa o około 20 proc. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacyjnych, SAE International, które skupia 128 tys. inżynierów z branż motoryzacyjnej, pojazdów użytkowych i lotniczej.

Dobrym rozwiązaniem jest jazda z otwartymi oknami przez krótki czas, zanim włączy się klimatyzację. Wypuszczenie najpierw gorącego powietrza z kabiny zmniejszy zapotrzebowanie na klimatyzację i pomoże szybciej schłodzić auto.