Już od początków naszej cywilizacji ludzkości towarzyszy chęć wzniesienia się w powietrze i doścignięcia ptaków w locie. Udało nam się to osiągnąć dzięki rozwojowi technologii, ale warto zauważyć, że obecnie wcale nie musimy zostać pilotem, by poczuć, jak to jest być w locie – można zdecydować się na chociażby skok ze spadochronem czy wypróbowanie tunelu aerodynamicznego. Dzisiaj sprawdzimy, czym charakteryzuje się ta druga opcja i dlaczego jest w stanie zapewnić nam niezapomniane przeżycia!

Czym jest tunel aerodynamiczny?

Tunel aerodynamiczny to świetny sposób na to, by doświadczyć poczucia swobodnego spadania w zupełnie kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Czym dokładnie jest to urządzenie? To po prostu odpowiednio rozmieszczone, wielkie, specjalistyczne dmuchawy, które są w stanie wygenerować olbrzymią moc strumienia powietrza. Dzięki temu człowiek, który znajdzie się w takim tunelu, zaczyna się unosić i przy odrobinie wprawy może ustabilizować swój lot i doświadczyć uczucia podobnego do skoku ze spadochronem.

Warto zauważyć, że tunel aerodynamiczny znalazł swoje zastosowanie właśnie wśród miłośników spadochroniarstwa, gdzie jest używany do szlifowania techniki lotu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byśmy spróbowali tego doświadczyć bez żadnej wcześniejszej wprawy w lataniu. W Polsce można znaleźć wiele miejsc, które udostępniają tunel aerodynamiczny do użytku prywatnego. Można nawet obdarować możliwością jego odwiedzenia kogoś znajomego, gdyż bilet na taką atrakcję może mieć formę wygodnego do zrealizowania vouchera.

Czy do pierwszego szybowania należy się jakoś szczególnie przygotować?

Kiedy wybierzemy się na swój pierwszy lot w tunelu aerodynamicznym, nie musimy obawiać się właściwie o nic. Cały sprzęt niezbędny do przeżycia przygody otrzymamy na miejscu – będą to chociażby gogle czy kask. Jedyne, co zaleca się wziąć ze sobą na swoją pierwszą naukę szybowania, to wygodne, sportowe buty.

Czy lot w tunelu aerodynamicznym jest bezpieczny?

Czytając powyższy opis, zapewne wiele osób zastanawia się, czy lot w tunelu aerodynamicznym jest bezpieczny. Odpowiedź na to pytanie brzmi – jak najbardziej! Chociaż latanie wymaga od nas nieco uwagi, z całą pewnością nie sprawi problemu nawet osobom początkującym.

Dodatkowo pamiętajmy, że decydując się na taką rozrywkę, będziemy objęci stałą opieką doświadczonych instruktorów. Korzystając ze swojego doświadczenia, będą oni mogli pomóc nam opanować podstawy i sprawić, że to przeżycie będzie dla nas w pełni bezpieczne i komfortowe.

Co ciekawe, musimy być przygotowani na to, że będą oni komunikować się z nami za pomocą gestów i znaków. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – ciąg powietrza w tunelu aerodynamicznym zagłuszy każde nasze słowo, dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku skakania ze spadochronem.

Triki w tunelu aerodynamicznym – czy są możliwe?

Podczas swobodnego szybowania można wykonać wiele trików – obroty, fikołki czy beczki. Czy będzie to możliwe, kiedy zdecydujemy się na przygodę w aerotunelu? Niestety nie i tutaj powodem także jest nasze bezpieczeństwo.

Chociaż nauka szybowania jest dosyć prosta, wykonywanie skomplikowanych figur w powietrzu już do takich nie należy. W związku z tym, jeśli planujemy naukę akrobacji, trzeba będzie ją odłożyć do momentu, kiedy będziemy mieli już zdecydowanie większe doświadczenie w lataniu w tunelu aerodynamicznym.

Ile trwa lot tunelem aerodynamicznym?

Ile czasu będziemy mieli, żeby móc poczuć na własnej skórze, jak to jest swobodnie i bezpiecznie szybować? W większości tuneli aerodynamicznych czas trwania atrakcji wynosi około dwóch lub trzech minut. Jeśli ktoś uważa, że to zbyt krótki czas, by móc w pełni poczuć adrenalinę towarzyszącą spadaniu, musi pamiętać o dwóch kwestiach.

Po pierwsze, czas w tunelu aerodynamicznym płynie zupełnie inaczej niż poza nim. Będziemy musieli skupić się na odpowiedniej technice lotu, co będzie bardzo trudne przy szalejących emocjach, a o ich brak naprawdę nie musimy się obawiać. Wcale nie poczujemy, że nasze szybowanie było dosyć krótkie – będzie to dla nas bardzo wyraźne i intensywne wspomnienie, dzięki czemu będzie mogło zostać z nami do końca życia.

Ponadto pamiętajmy, że lot w tunelu aerodynamicznym to rozrywka z założenia zbliżona do skoku ze spadochronem. Jeśli chcielibyśmy wybrać taki rodzaj rozrywki, czas przygody byłby jeszcze krótszy i najprawdopodobniej zamknąłby się w jednej minucie.

Tunel aerodynamiczny – czy warto?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy lot w tunelu aerodynamicznym może mu się spodobać, odpowiedź na to pytanie nie może być inna niż – oczywiście! To niezwykłe doświadczenie, które trudno porównać z jakimkolwiek innym przeżyciem, wyłączając może skok ze spadochronem. Zdecydowanie to opcja dla każdego miłośnika mocnych wrażeń i adrenaliny, ale nie tylko – jeśli sami nie mamy pociągu do takich aktywności, z całą pewnością w gronie naszych przyjaciół będziemy mogli kogoś takiego znaleźć. W takiej sytuacji wystarczy obdarować go odpowiednim voucherem, co na pewno sprawi mu gigantyczną radość.